Hulki Cevizoğlu Abdullah Gül’ü topa tuttu: 'Gerçeklikten uzak, hülyalara dalmış...'

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yüksek enflasyon ve ekonomideki gelişmelerle ilgili açıklamaları gündemdeki yerini korurken, son dönemlerde yaptığı iktidar yanlısı açıklamalarla dikkat çeken Hulki Cevizoğlu da tartışmaya dahil oldu.

Hulki Cevizoğlu Abdullah Gül’ü topa tuttu: 'Gerçeklikten uzak, hülyalara dalmış...'

Söz konusu çıkış CNN Türk’te ekrana gelen Gece Görüşü programında masaya yatırıldı. Hande Fırat’ın ‘Abdullah Gül’ün bu açıklamaları Kemal Bey’e rağmen hâlâ Millet İttifakı’nın adayı olmak istediğini mi gösteriyor?’ şeklindeki sorusuna yanıt veren Hulki Cevizoğlu, sert ifadeler kullandı.

Medyaradar'ın haberine göre “Kemal Bey’in aday olabileceğini hiç zannetmiyorum. Aday olmak istiyor mu ondan da emin değilim… Kemal Kılıçdaroğlu, olası isimler gündeme gelip yıpranmasın diye dikkatleri üzerine çekiyor ve koruma görevi görüyor. Gönlündeki adayların, kendi ifadelerine göre temiz kalmasını sağlıyor. Bunlardan bir tanesi Abdullah Gül” tespitinde bulunan Cevizoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"HAZIR CEMAATE PEYGAMBER OLMAYI BEKLİYOR"

“Abdullah Gül, bugüne kadar hak ederek bir yere gelmedi. Ben 41 yıllık gazeteciyim, görmüş olduğum şu. [Kendisi] Armut ağacının dibine oturmuş bekleyen bir insan… Bu ülkede yetişmiş, aydın, Türkiye’nin sorunlarını çözebilecek çok insan var. Biz, Abdullah Gül’ün etrafında dönmemeliyiz. Abdullah Gül’ün öyküsü gerçeklikten uzak, kendi hayallerine dalmış, hülyalar ve hayaller alemi… Ben oturayım, cemaat hazır olsun. Hazır cemaate peygamber olayım diye bekleyen birisi… Sorun çözücü eylemleri yok. Siyasal varoluşunu Erdoğan’a borçludur.

‘Ya arkadaşlar benim de hakkımdır. Her demokratik istek gibi ben de 84 milyon vatandaştan birisiyim. Ben aday olacağım. Kendi seçmenimi kendim yaratacağım’ deyip 100 bin imzayı toplarsa hak eder. Ama insanlar burada siyasi mücadele veriyor. Elini taşın altına koymuşlar… ‘Onlar benim yerime konuşsunlar, toplantılar yapsınlar. Ben geleyim tepeden inme oturayım’ [anlayışı] demokraside yer almaz.

"CHP, TÜRK OLMAYA KARŞI ÇIKAN GÜL'Ü MÜ DESTEKLEYECEK?"

Abdullah Gül, milli bir aday değil. ‘Ne mutlu Türküm’ lafına karşı… Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Suudi Arabistan kralı Türkiye’ye geldiğinde ayağına gitti. İngiltere Kraliçesi’ne karşı boynunu eğerek madalya aldığı için milli değil. Türkiye Cumhurbaşkanı kimsenin karşısında boynunu eğemez… Atatürk’e karşı kumpas kuranlarla birlikte beraber oldu mu olmadı mı diye soruyorum. O yüzden milli değil. Atatürk’ün partisi olan CHP, Türk olmaya karşı olan Abdullah Gül’ü mü destekleyecek?”

"KILIÇDAROĞLU'NUN GÖNLÜNDE ABDULLAH GÜL VAR"

Hande Fırat’ın ‘[Abdullah Gül’ün] bu açıklamaları Kemal Bey’i rahatsız etmemiş midir?’ sorusuna da yanıt veren Hulki Cevizoğlu, şunları söyledi:

“Etmemiştir. Kemal Bey’in gönlünde bence Abdullah Bey veya Abdullah Bey’in işaret edeceği kişi vardır. Öncesinde de gönlünde Abdullah Gül vardı. Meral Akşener engelledi. Gül, kendisi aday olamadı ve kankası Ekmeleddin İhsanoğlu’nu gösterdi.”

‘ADAY OLMAK İSTİYOR…’

Nagehan Alçı, Abdullah Gül’ün son açıklamaları üzerine dün kaleme aldığı yazısında “Ben Gül’ün kafasında 6’lı masanın ortak adayı olarak hala kendini tasavvur ettiğini düşünüyorum. Kanaatimce hala bunu istiyor bence” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Etiketler
Abdullah Gül Enflasyon