Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığına ilişkin habere erişim engeli getirilmişti. Erişim engeli haberine de erişim engeli getirildi.

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak'ın haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında arazi aldığı ortaya çıkmıştı.

Söz konusu habere gelen erişim engeline ilişkin yapılan habere de erişim engeli getirildi.

Karar gerekçesinde, “Talebe konu yayınlar incelendiğinde ise hakaret ve kişilik haklarını zedeleyici beyanlarda bulunulduğu, yayının içeriği sunuş şekilleri dikkate alındığında basın ve düşünceyi yayma hürriyeti olarak değerlendirilemeyeceği, hakaret içerikli ve kişilik haklarına saldırı mahiyetinde beyanların bulunduğunun açık olduğu, somut olayda yargıya intikal etmiş ve yargılaması devam eden davalarda sırf karşı tarafı toplum nezdinde küçük düşürmek ve bu şekilde yargılamayı etkilemeye çalışmak saiki ile hareket edildiği haber alma verme, yorum ve eleştiri ile ifadelerin, ifadeyi açıklama hürriyetleri kapsamında kalamayacağı anlaşılmakla itirazın kabulüne karar vermek gerekmiştir” denildi. 

Cumhuriyet, haberde Albayrak'ın yaklaşık 13 dönümlük araziyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projeyi duyurduğu 2011 yılından bir yıl sonra satın aldığını, halen tarla vasfında olan arazinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul için değişiklik yapılan planda “konut alanı” sınırları içinde kaldığını yazmıştı.

CUMHURİYET MUHABİRİNE SORUŞTURMA

Haberi yapan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak hakkında da “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.