• BIST 105.711
  • Altın 163,456
  • Dolar 3,9592
  • Euro 4,6522
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C

MHP: Bu şatafat, bu saltanat neyin nesidir?

MHP: Bu şatafat, bu saltanat neyin nesidir?
TBMM'de 'AKP binası da kaçak' tartışması

ANKARA (ANKA)- TBMM Genel Kurulu'nda, 2015 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinde; MHP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Adalet ve Kalkınma Partisinin Söğütözü'nde bulunan binasının kaçak olduğunu öne sürerek,"Burada inşaat mühendisleri var, mimarlar var. Bir binanın olabilmesi için belirli bir şekilde otopark ve yeşil alana sahip olması lazım, değil mi? İşte, o ormanın arazisini oraya eklediler, bu binaya ruhsat verdiler" dedi. Yılmaz'ın bu sözleri Genel Kurul'da AKP'lilerin tepkisin çekti.

TBMM Genel Kurulu'nda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlıklarının ve bağlı kuruluşlarının 2015 Mali Yılı bütçe görüşmeleri yapılıyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2015 Mali Yılı Bütçesi üzerine MHP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Adalet ve Kalkınma Partisinin binasının kaçak olduğunu öne sürerek, "Burada inşaat mühendisleri var, mimarlar var. Bir binanın olabilmesi için belirli bir şekilde otopark ve yeşil alana sahip olması lazım, değil mi? İşte, o ormanın arazisini oraya eklediler, bu binaya ruhsat verdiler" dedi. "Peki, şimdi o yer kimin yeri Sayın Bakan?" diyen Yılmaz şöyle devam etti:

"Bakın, biliyorsunuz değerli arkadaşlar, bir Ali Ağaoğlu meselesi vardı. Hani, bu 17-25 Aralık'a darbe diyor ya bunlar, 17-25 Aralık hırsızlıkla yolsuzluk sürecinin olduğu yerdir. Bugün medyaya yaptığınız operasyonda, 17 ve 25 Aralık'ın mağduru olan, 'Mağduruyum' diye gezen Bilal Erdoğan'ından bakanlara kadar bugün bir Bakanlık yönetilebilir mi? Adil olmazsanız bu yönettiğiniz Bakanlığın ne anlamı vardır Sayın Bakan? Şimdi bunlara çıksın cevap versin, hepsi bilgili ve belgeli. Kendisi de biliyor, bunları dile getiriyorum. Yani, bu ülkede birileri pazardan ekmek toplarken özel jet kiralamanız neyinize, 6 tane de VIP helikopteriniz var, neyinize yetmiyor? Bu şatafat, bu saltanat neyin nesidir? Yani, bunları birilerinin bir belirtmesi lazım, yazık günah değil midir?"

MHP'li Yılmaz'ın konuşması Genel Kurul'da AK Parti ile muhalefet partileri arasında karşılıklı sözlü tartışmanın yaşanmasına neden oldu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel: "Yazıktır tabii ya, ayıptır ya, ayıp! 6 tane VIP helikopter, ne yapıyorsunuz hakikaten çıkın açıklayın ya."

Karşılıklı sözlü atışmalar Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

SADİR DURMAZ (Yozgat) - Orman Bakanlığı mı kebap bakanlığı mı ya?

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Şimdi, orası, o Sözğütözü orman içi dinlenme yerini buradaki bütün milletvekilleri bilir, ben de biliyorum, on sene, on iki sene burada görev yaptım. Orası Atatürk'ün yadigârı, içini gezmişseniz Atatürk'ün kaldığı ev vardır orada. 10-15 beş metrekare, böyle hani 1.125 odalı falan değil ha.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Kulübe...

SEYFETTİN YILMAZ - Kulübe şeklinde, 15 metre. Şimdi orayı da parselliyorlar. Yani, orayı söyledim. Bakın, oranın, şu anda sizin genel merkezinizin otoparkı kimin biliyor musunuz? İşte, onun bir parçası değerli milletvekilleri. Yani, oraya arabanızı park ederken bilin ki orası kaçaktır. Ben bunları dile getire getire getire bir cevap alamıyorum.Sonra ne yaptılar biliyor muşunu? Şimdi, Adalet ve Kalkınma Partisinin binası da kaçak bundan dolayı. Burada inşaat mühendisleri var, mimarlar var. Bir binanın olabilmesi için belirli bir şekilde otopark ve yeşil alana sahip olması lazım, değil mi? İşte, o ormanın arazisini oraya eklediler, bu binaya ruhsat verdiler. Şimdi, biz bunu dile getire getire ne yaptılar biliyor musunuz? Ankara Büyükşehir Belediyesi de bunların belediyesi ya, Melih Gökçek bu işleri de çok iyi bilir biliyorsunuz, bu tür alavere dalavere işlerini, ondan sonra Orman Genel Müdürlüğüyle Büyükşehir Belediyesi arasında bunu takas yaptılar, o otoparkı Büyükşehir Belediyesine verdiler, bunun yerine de tuttular, Orman Genel Müdürlüğüne bir yer verdi. Peki, şimdi o yer kimin yeri Sayın Bakan? Ormanın yeri özü itibarıyla, ormanın yeri.

KAMER GENÇ (Tunceli) - Parkı da orman yeri.

