• BIST 115.978
  • Altın 164,065
  • Dolar 3,8194
  • Euro 4,6678
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C

Ne Fark Edecek Hissi  Bizi Yiyip Bitirirken Cem Yılmaz Filmi Medya’yı Alarma Geçirdi

Necef Uğurlu

KAYDA GEÇSİN

Çürümeden, yolsuzluk, haksızlıklardan uzak, haksız rekabetin , nepotizimin son bulduğu bir ülkede fark yaratabilecek ve toplumu ileri götürebilecek çok insanımız olduğuna inanıyorum , Allahın geri zekalıları , yeteneksiz ayrıcalıklıları  herhalde burada toplanmadı , ne inanca ne evrim teorisine sığar.

Herkes evrildi de yani bir  bu toprakların insanları mı inat etti ?

Allah tarafından  diyemiyeceğim birbirinin lanetine  uğrayan dünyanın en süzme  yalancı , hilebaz ,  tapon insanları  burada mı toplandı ?

 

Bir yandan da bir  ‘ jeopolitik ‘   takıntısıdır gidiyor , insanımız mankafa fakat jeopolitiğimiz iyi mi demek istiyorlar anlayamadım,   anlayan beri gelsin , yani   Almanya , Japonya, Belçika , Norveç , İsveç jeopolitiği bizden kötü de ondan mı bizden ileriler ?

Gidin Allah Aşkınıza .

 

Bir ülkede ortak değer mankafalık olabilir mi ?

 

Öte yandan  batı tarafından takdir edilmiş Aziz Bey hariç ,  ‘Dahi ‘ düzeyinde insanlarını tanımayan  bir toplum oluşturuldu medyanın katkılarıyla .

 

Medya  biçimlediği eğlence , kültür tüketiminde  Demet Akalın’ı geçtim eşi Okan’ı ismen tanıyor olan ama  dahilerinden , değerlerinden  haberi olmayan bir kitleye yaslanmış vaziyette , peki onları  çoğunluk yapabildiler mi , henüz hayır .

 

80 milyonluk ülkede  artık ne kadar güvenilirse yapılan ölçümde yılbaşında 8 milyon izleyici topladım diyen kanalda bir sevinç bir galibiyet hissi ki sormayın  diğerlerini geçtim diye , mesele burada  zaten öbürünü geçtin mi  sayılar, datalarda ki acı gerçekler  ayrıntı kalıyor .

 

Hala beyhude bir  yırtınma  devam ediyor , babadan oğula, kıza geçen   kalibresi  düşük eserlerin ‘ yıldız’ larının nesillerinin  devamı  garantisi çocuklarının kakalandığı bir toplum  bırakın ileri gitmeyi  geriliği derinleştirmez de ne yapar .

 

Sinemamız ise  Cem’ mi Şahan’ı , Şahan mı  Cem’i geçti düzeyinde bir rekabet  ve onlardan  sonra gelen  , 2., 3.lere kesilen bilet sayısı üzerinden özünde onları koruyucu zavallılıktan   öteye gidemiyor , çok memnunlar, eh bu sığlıktan para kazanan memnun olmaz mı , mottoları  ‘ biz bize yeteriz , gerisine geçit vermeyiz ‘ !  aaa olur mu  kaç tane filim yapılıyor çakılmak üzere diyenlere sözüm yok, uğraşamam .

 

Cem Yılmaz’ın  yeni  filminin  reklam, PR’ı memleketin en önemli haberi olma niteliğinde bulunmuş olmalı ki  , entelektüel iddiası olan  Halk TV bile filmin haberini ‘Yeni tiplemeler var’ müjdesi ile verdi !

Ciddi haberlerde  bir filmin gösterime girdiği duyurulmaz mı , duyurulur da içinde ‘yeni tiplemeler’ var  filmin içine ceviz , tarçında , tahta da koymuşlar gibi olmuş.

 

Medyanın ortak telaşı   Cem Yılmaz’ın bu filmi   için her an TV’lerde   ortak yayın bekliyorum , olmuşken tam olsun , çünkü dört koldan alarma geçmiş durumdalar.

Hatta  filmi izlemeye  gitmeyenlere  OHAL kapsamında  ‘yepisyeni ‘  KHK ile yaptırım uygularlarsa şaşmam .

Beğenmemek ise ağır suç olabilir  , Fetö’cülük, PKK sempatizanlığı, Laikliğe karşı hareket, Atatürk Düşmanlığı ,  Sayın Erdoğan Karşıtlığı  , dış mihrakların oyununa alet olma, casusluk nedeni sayılırsa  da şaşmam , şu halimize bakın vasat güzellemesi , kutsamasıyla geldiğimiz hal içler acısı .

