Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Demirören medyaya ait gazeteler, internet siteleri ve televizyonlarına dair paralı reklam söyleşisi eleştirisinde bulundu. “Çeşitli sektörlerden iş insanları ile yaptırılan paralı söyleşiler yayımlanıyor. Hem de üzerine ‘İlandır’ ya da ‘Sponsorlu içerik’ yazarak, bu söyleşilerin para karşılığı yapıldığı aleni biçimde ilan ediliyor. Sonra da bu söyleşiler basılı gazetelerde ‘ilan’ ya da ‘Sponsorlu içerik’ etiketleri kaldırılarak sanki gazetecilik ürünü imiş gibi yayımlanıyor” diyen Bildirici, bu tezini tek tek örneklendirmeyi de ihmal etmedi.

“Demirören Medya’nın gazetecilik ile reklamcılığı bu şekilde birbirine karıştırıp, gazeteci ve yazarlara paralı reklam söyleşileri yaptırarak gazetecilik etik ilkelerini ayaklar altına alıyor” diyerek sert bir eleştiride de bulunan Faruk Bildirici, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Gazeteciliğin paraya tahvil edilmesinin en kaba ve pervasız örneklerini sergiliyorlar.”

Faruk Bildirici’nin ‘Demirören medyada yazarlardan paralı reklam söyleşileri’ başlığı ile kaleme aldığı yazı şöyle:

“Demirören medya grubu gazeteleri Hürriyet ve Milliyet, internet siteleri ile televizyonu CnnTürk’te, gazeteci ve yazarlara, çeşitli sektörlerden iş insanları ile yaptırılan paralı söyleşiler yayımlanıyor.

Hem de üzerine “İlandır” ya da “Sponsorlu içerik” yazarak, bu söyleşilerin para karşılığı yapıldığı aleni biçimde ilan ediliyor. Sonra da bu söyleşiler basılı gazetelerde “ilan” ya da “Sponsorlu içerik” etiketleri kaldırılarak sanki gazetecilik ürünü imiş gibi yayımlanıyor.

Örnek 1- Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’ün, Turkcell Ceo’su Murat Erkan ile yaptığı söyleşinin videosu, 5 Şubat 2021 tarihinde Hürriyet internet sitesinde yayımlandı. “Dijital göç yolunda BİP’in başarı öyküsü” başlıklı bu söyleşi anonsunun altında “Sponsorlu içerik” yazıyordu.

Özkök, bu söyleşiyi aynı gün Hürriyet’teki köşesinde “Sayın CEO beni ikna edin niye dijital bir göçmen olayım” başlığıyla neredeyse tam sayfa genişliğinde yayımladı. Özkök, gazetede “sponsorlu içerik” olduğunu da yazmıyordu! Hatta tam tersine “...vatandaş olarak gidip Turkcell’in CEO’su Murat Erkan’ı buldum” diyerek kendiliğinden böyle bir söyleşi yapmış gibi gösteriyordu.

Örnek 2- Ertuğrul Özkök’ün, Shell&Turcas CEO’su Emre Turanlı ile yaptığı söyleşinin videosu Hürriyet’in internet sitesinde 12 Haziran 2021’de Hürriyet logosu ve “Sponsorlu içerik” uyarısıyla yayımlandı.

“Dünyanın en büyük tuvalet devrimini otoyollar boyunca Türkiye yaptı” başlıklı bu söyleşi, 15 Mayıs 2021’de Hürriyet’te Özkök’ün köşesinde sayfayı kaplayacak biçimde yayımlanmıştı. Sayfada okurlar için “Sponsorlu içerik” uyarısı da bulunmuyordu!

Örnek 3- Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent’in FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç ile yaptığı söyleşinin videosu, Hürriyet’in internet sitesinde 18 Ekim’de “10 global Türk markasından biri olacağız” başlığıyla yayımlandı. Ekranın sol yanında “Hürriyet logosu” bulunuyor, sağ üst köşesinde ise “İlandır” yazıyordu. Anonsun altında ise “Sponsorlu içerik” uyarısı yer alıyordu.

FLO’nun internet sayfasına da konulan bu söyleşi, basılı Hürriyet’in ekonomi sayfasında da yayımlandı. Ancak sayfanın hiçbir yerinde ve metninde söyleşinin “sponsorlu” olduğu ya da “ilan” niteliği taşıdığına ilişkin bir uyarı yoktu. Tümüyle gazetecilik saikleriyle yapılmış gibi yayımlanmıştı.

Sefer Levent’in yaptığı bu “sponsorlu” söyleşilere, Milliyet ve Cnn Türk’ün internet sitelerinde de yer veriliyor.

Örnek 4- Hürriyet Ekonomi yazarı Noyan Doğan, 20 Ekim’de Metlife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven ile söyleşi yaptı. “18 yaş altı BES’e doping oldu” başlıklı bu söyleşi, Hürriyet’in internet sitesinde yayımlanırken ekranın sağında “İlandır” ve anonsun altında ise “Sponsorlu içerik” uyarısı bulunuyordu.

Hürriyet’in sosyal medyadaki paylaşımı, Metlife’ın hesabından da paylaşıldı.  Noyan Doğan’ın bu söyleşisi gazetenin ekonomi sayfasında da aynı başlıkla geniş biçimde yayımlandı ama “İlandır” ve “Sponsorlu içerik” uyarısı konulmamıştı.

Örnek 5- Milliyet’in Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, BP Türkiye Ülke Başkanı Tümkan Işıltan ile söyleşi yaptı. Bu söyleşinin videosu, 23 Mart’ta Milliyet’in internet sayfasında yayımlanırken tıpkı Hürriyet’te yapıldığı gibi, ekranın sol üst köşesinde Milliyet logosu sağ üst köşesinde ise “İlandır” yazısı bulunuyordu. Anonsun altına da “Bu bir ilandır” yazılmıştı.

Tamamını okumak için tıklayın