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Şimdi, devam ediyorum. Bakın, biliyorsunuz değerli arkadaşlar, bir Ali Ağaoğlu meselesi vardı. Hani, bu 17-25 Aralık'a darbe diyor ya bunlar, 17-25 Aralık hırsızlıkla yolsuzluk sürecinin olduğu yerdir. Bugün medyaya yaptığınız operasyonda, 17 ve 25 Aralık'ın mağduru olan, "Mağduruyum." diye gezen Bilal Erdoğan'ından bakanlara kadar bugün müdahil olmaları gerekir o zaman o davaya. Eğer 17, 25 Aralık şeyse, bugünkü bu medya davasına da Cumhurbaşkanının oğlu, bakanlar, Rıza Sarraf'ı, şuyu, buyu da dâhil olması gerekiyor.

ALİM IŞIK (Kütahya) - Teşekkür edelim Bakana o zaman(!)

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Şimdi ne çıktı biliyor musunuz değerli arkadaşlar? Şimdi de Parkorman çıktı, Parkorman, aynı şekilde. Bakın, Parkorman Sayın Bakan.

Parkorman'ı Borusan Holding 2008 yılında yıllığı 4 milyon liraya kiralamış, burayı çalıştırıyor. Daha sonra, Egehan firmasına 2010 yılında burası veriliyor davetiye ve pazarlıkla, gel burayı al diyor.

AYKUT EROĞDU (İstanbul) - Sen söyle, sen!

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Nereye kadar veriliyor biliyor musunuz, ne kadara veriliyor biliyor musunuz yıllık? 740 bin liraya, yani 4 milyondan 740 bin liraya veriliyor. Burası da önemli değil, işin bu tarafını geçtik.

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - Yazıklar olsun, yazıklar olsun.

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Yani, devletin ve kamunun gücü Egehan firması...

ALİM IŞIK (Kütahya) - Darbe yapılıyor, darbe.

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Peki, ne var burada? Şimdi, bakın, ondan farklı ne var burada? 108 tane villa yapılacak değerli arkadaşlar bu ormana, Parkorman'a. ALİM IŞIK (Kütahya) - Kimlere, kimlere yapılıyor?

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - 108 tane villa yapılacak, cevap verirsiniz Osman Bey, Genel Müdürdünüz.

OSMAN KAHVECİ (Karabük) - Yapılamaz, nasıl yapabilirler ya?

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Çıkıyor onayı, bakınız, cevap versin Sayın Bakan. 5 katlı otopark yapılıyor değerli arkadaşlar, 5 katlı; kapalı otopark yapılıyor 5 katlı, ormana. Yani, şimdi, bu Egehan firmasının gücü nereden geliyor Sayın Bakan? Kimdir bunların arkasındaki güç?

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - Ayakkabı kutuları.

SADİR DURMAZ (Yozgat) - Ortakları kim, ortakları?

ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) - Zerrab'tan geliyor, Zerrab'tan.

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Yani, devletin ormanlarını -çok açık söylüyorum- kime peşkeş çekeceksiniz, kime peşkeş çekiliyor?

OKTAY VURAL (İzmir) - Bu kadarı bile istifa için yeterli canım.

ALİM IŞIK (Kütahya) - Başlık başlık söyle, başlık başlık.

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Şimdi, değerli arkadaşlar, bakın, Paşaköy'deki maden sahası vardı 17-25 Aralık'ta, çıkıyor, diyor ki: "İzin vermek zorundayız." Peki, o zaman Adem Peker isimli bir şahıs müracaat ediyor hani, bu 10 milyar dolarlık bir yolsuzluk var ya 17-25 Aralık'ta- Bakanlık diyor ki: "Burası..." Bak, reddediyor, niye reddediyor biliyor musun? Madencilik faaliyetleri başladığı takdirde sosyal problemlerle karşılaşılacağı, İstanbul il sınırları içerisinde doğal olarak yetişen bitki türlerinin yetiştiği ve bunların kontrolsüz kentleşme, aşırı ölçüde gelişme ve yeşil alanlara yapılan müdahalelerden dolayı tehdit altında bulunması gerekçesiyle maden işletme izni verilmiyor.

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - Verdin mi?

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - Kaçak saraya gelemedik. Kaçak saraya gelecektik. Kaçak sarayın yeri de orman arkadaşlar.

Bakın, komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir. Birileri çöpte aş toplarken, bu ülkenin Başbakanın önündekiler ortada. Şu ağaçlar gitti. Bu ülkede 1.150 odalı saraylarda yaşayanlar var...

SEYFETTİN YILMAZ (Devamla) - ... ama öbür tarafta, çöpten ekmek toplayanlar var yani bunları görmediğimiz zaman bu bütçeden bir hayır gelmez.

ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) - Bunların yüzde 2'si bile doğruysa istifa etmesi lazım.

OSMAN KAHVECİ (Karabük) - Sayın Başkanım, izin verirseniz bir açıklama yapmak istiyorum. Burada, kurum zan altında bırakıldı.

BAŞKAN - Sayın Genel Müdür... Sayın milletvekilleri, lütfen... Sayın Bakan dinledi cevap verecek efendim.

OSMAN KAHVECİ (Karabük) - Orman Genel müdürlüğünün bir tek helikopteri yoktur. Helikopterlerin hepsi yangınla mücadelede kullanılan helikopterlerdir. Hepsi yangınlarda kullanılıyor.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Mutlaka açıklama yapmanız lazım. Benim vicdanımda mahkûm oldunuz.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.