 

Sürekli gülümseyerek haber sunan başı pöstekili sunucular  ise güya bardağın dolu yanını gösteriyorlar  öyle ki   Halkbank eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, kendisine isnat edilen 6 suçtan beşinden “suçlu”bulundu.

Davanın Hakimi Richard Berman’ın insafına kaldı adam  lakin bizimkiler ağızları kulaklarında  mahkum olduğu 5 suçu bir tarafa bırakıp kara para aklamadan suçsuz bulunduğunu haber diye veriyorlar , halimiz budur hemde hep bir ağızdan !

Bu yolun, içinde yer alanlar için  sonu da yok ,   Medya fiyaskosunun kahramanlarından biri neticede  TV’lerin  gündüz facialarından birine  kaçtı ….kötü bir Seda Sayan taklidi oldu memleket meselelerini tartışmaktan geldiği hüzünlü nokta  fikri manada  saza düşmekten beter   .

 

Kendisini ‘OrtaDoğu Kadınları’  üzerine devlet , iktidar parasıyla yaptığı ‘belgesel’ bana kalırsa   gezmelerle konunun uzmanı ilan eden bir başörtülü kadın düşünürümüz ise İran’da başörtüsünü çıkartan kadınlarının özgürlük mücadelesini samimi bulmamış, kapanma özgürlüğü tamam , açma olunca özgürlük olmuyor , kaosta bile bir düzen vardır bunlarda ne idrak ne düşünce düzeni var  , böyle olunca mantık hatası yapmaları  bile artık imkansız çünkü mantık yok .

 

Neye dönüştürülmek istendiğimiz, neye dönüştüğümüz  kimlerin suçu zihinbilimcilerin bile çözemiyeceği bir halde, bu tabii çok iyi bu yüzden çözülmüyoruz .

 

‘İddia’ ve ‘Cevap’ hakkı diye icat olunan , TV’lerde  bir Canlı Yayın Hukuku var ki yalan dolan iftira yanılgı ne varsa ekranlarda  icraa edilip sonra   söz konusu kişiye cevap hakkı verilince adalet yerini bulmuş oluyor !

 

Nasıl değişeceğiz bu koşullarda ?

 

Kalibresi yüksek insanları cesaretlendirerek  ,  fark yaratan insanlarla fark yaratan bir toplum olmak varken  bu gerzek zihniyete teslim olmak niye ?

 

Fark yaratma fukaralığı    sorun olmaktan çıkmış vaziyette , fena çok fena  çünkü fark yaratmadan değişim için  mucize olması lazım !

 

Fark yaratamadan ne iç ne küresel oyunları bozmak ise  hayal .

 

Suud Prensin danışmanlarından biri Attali yahu daha ne diyeyim !

 

Siyasi partiler, medya  bu bakımdan bu zihniyete birbirlerinden farksız  biçimde teslim olmuş vaziyetteler.   

Sermaye  ise bu  düzeneğin esiri ,  içler acısı halde  ,  yakaladığı farkı bile riske edebiliyor , nedir o Arçelik’in canım  çelik ve çelik naz’ın filim desteği sevimsizliği  , iki robot destek verdiklerinden daha sevimli  tam da bu zihniyetin ‘mecburiyet’  skalasına eklemlenmeye örnek .

 

İşte bu ahval ve şerait içinde  siyasette  kendi halinde vatandaşların  onu seçsem ne fark edecek , bunu seçsem ne fark edecek diye umutsuzluğa kapılmamaları  imkansız   ve açıkça dile de getiriyorlar .

Hiç bir şeyin değişmeyeceğine kanaat getiren bir halk elbette mutsuz, umutsuz olacak !

 

Sonuçta  iş başa düştü diyen  insanların , çevremizde olan ayaklanmalarının bulaşmasından   korkuluyorsa ki haklı bir endişe olabilir ,dünyanın , bölgemizin şu haline bakınca o zaman bu şekilde ve bu zihniyetle  yürümediğini  görmekte değişimi fark yaratanlarla kucaklamakta  ne zarar var ?

 

İran’da  olan biteni sadece ABD oyunu olarak görmek , Gezi benzetmeleri , olanları  dış dinamiklere yüklemek , kabahati başkasına atan  mızıkçı çocuklar gibi konuşmak koca koca  yaşını başını almış insanlara yakışmıyor.

 

Fark yaratmak önemli mesele , Akşener siyasi liderler arasında tek kadın lider ve  hemen bu farkı avantajı oldu , yeterli mi  hayır, ama ülke yönetiminde tasavvurlarında  fark yaratacağına ikna ederse  tutabilene aşkolsun , hangi seçmeni derseniz  Hakan Bayrakçı ,  Faruk Acar  belki anlatırlar , beni aşar .

 

Saygıyla Kayda Geçsin Elimizden Gelen Budur .

Bu yazı toplam 3313 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.