Beşiktaş Belediye’sinin, Zeki Müren’in adının, 1962-1986 yılları arasında yaşadığı Konaklar Mahallesi’ndeki Akağaç Sokağa verilmesiyle ilgili tavsiye niteliğindeki teklifi, eylül ayında İBB Meclisi’ne gelmişti. Eylül ayında söz konusu teklif Harita, Kültür ve Sanat komisyonlarına havale edilmişti.

Çalışmalarını tamamlayan komisyonlar teklifle ilgili ortak raporlarını İBB Meclisi’ne sundu.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NİN TAVSİYESİ

Beşiktaş Belediye Meclisi’nin 21 Mayıs 2021 tarihli tavsiye niteliğindeki kararında özetle şöyle denilmişti:

“Söz konusu Konaklar Mahallesi, Akağaç Sokakta 1962-1986 yılları arasında yaşayan Zeki Müren’in yaşadığı sokağa isminin verilmesi sevenleri tarafından sosyal medyada gündem olmuştur. 600’ü aşkın plak ve kaset dolduran, 1955’te ‘Manolyam’ adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü alan ve 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilen Zeki Müren şöhretinin doruğunda olduğu 1962-1986 yılları arasında Konaklar Mahallesi, Akağaç Sokak, 6 numaralı villada yaşaması sebebi ile isminin sokak ismine verilmesi uygun olacağı düşünülmüştür.

Akağaç Sokağın isminin ‘Zeki Müren Sokak’ olarak değiştirilmesine ilişkin komisyon raporunun aynen kabulüne meclise katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.”

YETKİ İBB MECLİSİ’NDE

Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na göre; meydan, bulvar, cadde, yol ve sokaklara ad ve numara verilmesi Büyükşehir Belediye Meclislerine ait.

BirGün'de yer alan habere göre, ancak İBB Meclisi, kültürel değerlerin yok edilmemesi, şehrin mevcut adres sisteminin bozulmaması ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarının amacına ulaşabilmesi için uzunca bir süredir, mükerrer olan sokak isimleri hariç, değişiklik tekliflerini genellikle uygun görmüyordu. Sadece isimsiz sokaklara yeni ad verilmesi teklifleri uygun görülüyordu.

İBB Meclisi 2015 yılında, Kartal’da bulunan “Tufan Sokağı” isminin, “Şehit Üsteğmen Gökhan Yavuz Caddesi” olarak değiştirilmesi teklifini aynı gerekçeyle oybirliğiyle reddetmişti. Ancak aynı yıl, İstinye Bayırı Caddesi isminin, Katar Caddesi olarak değiştirilmesi teklifi, AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla, oyçokluğu ile kabul edilmişti.

Bu nedenle, Zeki Müren’in isminin yaşadığı sokağa verilip verilmeyeceği merak konusu olmuştu.

“SANAT GÜNEŞİ” ZEKİ MÜREN KİMDİR?

Zeki Müren Aralık 1931’de Bursa’da doğdu. Şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair olarak ün saldı. “Sanat Güneşi”, “Paşa” olarak anıldı. Klasik Türk müziğinin büyük isimlerinden biri olarak kabul edildi. Sanata olan katkılarından dolayı 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi. Türkiye’de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü’nün ilk sahibi oldu. Sanatçı Müren, müzik yaşantısı boyunca altı yüzü aşkın plak ve kaset doldurdu, üç yüzü aşkın şarkı besteledi.

Kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle hayatının özellikle son 6 yılında sahne hayatından ve medyadan uzaklaştı. Bodrum’daki evinde inzivaya çekildi. 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfına bıraktı. TEV ve Mehmetçik Vakfı, 2002 yılında Bursa’da Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ni yaptırdı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa’da Emirsultan Mezarlığı’nda.