İzmir Gazeteciler Cemiyeti,  8 Ocak 1996’da gözaltındayken öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin 23’ncü ölüm yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada,  Evrensel Gazetesi Muhabiri Göktepe’nin, Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek üzere gittiği haberde, görev yaparken gözaltına alındığını ve dövülerek öldürüldüğünü belirtti.

Gerçeği halka ulaştırmak için haber peşinde koşan gazetecilerin, gerçeklerden korkanlar tarafından her zaman hedef haline getirildiğini, getirilmeye de devam ettiğinin kaydedildiği açıklamada, gazetecilerin ise bütün tehditlere, saldırılara rağmen mesleğinin gereğini yapmaya devam ettiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

“Metin Göktepeler, Hrant Dinkler, Uğur Mumcular, Ahmet Taner Kışlalılar, Onat Kutlarlar demokrasi mücadelesinin onurlu sayfalarında yerlerini alarak yaşama veda ettiler. Onlar her zaman mesleğimizin baş tacı olarak anılacaklar.

Gazetecilik mesleğini seçen bizler, onların önderlik ettiği onurlu yolda kararlı adımlarla yürüyerek demokrasi mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. Hukukun üstünlüğüne olan inancımızla basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılara tüm gücümüzle karşı duracağız.”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Yüreğimizdeki acısı hiç eksilmeyen basın şehidimiz Metin Göktepe’yi, basın özgürlüğü yolunda bir sembol olduğu inancımızla öldürülüşünün 23’ncü yılında özlemle anıyoruz” denildi.

Metin Göktepe kimdir?

Metin Göktepe, 10 Nisan 1968’de, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde dünyaya geldi. Bakırköy İbrahim Turhan Lisesi’nden 1986’da mezun oldu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne girdi. 1992 yılının Mart ayında, Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinde çalışmaya başladı. Yayın hayatı boyunca Haberde ve Yorumda Gerçek Dergisi’nde muhabiri olarak çalışan Metin, 7 Haziran 1995’te kurulan Evrensel gazetesinde başından itibaren yer aldı. Metin, 8 Ocak 1996’da, İstanbul’da gazetecilik yaparken, gözaltında dövülerek öldürüldü.

Kaynak: Birgün