• BIST 108.489
  • Altın 151,185
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 5 °C

MHP'li Karakaya'dan denetim vurgusu

MHP'li Karakaya'dan denetim vurgusu
“İktidar 12 yıllık bir süreçte kendini denetimsizleştirmek için denetimi iktidarsızlaştırmıştır."

ANKARA (ANKA) – MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, “İktidar 12 yıllık bir süreçte kendini denetimsizleştirmek için denetimi iktidarsızlaştırmıştır. Uluslararası düzeyde rüşvet ve yolsuzluk yapıldığı iddialarını dahi siyasi denetimden ve hatta yargı denetiminden uzak tutan bir iktidarın milletin özel bilgilerinin amaç dışı kullanımını nasıl denetleyeceği bu kanun tasarı üzerinde en önemli soru işaretini oluşturmaktadır” dedi.

Karakaya, Çankaya Olağan İlçe Kongresi’nde Kongre Divan Başkanı olarak yaptığı konuşmada, AKP Hükümetinin, MİT, Jandarma ve Emniyet’in “ırk, etnik köken, siyasi düşünce, din, mezhep, dernek ve sendika, sağlık ve cinsel hayatıyla ilgili verileri” dahil olmak üzere her türlü fişleme yapmaya imkan sağlayabilecek “Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı”nı TBMM Başkanlığı’na sunduğunu anımsattı. Kanun tasarısının, her ne kadar içerik itibariyle bu verilerin iktidar gücünü elinde bulunduranlar tarafından kullanılmasına yasal bir kılıf olma niteliği taşıdığını vurgulayan Karakaya, şöyle konuştu:

“Kanun tasarısıyla getirilen hükümler her ne kadar bir koruma öngörüyor gibi görünse de, devam eden cümlelerdeki istisnalarla bu korumalar yok hükmüne düşürülmektedir. Bu tasarıyla aslında hükümet Türk insanının genel kişisel bilgilerinin yanında hangi mezhebe veya cemaate mensup olduğundan genetik yapısına, hangi partili olduğundan cinsel hayatına ilişkin akla gelebilecek her türlü özel kişisel verileri toplamayı yasal bir zemine oturtmaya çalışmaktadır. Toplanması yasal hale getirilmeye çalışılan bu özel bilgilerin iktidar gücünü elinde bulunduranlar tarafından amaç dışı kullanımının nasıl önleneceği ise açıkta kalmıştır. Hükümet yaşanan son olaylarla artık vatandaşa güven verememektedir. Denetimden yoksunluğun en son raddeye ulaştığı bugünlerde hükümet ve bir bütün olarak idare kendini tamamen denetimsiz bir ortamla bütünleştirmiştir. Siyasi denetimin ne doğrudan ne de dolaylı yapılmasına fırsat verilmiyor. Bugün birçok kamu kurumu milletvekillerinin sorularına cevap vermekten imtina ediyor, verilenlerin çoğu da zamanında verilemiyor. Meclis araştırma, soruşturma komisyonları ve gensoru müesseseleri iktidarın yukarıdan gelen talimatlarla kalkan inen parmaklarla siyasi denetimin doğrudan yapılmasına engel teşkil ediyor. Sayıştay aracılığıyla yapılan dolaylı siyasi denetim de onca zorlamamıza rağmen engelleniyor ya da etkisi zayıflatılıyor. Velhasıl iktidar 12 yıllık bir süreçte kendini denetimsizleştirmek için denetimi iktidarsızlaştırmıştır. Uluslararası düzeyde rüşvet ve yolsuzluk yapıldığı iddialarını dahi siyasi denetimden ve hatta yargı denetiminden uzak tutan bir iktidarın milletin özel bilgilerinin amaç dışı kullanımını nasıl denetleyeceği bu kanun tasarı üzerinde en önemli soru işaretini oluşturmaktadır.” 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.