• BIST 103.912
  • Altın 161,198
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Müsteşara ‘altın’ oyunu

Müsteşara ‘altın’ oyunu
Gana uçağında bulunan külçe altınların, Gümrük Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyıldız’dan ‘değersiz maden’ denilerek gizlendiği ortaya çıktı.

TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu, 17 Aralık soruşturmasında adı geçen isimleri dinlemeye başladı. Gümrük Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyıldız, önceki gün TBMM’ye giderek komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı. 1 Ocak 2013’te Gana’dan İran’a giden uçak Atatürk Havalimanı’na iniş yapmıştı. Uçakta, 1208 kg külçe altın olduğu tespit edilmişti.

Altunyıldız, komisyonda işte bu önemli ayrıntıyı dolaylı yoldan doğruluyordu. Özel Kalem tarafından arandığını kabul eden Altunyıldız, kargoya dönük “altın” olduğuna ilişkin o günlerde bilgisi olmadığını” ima etti. Uçaktaki kargonun “değersiz maden” denilerek, müsteşardan bile gizlendiği ortaya çıktı.

Müsteşar Altunyıldız'a “Altın” oyunu!

Göksel Bozkurt / Yurt gazetesi


TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu, kuruluşunun altıncı ayında 17 Aralık soruşturmasında adı geçen isimleri dinlemeye başladı. Gümrük Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyıldız, önceki gün TBMM’ye gelerek komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.

Müsteşar, Gümrük Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapora atıf yaparak, önemli bir ayrıntıyı da paylaştı. O ayrıntı aslında 17 Aralık 2013’te başlayan “rüşvet ve yolsuzluk” soruşturmasının temel iddialarından birini oluşturan “altın kaçakçılığı” ile bağlantılıydı.

***

1 Ocak 2013’te İstanbul Atatürk Havalimanı’na Gana’dan İran’a giden ULS Havayolları'na ait uçak iniş yaptı. Uçaktaki görevliler, Atatürk Hava Limanı Gümrük Müdürlüğü’ne taşıdığı yükü brüt ‘1283 kg değersiz maden’ olarak bildirdi. Gümrük Müdürlüğü beyanı yeterli bulmadı ve uçağı kontrol sırasında net 1208 kg külçe altın olduğunu tespit etti.

İlgili kişi, 1208 kilogram altının 500 kg’lik bölümünün Duru Döviz’e (Zarrab’ın eski şirketi) ait olduğunu, kalan bölümünün ise İran’da faaliyet gösteren Sorinet Holding’e (Babek Zencani’nin şirketi) gideceğini bildirmek zorunda kaldı. Ancak altına ilişkin herhangi bir evrak sunulamadı. Gümrük Müdürlüğü görevlileri uçağı ve külçe altınları tutanakla mühürlediler. Uçak tam 18 gün limanda tutuldu.

AKP Hükümeti, 2010 yılında “külçe altın ticaretini” vergiden muaf tutmuş ve KDV oranını da sıfıra indirmişti. Bu düzenleme benzeri biçimde Türkiye üzerinden başka ülkelere vergisiz sevkiyata olanak tanımıştı.

***

17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu soruşturması dosyasına göre bu aşamada devreye Zarrab girerek sorunu çözdü. Uçak Tahran yerine Dubai’ye gitti. Bu 18 günde ne olduğuna dönük çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Görevden alınan soruşturma savcılarına göre; Zarrab, “Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı devreye sokarak” tıkanıklığı aşmıştı.

Çağlayan’ın özel kalemi Onur Kaya, Gümrük Bakanlığı Müsteşarı Altunyıldız’ı o aşamada aramış ve “değersiz maden” için “yardımcı olmasını” istemişti. Müsteşar Altunyıldız, önceki gün soruşturma komisyonunda işte bu önemli ayrıntıyı dolaylı yoldan doğruluyordu. Özel kalem tarafından arandığını kabul ederken, kargoya dönük “altın” olduğuna ilişkin o günlerde bilgisi olmadığını” ima etti. Uçaktaki kargonun “değersiz maden” denilerek, Müsteşar’dan bile gizlendiği ortaya çıkıyordu.

Müsteşar, sonradan uçakta “altın” olduğunu öğrendiğinde müfettişlerin devreye sokulduğunu, çıkan raporda tüm gerçeklerin yer aldığını komisyon üyeleri ile paylaştı. Altunyıldız’ın referans gösterdiği ve “Gereken yapıldı” dediği o raporda da çok önemli ayrıntılar vardı.

