Türkiye Gazeteciler Sendikası yüzlerce gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıkladı. 

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan bu konuda bir açıklama yapılmadığını, aramalara yanıt verilmediğini söyledi.

 

TGS Genel başkanı Durmuş, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Türkiye’de gazetecilerin taşıdığı sarı basın kartı uzun yıllardır hep tartışma konusu olmuştu. Bu tartışmalara rağmen gazeteciler bu karta 2015 yılın kadar daha kolay ulaşabiliyorken, 2015 yılında Basın Kartı Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle bu tartışma daha da büyüdü. Basın Kartı komisyonunda yer alan meslek örgütlerinin temsilci sayıları düşürülerek, bütün yetkiler müdüre devredildi.

 
2018 yılında Basın Kartı Yönetmeliğinde bir kez daha değişikliğe gidildi. Meslek örgütü temsilcileri  komisyondan tamamen çıkartıldı.

2019 yılının başında sarı basın kartı turkuvaz rengine büründürüldü ve tüm kartların yenilenmesi için başvuru yapılması istendi. Aradan geçen bir yıl içinde yüzlerce gazetecinin kartı yenilenmedi. İncelemede olduğu, yenileneceği ifade edildi. Eski kartlarını hala kullanabilen gazetecilere önceki gün kötü bir haber geldi. Basın kartınız iptal edilmiştir.

 

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan bu konuda bir açıklama yapılmadı. Aramalara yanıt verilmedi. Şu anda yüzlerce gazetecinin basın kartı iptal edildi. Kartı iptal edilen gazeteciler arasında sürekli basın kartı taşıyanlardan meslek örgütü temsilcilerine, yerel medya çalışanlarına kadar yüzlerce gazeteci var. Özellikle Ankara’da basın kartı iptal edilen gazeteciler için ise durum biraz daha karmaşık hale geldi. Meclise, Bakanlıklara giremez, siyasi parti temsilcilerini takip edemez hale gelen gazeteciler işlerini yapamaz durumda. Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı'nın bir an önce bu konuya açıklık getirmek zorundadır. Yıllardır bu kartı taşıyan gazetecilere kartlarının neden yenilenmediğini, iptal edilme gerekçelerini kamuoyuna açıklamak zorundadır."