Financial Times, 'CNN TÜRK tekrarlanacak İstanbul seçimlerinde taraf tuttuğu için eleştiri dalgası altında' başlıklı bir haber yayımladı.

Amerikan medya devinden Erdoğan'la yakın ilişkileri olan Demirören Holding tarafından satın alınmasından beri CNN TÜRK'ün taraflı yayın yaptığı suçlamalarına yanıt vermesinin talep edildiğine dikkat çeken Financial Times, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesiyle mazbatası alınan CHP'li aday Ekrem İmamoğlu'ndan da görüş aldı.

"Eskiden CNN TÜRK herkese eşit mesafeden davranan bir merkez medya organıydı" hatırlatmasında bulunan İmamoğlu, bugünse CNN Türk'ün AK Parti'nin kampanyası hakkında kendisininkinden çok daha fazla yayın yaptığını söyleyerek "Bizim anlaşıyımızda CNN TÜRK artık merkez medya organı değildir" vurgusu yaptı.

İmamoğlu, Atlanta merkezli CNN'e isim hakkını kullandırdığı CNN TÜRK'ün yayıncılık standartlarını denetlemesi çağrısı yaparak şöyle konuştu:

"Kendi isimlerini taşıyan şirketin Türkiye'de nasıl hareket ettiğini, nasıl haber verdiğini takip etmeleri gerekir."

Financial Times, son olarak İmamoğlu'nun konuk olduğu Ahmet Hakan'ın 'Tarafsız Bölge' programında düşmanca tavır sergilemek ve söz AKP'li belediyenin israflarına geldiğinde erkenden bitirmekle suçlanan kanalın iddiaları reddettiğini hatırlattı.

İmamoglu ise gazetecilerin istedikleri soruyu istedikleri şekilde yöneltmelerine izin verilmesi gerektiğini söyleyerek ekledi:

"İstanbul nasıl yönetilmiş, bunu konuşma fırsatım olsun isterdim."

İngiliz ekonomi gazetesi, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye'den gelen eleştiriler, kendisine sürekli 'yalan haber tellalı' diye çatan Donald Trump'ın ağır baskısı karşısında basın özgürlüğü kampanyacısı olarak konum alan CNN için utandırıcı. Kanal geçen yıl Beyaz Saray'a basın toplantısında ABD Başkanı ile atışmasının ardından muhabiri Jim Accosta'nın akreditasyonunu iptal ettiği için dava açmıştı. Sonrasında Beyaz Saray geri adım atıp akreditasyonu iade etmişti." 

CNN TÜRK'ÜN YANITI: ADİL VE TARAFSIZIZ

Financial Times'ın sorular yönelttiği CNN TÜRK, gönderdiği yanıtta, adil ve tarafsız yayın yaptığında ısrar etti:

"Maalesef partiler veya siyasi kişilikler daha fazla oy alabilmek, taraftar saflarını pekiştirmek için ana akım medyayı günah keçisi haline getiriyor. Bizi eleştiren meslektaşlarımız objektifliklerini kaybetmişler ve gazetecilik değil aktivizm yapıyorlar. Bu suçlamaları reddediyoruz ve tarafsız, dengeli pozisyonumuzu korumaya çalışıyorız. Adiliz ve taraf tutmuyoruz."

CNN: BİZE DENGELİ YAYIN GARANTİSİ VERDİLER

ABD merkezli CNN ise Türkiye'deki kolunun bağımsız bir kanal olduğunu, CNN adını kullanma hakkının ise CNN'in standartlarına uyma zorunluluğu getirdiğini söyledi. 

CNN Sözcüsü "CNN TÜRK Türkiye'deki seçimlerle ilgili dengeli yayın yapmak için her türlü çabayı gösterdiklerine dair garanti ve kanıtlar sundu. Üretimleri ve editoryal pratikleri konusunda CNN TÜRK ile düzenli temas halindeyiz" dedi.