Mark David Chapman, 8 Aralık 1980'de John Lennon'ın New York'taki evinin dışında şarkıcıyı 4 kez vurarak öldürmüştü. Eşi Yoko Ono cinayet esnasında oradaydı.

Independent Türkçe'nin haberine göre, geçen ay yapılan duruşmanın ardından Chapman'ın şartlı tahliyesi on birinci kez reddedildi. Duruşmada Chapman, Lennon'ı "şöhret" için öldürdüğünü söyledi.

Chapman şu ifadeleri kullandı:

"İşlediğim suçtan ötürü üzgün olduğumu yinelemek istiyorum. Hiçbir mazeretim yok. Kendi şanım içindi. Bence masum birine karşı işlenebilecek en kötü suç."

65 yaşındaki Chapman, "sürekli" cinayeti düşündüğünü söyleyerek Lennon'ın ailesinden özür diledi. Chapman şunları söyledi:

"Son derece bencil bir eylemdi. (Ono'ya) verdiğim acı için özür dilerim."

Cinayeti işlediğinde 25 yaşında olan Chapman, "(Lennon) muazzam derecede ünlüydü. Onu kişiliği yüzünden veya öyle bir adam olduğu için öldürmedim" diye ekledi. Beatles üyesini 'bir ikon' ve 'aile adamı' olmasıyla övdü.

Artık 65 yaşında olan Chapman, suçunun "epey ürkütücü" ve "aşağılık bir eylem" olduğunun farkına varabildiğini söyledi.

Cezasının uygun olup olmadığı sorulduğunda Chapman, idam cezasına çarptırılması gerektiğini eklemeden önce, "Hiçbir şey hak etmiyorum, sıfır" dedi.

Chapman şu ifadeleri kullandı:

"Bilerek birisini öldürmeyi planladığınız ve bunun yanlış olduğunu bildiğiniz halde kendiniz için yaptığınızda bence idam cezası verilmeli. O bir insandı ve onu öldüreceğimi biliyordum. Tek başına bu bile hiçbir şey hak edilmediğini gösteriyor. Eğer kanun ve sizler, hayatımın geri kalanı boyunca beni burada tutmayı seçerseniz hiçbir şikayetim olmaz."

EN AZ 2 YIL DAHA CEZAEVİNDE KALACAK

Chapman, şartlı tahliye kuruluna, J.D. Salinger'ın Çavdar Tarlasında Çocuklar (Catcher in the Rye) kitabını eskiden çekici bulduğundan da bahsetti. Polis cinayet mahalline vardığında Chapman, söz konusu romanı okurken bulunmuştu. Romandaki kahramanın "inzivası" ve "yalnızlığıyla" kendini özdeşleştirdiğini söyledi.

Duruşmada Chapman kendisini "dinine düşkün bir Hristiyan" olarak tanımladı. Chapman evli ve eşi cezaevinin yakınlarında yaşıyor.

New York Eyaleti Ceza İnfaz ve Toplum Denetleme Kurulu, şartlı tahliyeyi reddetme kararında Chapman'ın "kişisel gelişimini ve verimli zaman kullanımını" takdir etmekle beraber nihayetinde "işlediği şiddet suçunun sadece maktulün ailesi ve eski grup üyeleri için değil, bütün dünya için yıkıma sebep olduğunu" belirtti.

Chapman en az iki yıl daha şartlı tahliye olamayacak.