***

CHP’li Umut Oran’ın soru önergesine dönemin Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı’nın verdiği yanıtta yer alan o müfettiş raporunda 30 milyar doları bulan altının götürülüş serüveni, hangi firmaya ne kadar ceza kesildiği yer almıştı.

Rapora göre; uçak 1 Ocak’ta, tam yılbaşı gece yarısı Atatürk Hava Limanı'na indi. Kargosunu süresi içinde beyan etmediği için alıkonuldu. (Savcılar, Çağlayan’ın bu aşamada Özel Kalemi aracılığı ile Müsteşar Altunyıldız üzerinden devreye girdiğini ileri sürdüler) Taşıyıcı firmanın gecikmeli beyanı ‘yoğun kuşku’ oluşturunca fiziki arama yapıldı ve otuz kap içinde brüt 1283 kg, net 1208 kg altın bulundu. Bu tutanağa geçirildi. 11 Ocak 2013’te Gümrük Kanunu'nun 241’inci maddesi uyarınca ‘usulsüzlük cezası’ uygulandı. Müsteşar Altunyıldız kargonun altın olduğunu ancak bu aşamada öğrenebildi.

Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde işlem yapılması gerekirken, süreç bir anda tersine döndü. “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na temas eder bir hususa rastlanmaması” gerekçesiyle 17 Ocak 2013 tarihinde Gümrük Bölge Müdürlüğü uçağa hareket izni verdi. Ama iş burada bitmiyordu...

***

CHP’li Umut Oran, dönemin Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı’ya “Herhangi bir siyasi kişilik devreye girdi mi?” diye sordu. Yazıcı bu soruyu yanıtsız bırakmayı yeğledi. Müsteşar’ın haberi var mıydı o da bilinmiyordu. Buna karşın, uçağın gidişinden yaklaşık bir ay sonra 15 Şubat 2013’te soruşturma talimatı verildiğini açıkladı Yazıcı...

Bakanlık müfettişleri yaptıkları soruşturmanın ardından 18 Mart 2013’te raporunu verdi. O raporda ilgililer hakkında “Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu, TCK Evrakta Sahtecilik, Gümrük Kanunu’na aykırı olarak ülkeye mal sokma suçu” çerçevesinde savcılığın devreye girmesi ve altının değerinin onda biri oranında para cezası uygulanması önerildi. Ama o rapor da bir süre sumen altında tutulacaktı...

Tesadüf mü bilinmez, rapordan 10 gün sonra 28 Mart 2013'te AKP Meclis'ten geçen Torba Yasa'nın içine bir ekleme yaptı. Altın kaçakçılığı o tarihe kadar 1 ile 5 yıl para ve hapis cezasını gerektirirken, yeni düzenleme ile hapis cezası kaldırılıyordu. Para cezası da eskiden yakalanan malın iki katıyken, bu kez 10'da birine düşürülüyordu.

***

Değişikliğin ardından Bakanlık, müfettişlerin raporunu üç ay gecikmeli de olsa “uygun” buldu. Atatürk Hava Limanı Gümrük Müdürlüğü 1 Temmuz 2013 tarihinde Master Sera Turizm İmport Export San. Tic Ltd. Şti.; Duru Döviz Kıymetler ve Kıymetli Madenler Tic. Aş. İle Kont Group ve Kozmetik San. Ve Dış Ticaret Ltd. Şti. haklarında suçu “iştirak halinde” işlemeleri nedeniyle ayrı ayrı 11 milyon 450 bin 685 TL olmak üzere toplam 34 milyon 352 bin 055 TL para cezası kesildi.

Oysa eski yasa yürürlükte olsa bu cezanın miktarı 1208 kg altının iki katı olabilecekti. O günlerde altının değerinin 30 milyon dolar olduğu tahminleri de yapılmıştı.

Altunyıldız’ın atıfta bulunduğu ve “gereken yapıldı” dediği o raporun ayrıntıları böyleydi...

Suç sabitti, müfettişler de bunu tespit etmişti. Sonradan savcılığa da intikal etti ama henüz dava aşamasına gelmedi. Ancak hâlâ kafaları karıştıran ve yanıtsız kalan iki soru var. Altunyıldız da komisyonda bunlara açıklık getirmedi.

O uçağın gitmesine kim izin verdi? Milyonlarca ceza ve yargıya intikal isteyen müfettiş raporu, altın kaçakçılığına indirim getiren yasa değişikliği Meclis’ten geçene kadar neden sumen altında gizlendi?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.