Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, atv'nin ilgi ile izlenen dizisi Sen Anlat Karadeniz'in bu akşam final bölümünün yayınlanacağını duyurdu. Aytuğ, " Karadeniz'in Nefes'i asla kesilmeyecek..." dedi.

atv'nin ilgi ile izlenen dizisi Sen Anlat Karadeniz'in final yapacağı iddiaları doğru çıktı. Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, şiddet sahneleri nedeni ile eleştiri konusu olan dizinin bu akşam izleyiciye veda edeceğini açıkladı.

Karadeniz susacak ama Nefes’i kesilmeyecek

atv'nin büyük ilgi gören dizisi Sen Anlat Karadeniz, bu akşam izleyicilerine veda ediyor. Dizi, 'Her üç evden birinden yükselen şiddet mağduru kadınların çığlıklarını duyurmak' için yola çıkmıştı. Önce kalp atışı oldu, sonra Nefes, en sonunda da haykırış. Tahir ve Nefes'in serüveni, kadına şiddet haberlerinin artık sıradanlaştığı, erkeklere duyulan güvenin giderek azaldığı, vicdani açıdan can çekişen dünyamıza adeta 'kalp masajı' oldu.

Geleneğine bağlı zor bir coğrafyada yaşayan, haksızlığa tahammül edemeyen, vicdanlı ve sahiplenici bir delikanlı olan Tahir, şiddet yanlısı erkekleri utandırdı, aşkı için mahalle baskısına direnen pek çok hemcinsine ise ilham kaynağı oldu.
Şiddete boyun eğmeyen, evladı ve aşkı için engel tanımayan, sevdiğinden aldığı güçle her zorluğun üstesinden gelmeyi başaran Nefes ise aynı durumdaki kadınların rehberi, kıyı feneri oldu. Aşkın gücü, bu hikaye sayesinde bir kez daha kanıtlandı.
Sen Anlat Karadeniz'in şiddet sahneleri bazen eleştiri konusu da oldu. Ama o sahnelerin hiçbiri reyting adına senaryoya 'iliştirilen' kareler değildi. İnsanları biraz dürterek, farkındalık yaratmaya hizmet ediyordu.

Üstelik dizinin kötü erkek karakterleri Vedat ve Genco, haber bültenlerinde her gün gördüğümüz cani kocaların yanında pek masum kalıyordu.

Zira onların ne kadınları parçalayıp çek-yata tıktıklarına, ne otomobilde diri diri yakıp caddeye fırlattıklarına, ne de yavrusu "Lütfen ölme anne" diye yalvarırken, boğazını kestiklerine şahit olduk.

Bu akşam gözümüz, kulağımız son kez Karadeniz'in anlattıklarında olacak.
Ama belli ki Karadeniz'in Nefes'i asla kesilmeyecek...