Ünlü gurme ve Hürriyet yazarı Vedat Milor bugünkü köşesinde dikkat çeken bir olayı gündeme getirdi. 

“Bazı lokantalarda müşteriye bir ‘tepeden bakma’ olayı var. Bunu en son New York’taki ünlü restoran Blue Hill’de yaşadım” diye yazan Milor, “Garson uzun uzun dâhi şefin birçok atalık tohumu nasıl tekrar keşfettiğini, lokantanın nasıl bir misyon yüklenip biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğunu anlatmaya başladı. ‘Hem sohbetimizi mahvediyorsun hem de yemek soğudu’ dedim. Bunun üzerine ünlü şef Dan Barber beni görmeye geldi. Çıkıntılık yaptığımı düşündüğü belliydi ve egosu incinmişti” ifadelerini kullandı. 

Vedat Milor devamında ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Her yemeğin gelişinde garson uzun bir ‘beyin yıkama’ operasyonuna başladı. Yok malzemeler neden bu kadar özel, yok dâhi şef nasıl olmuş da birçok atalık tohumu tekrar keşfetmiş, yok lokanta nasıl bir misyon yüklenip biyoçeşitliliğe ve sürdürülebilir ekolojiye katkıda bulunuyormuş, önüme gelen tabakta ne görecekmişim, bu yemek şefin duygularını nasıl yansıtıyormuş, nasıl yemeliymişim... Daha neler neler...

TEK YOL AĞIZLARININ PAYINI VERMEK

Dayanamadım, garsona ‘Hem sohbetimizi mahvediyorsun hem de yemek soğudu’ dedim, bir sonraki yemeği getirdiğinde susmasını söyledim. Bunun üzerine ünlü şef Dan Barber beni görmeye geldi. Çıkıntılık yaptığımı düşündüğü belliydi ve egosu incinmişti. Sanki müşteri orada yemek yemek için tonla para dökmüyor, kendisi bizlere büyük bir lütuf yapıyordu. Öte yandan rasyonel biri olduğu için tartışmayı bıraktı ve en azından yemeğimin ikinci yarısı rahat geçti.

Şimdi düşünüyorum. Kendini Picasso sanan aşçılar her yerde var. Ama onları bu kadar şımartan bizleriz. Bize akıl dağıtıp, sözüm ona iyiliğimiz için komut yağdıran zorbalar da her yerde var. Aslında kırılgan olan egolarını tatmin için bizi kullanıyorlar ama tepki göstermediğimiz için biz de suçluyuz. Zorbalığa karşı koymanın tek yolu, karşı tarafın ağzının payını anında vermek!”