Tarık Buğra'nın aynı adlı romanından uyarlanan ve İstiklal Savaşı'nın konu edildiği " Küçük Ağa" dizisine TRT'den sansür geldi.

Odatv'nin haberine göre 1983 yapımı dizisinin bir sahnesinde Fikret Hakan’ın canlandırdığı Çolak Salih’in söylediği "Padişah madişah" sözleri, TRT'nin internet sitesinde sansürlendi.

KÜÇÜK AĞA’NIN KONUSU

Osmanlı İmparatorluğu'nun adım adım adım çöküşe gittiği gerçeğini algılayamayan ve bu nedenle düşman işgaline rağmen İstanbul hükümetini samimi bir çabayla savunmayı sürdüren bir din adamı (Çetin Tekindor) Kuvayi Milliye'nin ilk tohumlarının atıldığı Akşehir'e gelir. Görevi, sarayın otoritesini tanımayan bu yeni hareketi, din adamı kimliğini kullanarak daha doğuş sürecindeyken provoke etmektir.

Ancak, kahramanımız zaman içinde gördükleri ve yaşadıklarıyla giderek bilinçlenecek, ulusal kurtuluş ordusunun en önde gelen mücahitlerinden birine dönüşecektir. Kendisine silahlı cihadı öğreten deli dolu çete reisi (Erol Taş), yaşadığı uzun dönüşüm sürecinin ardından ona şöyle der: "Ben buraların ağasıyım. Sen de artık ağa oldun. Ama bir bölgeye iki tane ağa olmaz. Ben varken sen de bundan böyle Küçük Ağa olarak anılacaksın."