• BIST 103.912
  • Altın 161,083
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 5 °C

Merkez Bankası faiz kararını değiştirmedi

Merkez Bankası faiz kararını değiştirmedi
Para Politikası Kurulu beklendiği gibi faiz poitikasını değiştirmedi.

ANKARA (ANKA) - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Aralık ayı toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.25 düzeyinde sabit tuttu. Kurul, marjinal fonlama oranını yüzde 11.25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10.75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını ise yüzde 7.5 düzeyinde sabit bıraktı.

PPK, Aralık ayı toplantısını gerçekleştirdi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre toplantıya Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ahmet Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. PPK, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranlarına ilişkin aldığı kararları açıkladı. Buna göre Kurul, Aralık ayı toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.25 düzeyinde sabit tuttu.

Hatırlanacağı üzere Ocak ayı toplantısında sürpriz bir karar almayan Kurul, 28 Ocak akşamı gerçekleştirdiği ara toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4.5’ten yüzde 10’a yükseltmişti. Şubat, Mart ve Nisan ayında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişikliğe gitmeyen Kurul, Mayıs ayında 50 baz puanlık indirime gitmişti. Kurul, Haziran ayında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 75 baz puanlık indirimle yüzde 9.5’ten yüzde 8.75’e düşürmüştü. Kurul, Temmuz’da ise bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puanlık indirimle yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e indirmişti.

-MERKEZ BANKASI, MARJİNAL FONLAMA ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ-

Para Politikası Kurulu, Aralık ayı toplantısında gecelik faiz oranlarında da değişikliğe gitmedi. Buna göre marjinal fonlama oranını yüzde 11.25’te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10.75'te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.5 düzeyinde sabit tutuldu.

Hatırlanacağı üzerine Kurul 28 Ocak’ta gerçekleştirdiği ara toplantıda aldığı karar çerçevesinde marjinal fonlama oranını yüzde 7.75’ten yüzde 12’ye, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 6.75’ten yüzde 11.5’e, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 3.5’ten yüzde 8’e yükseltmişti. Kurul, Temmuz ayında Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 8’den yüzde 7.5’e düşürmüştü. Ağustos ayı toplantısında ise Kurul, marjinal fonlama oranını yüzde 12’den yüzde 11.25'e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanının borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11.5’ten yüzde 10.75’e indirmiş, borçlanma faiz oranına ise dokunmamıştı.

-GEÇ LİKİDİTE PENCERESİ BORÇ VERME FAİZ ORANI DEĞİŞMEDİ-

Kurul, Aralık ayı toplantısında Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır düzeyinde sabit tutarken, borç verme faiz oranını ise yüzde 12.75 düzeyinde sabit bıraktı.

Merkez Bankası borç verme faiz oranını 28 Ocak tarihli ara toplantısında yüzde 10.25 düzeyinden yüzde 15 düzeyine yükseltmiş, Nisan ayı toplantısında ise yüzde 13.5’e çekmişti. Kurul, Ağustos ayı toplantısında borç verme faiz oranını ise 13.5’ten yüzde 12.75’e indirmişti.

-PARA POLİTİKASINDAKİ SIKI DURUŞ SÜRECEK-

Kurul’dan yapılan açıklamaya göre sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretti. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etti.

Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlendi. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdi. Bununla birlikte, başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının önümüzdeki yıl için enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendirildi. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.