Kasım ayındaki ABD seçimlerinde aldığı zaferle resmi başkanlık sürecine başlaması beklenen Joe Biden bugün yemin etti ve yetkiyi eline aldı.

Oda TV'nin haberine göre; Artık resmen ABD Başkanı olan Biden’ın etkisi Türkiye’de de hissedildi.

İktidar kanadında Biden etkisiyle büyükelçilik atamaları ve söylem değişiklikleri bugüne kadar çok konuşuldu.

Fakat Biden etkisiyle iktidar medyasında da değişiklikler göze çarpmaya başladı.

Özellikle Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesinin ve yazarlarının, hükümete yönelik aldıkları tavır, Kasım ayından bu yana dikkat çeken bir şekilde değişti.

Başını, gazetenin yazarları Fuat Uğur ve Süleyman Özışık’ın çektiği yazılarda, gazete, Erdoğan’a muhalif manşetlerle çıkmaya başladı.

O yazılarda, zamlar, döviz kurları ve bizzat Erdoğan’ın ödül verdiği isimler hedefe konuldu. Haber ve yazılarda, “Güçlü devlet böyle giderse 2023’te hiçbir işe yaramayabilir”, “Sabır taşı çatlamak üzere” gibi ifadeler kullanıldı.

Fuat Uğur, AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ile kavgaya girerken, iktidara yakın gazetecilerden Şebnem Bursalı ile de Twitter’dan atıştı.

Ayrıca gazetenin yazarı Fatih Selek de “Bu nasıl iletişim stratejisi” başlıklı yazısında, hem Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'u hem de AKP Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal'ı hedef almıştı.

Tüm bu tepkilerin ABD Başkanlık seçimlerinden sonra gelmesi ise dikkat çekti.