• BIST 106.872
  • Altın 151,903
  • Dolar 3,6611
  • Euro 4,3075
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C

'Molotof atana kurşun' tasarısında değişiklik

'Molotof atana kurşun' tasarısında değişiklik
Polislerin 'elinde molotof vardı' bahanesine sığınarak yeni gençleri öldürmesine yol açacak tasarıda geri adım atıldı.

ANKARA (ANKA) - Hükümet’in 6-7 Ekim’de yapılan Kobani eylemlerinin ardından hazırladığı ve içinde polise önemli yetkiler getiren düzenlemelerin de yer aldığı tasarısı yeniden değişti. Üç bölüm halinde Meclis’e sunulması planlanan değişiklik, son dakika değişikliği ile birleştirilerek torba haline getirildi. Tasarı, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda yeniden değerlendirilecek.

İç Güvenlik, Kişisel Verilerin Korunması ve Nüfus ve Pasaport Kanunlarında değişiklik öngören üç ayrı tasarı bir torbada birleşti.

ANKA'nın edindiği bilgilere göre haftalardır Meclis’e sunulması beklenen “İç Güvenlik Paketi” bazı kaygılar nedeniyle yeniden değişikliğe uğradı.

Tasarı’nın ilk önce üç bölüm halinde sunulmasına karar verildiği ancak, Meclis Takvimi’nin yoğun olması nedeniyle tasarılar birleştirilerek torba haline getirildi. İç güvenlik paketinin tek tasarı olarak sunulmasına karar verildiği belirtildi.

Tasarıyla İçişleri Bakanlığı yeniden yapılandırılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün etkinliğini ve esnekliğini güçlendirecek tedbirler alınıyor. Tasarı’nın en önemli düzenlemesinin polise getirilen yetkiler olduğu belirtildi. Ancak, bu yetkilerin kamuoyunda yarattığı kaygılar ve eleştiriler nedeniyle Tasarı’nın içeriğinde de bazı değişikliklere yeniden gidildiği kaydedildi. Polise getirilen yetkiler bir ölçüde esnetildi.

-JANDARMA KONUSU YENİDEN ELE ALINDI-

Tasarı’nın ilk halinde; Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları atamalarının doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanması öngörülüyordu. Askeri konular hariç, bütün diğer konularda yetkiler de İçişleri Bakanı ve Bakanlığı’na veriliyordu. Ancak, bu konuda yeniden bir değişikliğe gidildi. Önce söz konusu düzenlemeden vazgeçilmesine karar verildiği ancak daha sonra düzenlemenin yeniden yazıldığı belirtildi. Son yapılan değişiklik ile; Jandarma "her bölgede" tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlanmayacak.

-ŞİDDETE DÖNÜŞEN HER TÜRLÜ EYLEM SUÇ SAYILACAK, CEZALARDA YUMUŞAMA...-

İlk Tasarıda yer alan ve “şiddete dönüşen her türlü eylemin suç sayılması” ile ilgili düzenlemelerde alınan önlemler ve cezalarda da yumuşamaya gidildiği kaydedildi. Cezaların yeniden yazıldığı ifade edildi.

-KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI DA DEĞİŞTİ-

Kişisel Verilen Korunmasına ilişkin Tasarı’nın da “İç Güvenlik Paketi” ile birleştirildiği belirtildi. Fişleme ve kişisel verilerin korunma sorunu nedeniyle eleştiri konusu olan tasarıda da bazı değişikliklere gidildi. Son değişiklikle MİT, Jandarma ve Emniyet’e “kişisel veri işleme” olanağı getirildi. İlk metinde, bu üç kurumun, kişisel veri toplayamayacağı, ancak yargısal süreçlerde verilere ulaşma imkanı sağlanacağı belirtilmişti.

-DOĞUM, EVLENME, BOŞANMA VE ÖLÜMDE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE GİDİLMEYECEK-

Nüfus Kanunu’nda yapılacak değişikliği düzenleyen Tasarı’nın da yine “İç Güvenlik Paketi” ile birleştirildiği kaydedildi. Tasarıyla; doğum, evlenme, boşanma ve ölüm gibi hallerde, nüfus müdürlüklerine gitme zarureti ortadan kaldırılacak. Bu çerçevede nüfus müdürlüklerine gitmeden bildirimle sağlanacak.

-SOYADI DEĞİŞİKLİĞİNDE MAHKEME KARARI OLMAYACAK-

İsim ve soy isimlerle ilgili mahkeme kararı artık olmayacak. Hiçbir mahkeme süreci olmayacak. Yine nüfus kayıt örneği, ikametgah e-devlet üzerinden verilecek.

-PASAPORT VE SÜRÜCÜ BELGESİ ARTIK EMNİYET’TEN ALINMAYACAK-

Pasaport alacak olan bundan sonra Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’ne gidecek. Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş "potansiyel suçluymuş gibi" emniyet kapılarında beklemeyecek. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.