TÜRKİYE’nin 47 yıllık en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın, Kemer Country ev sahipliğinde düzenlediği “Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasına başvurular başladı.


Danışmanlığını Banu Çarmıklı ve Sabiha Kurtulmuş'un üstlendiği bu yıl ilki yapılacak "Heykelde Yeni Keşifler" yarışması, heykel sanatındaki yeni arayışlara kapı açmak, galerilerde temsiliyeti olmayan sanatçılara yeni alanlar sunup keşfedilmelerini sağlamak, aynı zamanda da genç sanatçıların üretim masraflarına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Yarışma sonunda dereceye giren 10 eser, açık hava heykel sergileri için en güzel mekanlardan biri olan Kemer Country Club’ın geniş çim alanlarında, küratöryel bir düzenlemeyle “Heykel de Yeni Keşifler” sergisi kapsamında kamuoyuna sunulacak. Seçici kurul tarafından sergilenmeye hak kazanmış eserlerden oluşacak sergi, 10 Haziran'da düzenlenecek davetle açılacak. Sanatçılar bu davette basın, koleksiyoner, küratör ve galerilerle bir araya gelecekler. 


Sergi 10 Haziran – 17 Haziran tarihleri arasında Kemer Country Hotel önündeki çim alanda açılıp, daha sonra Kemer Country geneline konumlanacak. Sergi, 11 Ekim Cuma günü sona erecek ve aynı gün müzayede ile satışa sunulacak. Eser sahibi sanatçıların payı ödendikten sonra ayrılacak bütçe ile genç heykel sanatçılarının üretimlerinin destekleneceği bir fon oluşturulacak.


Dün başlayan yarışmanın başvuruları, 28 Mayıs'ta sona erecek. Yarışmaya başvuru koşulları ve ayrıntılı bilgi http://www.kemercountry.com/tr/haberler adresinde yer alıyor.


"Heykelde Yeni Keşifler" Yarışması seçici kurulu şu isimlerden oluşuyor:


Agah Uğur (Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi / Koleksiyoner),


Aslı Sümer (Artsümer Galeri Kurucusu),


Banu Çarmıklı (Sanat Yazarı /Koleksiyoner),


Derya Yücel (Küratör/Sanat yazarı),


Ebru Özdemir (Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı /Koleksiyoner),


Erol Tabanca (Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı/Odunpazarı Modern Müze Kurucusu),


Filiz Aygündüz (Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni),


Melike Bayık (Küratör/sanat yazarı),


Meltem Demirören Oktay (Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı),


Sabiha Kurtulmuş (Merkur Galeri Kurucusu /Sanat Danışmanı),


Seçkin Pirim (Sanatçı).