Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülü sahibi, sevilen tiyatro oyuncusu Dolunay Soysert, “Kul” isimli tek kişilik tiyatro oyunuyla Maltepe Belediyesi Prof.Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

Oyun, yazar Seray Şahiner’in Orhan Kemal Roman Ödülü’ne layık görülen romanından tiyatroya uyarlandı.

Maltepe Belediyesi’nin Ocak ayındaki sanat etkinlikleri kapsamında gösterimi yapılan oyunda, görülmeden yaşayan bir insanın gördüklerinden bir yaşam kurma özlemi tiyatro sahnesine taşındı.

Geçtiğimiz yıl izleyicileriyle buluşmaya başlayan oyunda, Mercan isimli kadın karakterin hayallerini, umutlarını ve hayal kırıklıklarını paylaşan Soysert, sahne performansıyla büyük beğeni topladı.

Oyunda Mercan’ın her gün sildiği apartman merdivenlerinden başını kaldırıp umuda doğru çıktığı keşif anlatıldı. İzleyiciler oyunda, öykünün geçtiği İstanbul’un Arnavut kaldırımlı sokaklarından cemevlerine, camilere, kiliselere, dilek ağaçlarına bağlanmış çaputlarla, rüzgara salınmış umutlara yolculuk etti.

Yönetmenliğini Mert Öner’in üstlendiği oyunun dekor ve kostüm tasarımını Özlem Karabay, ışık tasarımını ise Ayşe Ayter hazırladı.