59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin afişi yayınlandı

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin afişi ve Onur Ödülleri'nin sahipleri açıklandı. Onur Ödülleri Perihan Savaş ve Erkan Can'a verilecek.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin afişi yayınlandı

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Onur Ödülleri Perihan Savaş ve Erkan Can’a, Başarı Ödülü Zerrin Tekindor’a verilecek. 59. yılını kutlayan festivalin Filiz Akın ve Ediz Hun’un yer aldığı afişi de yayınlandı. 

Onur Ödülü, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış gecesinde 1974 yılında "Bedrana" filmiyle Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Perihan Savaş ile 1999 yılında “Gemide”, 2006 yılında “Takva” filmleriyle Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Erkan Can’a verilecek. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise, hem tiyatro sahnesinde hem beyazperdede hem de televizyonda birbirinden farklı rollerde izleyiciyle buluşan Zerrin Tekindor’a verilecek.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin basın toplantısı kapsamında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivalin son iki yıldır felaketlerin gölgesi altında düzenlendiğini belirterek, "Hepimiz için çok zorlu bir süreçti. Ancak, her şeye rağmen festivalimize ara vermedik. O kara bulutların sanatın ışığıyla dağılacağına inandık. Birliğimizi, beraberliğimizi, umudumuzu sanatın çatısı altında buluşarak pekiştirdik. Ve bu yıl, bir kez daha, yine o çatı altında mutlulukla, sevinçle buluşacağız" dedi.

FESTİVALİN GELENEKSEL KORTEJİ YENİDEN DÜZENLENECEK

Muhittin Böcek sözlerine, “Bu yıl afişimizde yer alan ve afiş yüzümüz olan sinemamızın iki efsane ismi Filiz Akın ve Ediz Hun’a şükranlarımı sunuyor; onur ödüllerimizin sahipleri Perihan Savaş ve Erkan Can’a, Yaşam Boyu Başarı Ödülümüzü alacak olan Zerrin Tekindor’a sanatla geçen nice yıllar diliyorum" diyerek devam etti. Böcek ayrıca, festivalde pandemi nedeniyle ara verilmek zorunda kalınan, festivalin geleneksel kortejinin yeniden düzenleneceği de açıkladı.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin afişi yayınlandı - Resim : 1
'FESTİVAL AFİŞİMİZ, 'ANKARA EKSPRESİ' SETİNDE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLA OLUŞTURULDU'

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali idari direktörü Cansel Tuncer ise, “Festival, öze dönüş yolculuğunda sinemamızın usta isimlerine vefa borcunu unutmuyor. Görsel kimliğimiz bu yıl, Yeşilçam’da izlenme rekorları kıran filmlerde başrol oynayan, sinemamızın usta isimleri Filiz Akın ve Ediz Hun’un 1970 tarihli 'Ankara Ekspresi' filminin setinde çekilen bir fotoğraf ile oluşturuldu. 'Ankara Ekspresi', 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film dahil olmak üzere beş ödül kazanmış bir film. Hem bu önemli filmi tekrar hatırlamak hem de Filiz Akın ve Ediz Hun’un eşsiz fotoğrafına afişimizde yer vermek bizim için çok mutluluk verici” dedi.

DOĞU GARAJI KÜLTÜR VE TİCARET MERKEZİ'NDE FİLM GÖSTERİMLERİ YAPILACAK

Bu yıl da pek çok ilke imza atıyoruz diyen Muhittin Böcek şu ifadeleri kullandı:

“Göreve gelir gelmez tamamlanması için hızla çalışmalara başladığımız ve önümüzdeki günlerde kapılarını açacak olan Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi’nde bu yıl ilk kez film gösterimleri yapılacak. Bu anlamda kültürel yaşama yeni bir soluk getirdiğimiz için mutluyuz. Yine bu yıl ilk kez Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması düzenliyoruz. Nitelikli eserlerin sinemaya uyarlanmasını teşvik edecek, yapımcı ve üreticilerin yeni filmler üretmesine maddi, manevi katkı sağlayacak ve sinemamıza güçlü senaryolar kazandıracak olan böyle bir yarışmanın Türkiye’de ilk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizde düzenlenecek olmasının da gururunu yaşıyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda başlattığımız ve yurdun dört bir yanından öğrencilerimizin katıldığı Altın Portakal Sinema Okulu bu yıl da devam edecek. Ayrıca Belediyemizin Hollanda Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlediği Yeni Nesil Sinema Okulu projesi kapsamında kız öğrencilerimiz tarafından çekilen beş kısa filmin özel gösterimleri yapılacak” dedi.