• BIST 107.400
  • Altın 151,666
  • Dolar 3,6570
  • Euro 4,3022
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C

Laik eğitim için Muğla'dan Ankara'ya

Laik eğitim için Muğla'dan Ankara'ya
Eğitim-İş Sendikası laik eğitim ve emeğe saygı için Yatağan'dan Tandoğan'a yürüyecek.

ANKARA (ANKA) - Eğitim-İş, 17 Aralık’ta Muğla Yatağan'dan başlayacak ve 3 gün sürerek 20 Aralık’ta Ankara Tandoğan meydanında kitlesel basın açıklamasıyla sonlanacak “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” gerçekleştirecek.

Yatağan, Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Ankara hattında gerçekleştirilecek olan yürüyüşte, laik, bilimsel, demokratik ve kamusal eğitim, iş güvencesi, özelleştirme, bütçe ile ilgili talepler vurgulanacak.

17 Aralık’ın Türk siyasetinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu ifade eden Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, “Türkiye'de siyasi aktörlerin bir kısmının yolsuzlukla nasıl içli dışlı olduğunu gözler önüne seren olayların yaşanmasının üstünden henüz bir yıl geçmiştir. Eğitim-İş bir yıl önce söylediğini bugün tekrar etmektedir: ‘Yolsuzluğunuz, Yoksulluğumuzdur!’ Siyasal iktidarın arsa spekülasyonlarına dahil olduğu, devlet bankası aracılığıyla altın kaçakçılığına karıştığı ve birinci dereceden akrabalık ilişkilerini kullanarak vakıflar yoluyla rüşvet aldığı bir dönemden geçilmiş, baskı ve cambazlıklarla yaşananların üstü örtülmek istenmiştir. Dört gün sürecek olan yürüyüşümüz unutturulmak istenen bu kara günü tekrar hatırlatmak amacıyla 17 Aralık’ta başlayacaktır. Enerji santralinin özelleştirilmesine karşı çıkan, ‘direnmek kazanmaktır’ şiarı ile 447 gün direnen işçilerimizle dayanışmak ve ‘özelleştirmeler vatana ihanettir’ diyen anlayışa sahip çıkmak için yürüyüşümüze Yatağan’dan başlayacağız” dedi.

-“SOMA VE ERMENEK’TE YAŞANANLAR BİR TESADÜF DEĞİLDİR”-

Eğitim-İş’in Yatağan’da özelleştirmeye direnen işçilerin yanında olacağını belirten Demir açıklamasına şöyle devam etti:

“Yatağan’dan Aydın’a, Aydın’dan İzmir’e, İzmir’den Manisa’ya ve oradan da Soma’ya ulaşacak olan yürüyüşümüzde yine siyasal iktidarın neo liberal uygulamalar ile katledilmesine göz yumduğu emekçilerin hatıraları canlı tutulacak ve iş güvenliğinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilecektir. Soma katliamı Türkiye işçi sınıfının tarihindeki en önemli dönemeçlerden biridir. Asla unutulmayacaktır! AK Parti iktidarında Türkiye’de iş kazalarına bağlı işçi ölümlerinin artması, Soma ve Ermenek’te yaşananlar bir tesadüf değildir. Özelleştirmeler yoluyla işçilerin yedeklendiği, işsiz yığınlar yoluyla çalışanların tehdit edildiği bir dönemden geçiyoruz. Emekçiler asgari ücretle çalışmaya mahkûm ediliyorlar, işçiler taşeronlaştırılıyor. İş güvenliği ve kadro güvencesi yok ediliyor.

-“AK PARTİ KENDİSİNE OY VE SEÇMEN DEVŞİRECEĞİ BİR YAPIYI OLUŞTURUYOR”-

Eğitim sistemini kendi siyasal amaçları için düzenleyen AK Parti, imam hatip okulları aracılığı ile kendisine oy ve seçmen devşireceği bir yapıyı oluşturuyor. Öte yandan eğitim sisteminin tamamına etki eden ve son derece beceriksiz kadrolar eliyle eğitim bürokrasisini eline geçiren siyasal iktidar, iş bilmez yöneticiler vasıtasıyla okulları bir kargaşa ortamının içine sürüklüyor. Öğrencilerin dini inancına göre ayrışmasına neden olan yasal düzenlemeler yoluyla toplumsal barışı bozmayı amaçlayan politikalar dayatılmakta ve eğitim birliği açıkça zedelenmektedir. AK Parti, yandaş sendikası ve yapay yandaş sivil kuruluşlar aracılığıyla şimdi de karma eğitime yönelik tehditler savurmakta amacına ulaşmak için sinsice çalışmaktadır. Eğitim-İş olarak eğitimin laik-bilimsel ve parasız özelliğinin ortadan kaldırılmasına ve ülkemizin özelleştirmeler yoluyla yağmalanmasına karşı yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.