Bugüne kadar ATV hakkında hiçbri şikayet konusunda ceza vermeyen RTÜK'ün Halk TV ve TELE1 kanallarına 5'er günlük ekran karartma cezası vermesi tepki çekti.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bu duruma dikkat çektiği yazısında adaletsizliğin sadece RTÜK kararlarında değil futbol dünuyasında da yaşandığını belirterek PFDK'nın Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu hakkındaki kararını örnek gösterdi ve "Allah’tan Türkiye’yi yöneten partinin adında bir Adalet kelimesi var. Yoksa ülkede adalet diye bir şey olmadığını zannedeceğiz." diye yazdı.

Altaylı'nın RTÜK ve PFDK kararları hakkındaki yazısı şöyle:

RTÜK’ün ATV’ye her türlü şikayete rağmen tek bir ceza dahi vermemiş olması tartışmasını hayretle izliyordum.

Çünkü bana göre asıl olan RTÜK’ün birilerine ağır cezalar vermesini istemek değil, hiç kimseye manasız cezalar vermemesini istemektir.

Tabii burada RTÜK’ün tarafsız olmadığını ortaya koymak gibi bir hedef var ise sadece ona da katılırım.

Gerçekten de RTÜK, yapılan önce şikayete, yaşanan onca rezalete karşın ATV’deki bazı programları görmezden geliyor.

Çok daha azını yapan başka kanalların programlarına ise son derece haşin bir biçimde dalıyor.

RTÜK’ün ATV’yi kayırması tartışması başlayınca Üst Kurul’un bundan rahatsız olacağını, utanıp sıkılacağını düşünenler ise hayli yanılgı içindeler.

RTÜK bu eleştirileri “madalya” olarak göğsüne takar ve sicil amirlerine “Bakın efendimiz, nasıl da doğru işler yaptığımızı düşmanlarınız söylüyor” diyerek görevlerini bihakkın yaptıklarını göstermek için kullanır.

Öyle olmasa tüm bu eleştirilerin orta yerinde Halk TV ve Tele 1’e şimdiye kadar kimseye verilmemiş 5 gün yayın durdurma cezası vermezdi.

***

Peki fütursuzluk sadece RTÜK’te mi?

Asla.

Bakın Futbol Federasyonu’na ve federasyonun disiplin kuruluna.

Galatasaray ve Fenerbahçe başkanlarına televizyonda söyledikleri birkaç cümle için en sert cezaları dayayan PFDK saha içinde adam kovalayanlara karşı son derece mülayim.

Televizyonda eleştiri yapmak aylarca hak mahrumiyeti.

Bulunmaman gereken futbol sahasında adam kovalayıp dövmek ise 15 günlük bir ceza.

Allah’tan Türkiye’yi yöneten partinin adında bir Adalet kelimesi var.

Yoksa ülkede adalet diye bir şey olmadığını zannedeceğiz.