Diyarbakır, Mardin ve Van’da belediyelere kayyım atanmasının ardından yaşanan protesto gösterilerini izlerken gözaltına alınan gazetecilere polisler tarafından çıplak aramaya maruz bırakıldı.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Haber takibi esnasında 6 gazeteci arkadaşımızda darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltındaki arkadaşlarımız hukuksuzluk içinde hukuksuzluğu yaşayarak çıplak aramaya maruz bırakıldı.

Gazetecilere dönük bu uygulamalar haber alma özgürlüğünü kısıtlamaya dönük olmakla birlikte, protestolar sırasında halka uygulanan şiddetin ve müdahalelerin görünmemesini de amaçlamaktadır. Böylesi bir tutumu kabul etmemiz mümkün değildir.

Öncelikle gözaltına alınan üyelerimizin de içinde yer aldığı meslektaşlarımız, Jinnews muhabiri Rojda Aydın, Mezopotamya Ajansı editörü Ziyan Karahan ve muhabirleri Mehmet Şah Oruç, Ahmet Kanbal, Evrensel gazetesi yazarı Dr. Ayşegül Tezören, gazeteciler Nurcan Yalçın, Halime Parlak, Yelda Çiçek, Vedat Dağ, Tümen Anlı, olmak üzere tüm gözaltındaki yurttaşların derhal serbest bırakılmalı.” denildi.

Kaynak: Gazete Duvar