• BIST 107.580
  • Altın 153,004
  • Dolar 3,7219
  • Euro 4,3756
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

'Memurun hakkını AKP'ye peşkeş çektiler'

'Memurun hakkını AKP'ye peşkeş çektiler'
Türk Büro-Sen memurun servis hakkının tanınmamasını sert bir dille eleştirdi.

ANKARA (ANKA)- Türk Büro-Sen, merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan tüm personele servis hizmeti verilmesi, servis imkanı olmayan yerlerde ise çalışanlara yol ücreti ödenmesi noktasında kamu kurumlarına yazılmış olan yazılara verilen cevapların bir acı gerçeği ortaya çıkardığını belirtti.

Türk Büro-Sen tarafından, Adalet Bakanlığı’na yazılan tüm çalışanlara servis talebiyle ilgili olarak yazıya, Adalet Bakanlığı’nın verdiği cevapta şu ifadelere yer verildi:

“Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme ile Büro Bankacılık ve Sigortacılık hizmet koluna ilişkin sözleşmenin 6. Maddesi gereğince ‘Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların sadece merkez teşkilatında görev yapan personelin mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılacağı’ hususu dikkate alınarak, merkez teşkilatta yer almayan diğer adliyelerde görevli personel için servis hizmeti satın alınmasına yasal imkan bulunmamaktadır.”

-"MALİYE ÇALIŞANLARINA DA SERVİS YOK"-

Maliye Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışanlara servis düzenlemesi yapılması hususunda sendika olarak yapılan başvuruya verilen cevapta da ise “merkez teşkilatına çalışma yapıldığı” şeklinde ifadeler kullanıldığı vurgulanan açıklamada, “Bilindiği gibi, toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlanmasından 7 Ağustos 2013'ten bu yana yaklaşık 17 ay geçmesine rağmen, ne yazıktır ki Maliye Bakanlığı da bırakınız tüm çalışanlarını merkez teşkilatı çalışanları için bile bu güne kadar servis hizmetiyle ilgili hiç bir düzenleme yapılmamıştır” denildi. Türk Büro-Sen ise, Maliye Bakanlığı’na cevaben şunları yazdı:

“14 Ağustos 2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme başlığının Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklar Başlıklı kısmının Büro Bankacılık ve Sigorta Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme Bölümünün Servis Hizmeti Başlıklı 6. Maddesi kapsamında servis hizmeti sağlanması kapsamında ön çalışmalarımız devam etmektedir.”

-“MEMURUN HAKKINI İKTİDARA PEŞ KEŞ ÇEKENLERİ İFŞA EDECEĞİZ”-

Açıklamada, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Bayram Tonbul’un “Maliye, İçişleri, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan on binlerce memurun bu hizmetten (servisten) yararlanacağı” şeklinde ki açıklaması hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

“Bakanlıkların Sendikamıza servis konusunda verdiği cevabi yazılar, yukarıda beyanı olan sendika yöneticisini yalanlamaktadır. Kamu kurumlarının taşra teşkilatlarına servis verilmesiyle ilgili ‘toplu sözleşme mutabakatı nedeniyle, yasal olarak mümkün olmadığı’ ortaya konulmakta, ayrıca başta Maliye Bakanlığı olmak üzere, mutabakattan bu yana 17 ay geçmesine rağmen merkez teşkilatlarına da servis düzenlemesi yapılmamıştır. Yukarıdaki gerçekler göstermektedir ki, siyasi iktidarla yandaş olan konfederasyon memurların hakkını ve hukukunu çiğnemeyi sürdürüyorlar. Toplu sözleşme masasında memurun emeği ve alın terinin çalındığı da açıkça ortaya konulmuştur. Hükümet, mutabakat metninde verilmiş olan çok cüzzi hakları bile memura çok görmekte, malum konfederasyon ise bu hususta sadece ‘yalanlar’ söyleyerek günü kurtarmaktadır. Türk Büro-Sen olarak, memurumuzun hakkını ve hukukunu iktidara peş keş çekenleri kamuoyuna ifşa etmeye devam edeceğiz. Verdiği sözleri tutmayan, mutabakat metinlerine uymayan siyasi iktidarı da uyarmaya devam edeceğiz.”

Fotoğraf: Arşiv

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.