Gazeteci Doğan Uluç hayatını kaybetti

Burhan Felek ödüllü gazeteci Doğan Uluç hayatını kaybetti.

Gazeteci Doğan Uluç hayatını kaybetti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden, sürekli basın kartı ve 2006 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi gazeteci Doğan Uluç'un yaşamını yitirdiğini duyurdu.

TGC'den yapılan açıklamada, “Değerli meslektaşımız Doğan Uluç’u kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Doğan Uluç’un ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabır diliyoruz” denildi.

Doğan Uluç’un cenaze töreniyle ilgili bilgiler belli olduğunda paylaşılacağı bildirildi.

DOĞAN ULUÇ KİMDİR?

1935 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğe 1955 yılında Tercüman Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Ardından Hürriyet’e girdi, 1964 yılında gazetenin Londra muhabirliğine atandı. 1970 yılında yine aynı gazetenin Birleşmiş Milletler ve Amerika Merkez Bürosu temsilciliği için New York’a gönderildi. Uluç o tarihten bu yana siyasi, sosyal, ekonomik alanlarda gazetecilik görevini Amerika’da sürdürüyordu. Hâlen Hürriyet gazetesi ve dergilerinde haber, röportaj ve köşe yazıları yayınlanıyordu. 1970’lerin başında “U.N. Diplomat Magazine” ve “Turkey Yearbook" yayımlarını çıkaran Uluç çeşitli yurtiçi ve dışı basın meslek kuruluşlarından başarı ödülleri ve üstün hizmet plaketleri aldı. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.