Ülkedeki gazeteci yargılamalarını izleme, belgeleme ve hafızalaştırma çalışmaları yapan Press in Arrest’in (Tutuklu Basın) basın özgürlüğü raporuna göre gazeteciler haziranda da baskıdan kurtulamadı.

Press in Arrest’in raporuna göre geçen ay 5 kentteki 30 davada yargılanan en az 60 gazeteci hakkında toplamda 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ile en az 359 yıl 5 ay 15 günden 919 yıl 10 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Adli işlemlerin tekrar başladığı 16 Haziran’dan itibaren de 5 ilde, 16 davada, 28 gazetecinin yargılamasına devam edildi.

Adli işlemlerin durdurulduğu dönemde 17 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında ise

9 ilde, 59 davada yargılanan 92 gazetecinin; 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 1 kez müebbet ve en az 587 yıl 3 aydan 1513 yıl 15 güne kadar hapsi istendi. Tüm duruşmalar ertelendi.

En az 61 gazeteci ifadeye çağırıldı, gözaltına alındı veya hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 18 gazeteci hakkında dava açıldı.

Libya’da öldürülen MİT mensubuna ilişkin haberler nedeniyle tutuklanan 6 gazetecinin geçen ay hâkim karşısında çıktığı hatırlatılan raporda, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın da haziran da tutuklandığına dikkat çekildi. Habertürk TV program sunucusu Didem Arslan Yılmaz’ın HDP temsilcilerinin tartışma programlarında konuk edilmemesine dair verdiği cevaba da değinilen raporda, öne çıkanlar şöyle oldu:

En az 8 gazeteci gözaltına alındı, ifadeye çağrıldı; hakkında soruşturma başlatıldı ve/veya suç duyurusunda bulunuldu.

Yazar Mustafa Sönmez hakkında, 2015 ve 2016 yıllarında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Yargıtay, dönemin Gerger Kaymakamı Ömer Bilgin’i eleştiren Gerger Fırat Gazetesi’nin haber ve istihbarat müdürü Özgür Boğatekin’e verilen 1 yıl 15 günlük hapis cezasını 6 yıl sonra onadı.