• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C

Kocasu Deresi Meclis gündeminde

Kocasu Deresi Meclis gündeminde
Sena Kaleli: “Yenişehir Kocasu Deresi’ndeki kirlilik verimli tarım arazilerini yok ediyor!”

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Bursa’nın Yenişehir İlçesi sınırlarında yer alan ve suya bırakılan atık maddeler nedeniyle, balık ölümlerinin yaşandığı ve çiftçilerin verimli tarım arazilerini yok eden Kocasu Deresi’ne ilişkin Meclis’te çalışma başlattı.

Kaleli, Yenişehir merasına yapılması planlanan oto test merkezinin de, ilçenin en önemli zenginliği olan verimli tarım arazileri ve tarımsal üretimi tehdit etmekte olduğunu belirterek, Kocasu Deresi’ne ilişkin hazırladığı soru önergesini Meclis’e sundu.

Bursa’nın Yenişehir İlçesi sınırlarında yer alan Kocasu Deresi’nde, suya bırakılan atık maddeler nedeniyle balık ölümlerinin yaşanması ve kimyasallardan kaynaklı hava sirkülasyonu sonucu da bölgedeki doğal yaşam alanının olumsuz etkilenmesi üzerine, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli harekete geçti.

Tarımsal sulama amaçlı olarak da kullanılan derenin, bölgedeki tarım arazilerini tehdit ettiğini belirten Kaleli, aynı şekilde Yenişehir merasına yapılması planlanan oto test merkezinin de, ilçenin en önemli zenginliği olan verimli tarım arazilerini olumsuz etkileyeceğini iddia etti.

Yenişehir Kocasu Deresi’ne ilişkin Meclis’te çalışma başlatan Sena Kaleli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi hazırladı. Kaleli’nin Kocasu Deresi ve bölgedeki tarımsal üretimi tehdit eden gelişmelere ilişkin hazırladığı soru önergesinde, şu ifadeler yer alıyor:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKER tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

Sena KALELİ
CHP Bursa Milletvekili

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli

Bursa’nın Yenişehir İlçesi sınırlarında yer alan Kocasu Deresi’nde suya bırakılan atık maddeler nedeniyle balık ölümleri yaşanmakta, kimyasallardan kaynaklı hava sirkülasyonu sonucu bölgedeki doğal yaşam alanı olumsuz etkilenmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu kimyasalların, Yenişehir nüfus tabelasını geçtikten sonra 100 metre solda, İnegöl Yenişehir istikametinde Subaşı Köprüsü’nden sonra 100 metre sağda kalan Uluköy tarafında yeraltında, muhtemelen borular içinde taşındığı ve suya karıştığı tespit edilmiştir. Tarımsal sulama amaçlı olarak da kullanılan dere içindeki onlarca dalgıç pompasıyla bölgede çiftçilik yapılmakta, yaklaşık 400 aile geçimini bu şekilde sağlamaktadır. Sudaki kirliliği fark eden çiftçiler sorunu, 400 imzalı dilekçeyle Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık ve diğer yetkililere bildirmişlerdir. Sorun sadece balık ölümleri değil, çiftçiler ile bunların yetiştirmiş olduğu ürünlerden beslenenler için de hayati derecede önemlidir. Öte yandan Yenişehir merasına yapılması planlanan oto test merkezi de, ilçenin en önemli zenginliği olan verimli tarım arazileri ve tarımsal üretimi tehdit etmektedir. Bu bağlamda;

1. Yenişehir’de tarımsal sulamada kullanılan ve bölgedeki doğal yaşamın sürekliliğini sağlayan Kocasu Deresi’ndeki kirlilik konusunda yapılan başvurular ile ilgili bir adım atılmış mıdır?

2. Kocasu Deresi’nde su ve balık numuneleri ile kirlilik ölçümleri hangi aralıklarla yapılmaktadır?

3. Kocasu Deresi’nde kirliliğe neden olan ve tarımsal alanlarla insan sağlığını tehdit eden atıklarla ilgili gerekli araştırma ve yaptırımlar uygulanmakta mıdır?

4. Kirliliğe neden olan şikâyet ve atık bıraktığı düşünülen tesislerle ilgili Çevre ve şehircilik Bakanlığı uyarılmakta mıdır? Atık maddelerin hangi tesislerden kaynaklandığı konusunda bir tespit çalışması yapılmakta mıdır?

5. Genel olarak girişimcinin teşvik konusu ve girdi maliyetleri nedeniyle filtrasyon ve arıtma tesisleri uygulayamadıkları gerçeğine karşın ne gibi çözüm yolları düşünülmektedir?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.