• BIST 107.303
  • Altın 153,156
  • Dolar 3,7141
  • Euro 4,3624
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 5 °C

Maliye Bakanı'ndan varlık barışı açıklaması

Maliye Bakanı'ndan varlık barışı açıklaması
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışına ilişkin açıklama yaptı.

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışına ilişkin, “Bu düzenlemede vatandaşlarımız yurt dışında farklı nedenlerle bulunan varlıklarını 2017 yılı Haziran ayına kadar Türkiye'ye getirebilecekler. Şu anda varlık barışı olarak ifade edilen düzenleme çerçevesinde uygulama devam ediyor. Burada uygulama 2017 Haziran sonunda da tamamlanmış olacak” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Genel Kurul’da dün akşam Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

“KİRALAMA İMKÂNI GETİRDİK”

Hazineye ait arazileri kullanan çiftçilere ilişkin soruya Maliye Bakanı Ağbal şu yanıtı verdi:

“Hazineye ait tarım arazilerini fiilen kullanan kişilere, biliyorsunuz, biz ecrimisil gönderiyoruz ve bu kişiler bu yerleri ecrimisille idare ettikleri için de gerek çiftçilere sağlanan desteklerden yararlanamıyorlar gerekse diğer imkânları kullanamıyorlar. Burada Tarım Bakanlığıyla Maliye Bakanlığı olarak bir araya geldik bu konuda bir düzenleme yaptık. Hâlihazırda tarım arazilerini kullanan çiftçilerimize kolaylaştırılmış yöntemlerle kiralama imkânı getirdik. Dolayısıyla, devlete ait olan bu arazileri kullanan çiftçilerimiz ecrimisil ödemek yerine ilgili defterdarlığa müracaat ederek çok basit, kolay ve indirimli olarak kiralama sözleşmesi yapmaları hâlinde bu yerleri kirayla kullanma imkânlarına kavuşacaklar, aynı zamanda da bu yerler nedeniyle gerekli destekleri alabilecekler.

Özellikle kırsalda, köylerde vatandaşlarımızın fiilen kullandıkları hazine arazilerini indirimli fiyatlarla doğrudan doğruya alabilmelerine imkân sağlayan bir yasal düzenleme yaptık. 2/B diye ifade ettiğimiz kanun içerisinde bu konuda da düzenleme yaptık. Aynen 2/B vasfındaki arazilerin satışında olduğu gibi yüzde 30, yüzde 40 mertebesinde tarım arazilerini de çiftçilerimizin 100 lira yerine 30 lira ödeyecek şekilde doğrudan satın alma imkânını getirdik.

“VATANDAŞLARIMIZA BURALARI SATACAĞIZ”

Dilekçelerini aldıktan sonra o konuyla ilgili gerekli koordinasyonu yapıp vatandaşlarımıza buraları satacağız. Biz de istiyoruz, yani vatandaşlarımız gerek edinim olarak gerekse kiralama yöntemiyle hazineye ait bu yerleri kendi uhdelerine alabilsinler.”

“YURT DIŞINDA FARKLI NEDENLERLE BULUNAN VARLIKLARINI 2017 YILI HAZİRAN AYINA KADAR TÜRKİYE'YE GETİREBİLECEKLER”

Varlık Barışına ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal şunları söyledi:

“Varlık Barışı Kanunu çerçevesinde bugüne kadar Türkiye'ye getirilen nakit varlıklar konusunda bir soru sordular. Öncelikle şunu ifade edeyim: Geçen sene Ağustos ayında çıkarmış olduğumuz yasal düzenlemeyle gerek Türk vatandaşlarının gerekse Türkiye'de yerleşik olmayan yabancıların varlıklarını Türkiye'ye getirebilmelerine imkân sağlayan bir düzenleme yaptık. Bu düzenlemede vatandaşlarımız yurt dışında farklı nedenlerle bulunan varlıklarını 2017 yılı Haziran ayına kadar Türkiye'ye getirebilecekler; bu varlıklarını Türkiye'ye getirdiklerinde de herhangi bir vergi dairesine bildirim yapmaya gerek bulunmaksızın, doğrudan doğruya varlığı getirdikleri bankaya, aracı kuruma, gümrük idaresine beyanda bulunmak suretiyle bu kanun hükümlerinden yararlanacaklar. Şu anda varlık barışı olarak ifade edilen düzenleme çerçevesinde uygulama devam ediyor. Burada bildirimler tamamen bankalara ve aracı kurumlara yapıldığı için Maliye Bakanlığı olarak bu konuda elimizde herhangi bir istatistik ve bilgi bulunmamaktadır. Burada uygulama 2017 Haziran sonunda da tamamlanmış olacak.”

“KAPSAMDA KEY HAK SAHİPLERİYLE İLGİLİ TOPLAM 12 MİLYON 611 BİN 173 ADET KAYIT TESPİT EDİLMİŞTİR”

KEY ödemelerine ilişkin soruya da Maliye Bakanı şu yanıtı verdi:

“Bana gelen notu burada müsaade ederseniz okumak isterim: ‘662 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği KEY hak tespit süresi 30/6/2014 tarihinde dolmuş ve son liste 30/9/2014 tarihinde yayınlanmıştır. Bu kapsamda KEY hak sahipleriyle ilgili toplam 12 milyon 611 bin 173 adet kayıt tespit edilmiştir. Ödeme yapılan toplam tutar ise bugün itibarıyla 4 milyar 123 milyon 368 bin 747 TL olmuştur.’ KEY'le ilgili yeni bir düzenleme de şu anda olmadığı Hazine Müsteşarlığı tarafından ifade edilmektedir.”

“YENİ BİR AF YASASI GELMEYECEK”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Yeni bir af yasası gelmeyecek. Onu Bakan olarak söylüyorum” derken şöyle devam etti:

“Söylüyorum yani. Arkadaşlar, Komisyonda da ifade ettim. Bakın, Komisyonda da ifade ettim. Biz bu defa bir yeniden yapılandırma yasası getirirken farklı bir şey yaptık, dedik ki, iyiniyetli olan, geçmişte, iyi gününde borçlarını ödeyen mükellefler herhangi bir şekilde ekonomik zorluk içerisine girdiklerinde onların borçlarını ödeyebilmelerine imkân sağlayan yapısal bir düzenleme getirdik. Getirdiğimiz bu düzenleme bu yeniden yapılandırma kanununun içerisinde yer alıyor. Benim kanaatimce, bundan sonra herhangi bir mükellef ‘Ben vergi borçlarımı ödemek istiyorum ama mevcut durumuma göre bu borçları peşin ödeme imkânım yok ama taksitle ödemek istiyorum’ dediğinde objektif, nesnel, kişiye bağlı olmayan çok şeffaf ve hesap verebilir bir sistem içerisinde durumu değerlendirilecek ve kişiye hakkaniyete uygun bir şekilde bir yapılandırma imkânı sunulacak. Dolayısıyla bu defa farklı bir şey yaptık yani yeniden yapılandırma kanunu getirmekle yetinmedik, bu tür ihtiyacı ortadan kaldıracak önemli bir yapısal düzenlemeyi de bununla beraber getirmiş olduk.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.