• BIST 105.268
  • Altın 162,850
  • Dolar 3,9604
  • Euro 4,6498
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -2 °C

Koç Holding'e 51 milyar gelir

Koç Holding'e 51 milyar gelir
Koç Holding CEO'su Turgay Durak, yatırımları değerlendirdi.

İSTANBUL (ANKA) - Koç Holding, 2014 yılının ilk üç çeyreğinde konsolide bazda toplam 51.3 milyar TL satış geliri elde ederken, yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiği kombine yatırım miktarının da 5 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı.

Koç Holding CEO’su Turgay Durak, “Koç Topluluğu olarak yeni yatırımlarımızın heyecanını,son aşamaya gelen yatırımlarımızın gururunu yaşıyor,ülkemiz için azim ve kararlılık ile çalışmaya devam ediyoruz“ dedi.

2011-2013 yıllarında Koç Topluluğu olarak toplam 11,1 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Durak yeni dönem yatırımları konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Zorlu piyasa koşullarına karşın ülkemizin potansiyeline olan inancımız ile yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Gururla belirtmek isterim ki, iskele ve demiryolu bağlantıları ile finansman gideri dahil toplam yatırım tutarı 3 milyar dolara ulaşan Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi test aşamasına girdi. Tesisin üretime geçmesine sayılı günler kaldı. Bu projenin, ülkemiz ekonomisine sağlayacağı önemli katma değerin yanı sıra, devreye alınması ile cari açığı da yıllık yaklaşık 1 milyar dolar düşürmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde açıkladığımız Tofaş’ın iki yeni otomobil modeli yatırımı haberi de Türk mühendisliğinin küresel ölçekteki başarısını ortaya koyması açısından bizleri gururlandırdı. Tarihimizin en büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz. Her zaman vurguladığımız gibi kurucumuz merhum Vehbi Koç’un ‘Ülkem varsa ben de varım’ sözü Koç Topluluğu olarak bugünümüzü ve geleceğimizi inşa ederken, bize ışık tutan, yol gösteren en temel kılavuzumuzdur. Ne mutlu ki, dün olduğu gibi bugün de gelecekte de ülkemiz için çalışmaya azim ve kararlık ile devam ediyoruz.”

-SEKTÖRLERDE DURUM VE PAZARDAKİ DARALMALAR-

Koç Holding’in 2014 ilk dokuz ay finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Türkiye ekonomisinde üçüncü çeyrekte, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanması ile azalan siyasi risk ve yurtdışındaki görece iyimser havanın etkisiyle olumlu bir faaliyet ortamının görüldüğünü belirtti. Turgay Durak, üçüncü çeyrekteki faaliyet ortamını şöyle değerlendirdi: “Yılın ikinci çeyreğinde oldukça zayıf bir görünüm sergileyen yurtiçi talep, üçüncü çeyrekte sınırlı da olsa toparlanma sinyalleri verdi. Ancak yine de yılın ilk dokuz ayında uzun dönem ortalamalarının altında kaldı.Merkez Bankası’nın Mayıs - Temmuz döneminde toplam 175 baz puan faiz indirimi ve tüketici güveninde kaydedilen kısmi toparlanma ile, üçüncü çeyrekte bankacılık sektöründe kredi artışları hız kazandı. Yılın ilk dokuz ayında kredi büyümesi sene başından beri yüzde 13 olarak gerçekleşti.Otomotiv pazarı, artan araç fiyatları, ÖTV zammı, taşıt kredilerine getirilen sınırlamalar gibi faktörler sonucunda yılın ilk dokuz ayında yüzde 19 gibi ciddi ölçüde gerilerken; ihracattaki büyüme bu daralmayı kısmen telafi etti. Üretim senelik bazda yüzde 1 düştü.

 Beyaz eşya pazarı da 2014 yılında daralan sektörler içinde yer aldı. İlk dokuz ayda beyaz eşya iç satışları senelik bazda yüzde 4 düştü. Benzer şekilde beyaz eşya pazarında da ihracattaki artış Avrupa’daki olumlu seyrin etkisiyle devam etti.Petrol fiyatları ise üçüncü çeyrekte OPEC dışındaki ülkelerden kaynaklanan yüksek petrol arzı ile azalırken, Eylül ayını 95$/varil den kapadı. Bu düşüşün, önümüzdeki dönemde hem cari işlemler açığı hem de enflasyon üzerinde olumlu yansımalarının olması bekleniyor. İç talep açısından zayıf bir sene olmasına ve faaliyet gösterdiğimiz tüketici sektöründeki daralmalara rağmen Koç Topluluğu olarak yatırımlarımıza tüm hızıyla devam ettik.”

-YATIRIMLARIMIZ ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE VE POTANSİYELİNE OLAN İNANCIMIZIN EN BÜYÜK GÖSTERGESİ”-

“Koç Topluluğu olarak yeni yatırımlarımızın heyecanını, son aşamaya gelen yatırımlarımızın gururunu yaşıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Turgay Durak, art arda gelen yatırım haberlerinin Koç Topluluğu’nun Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline olan inancının en büyük göstergesi olduğuna dikkat çekti. Turgay Durak sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüpraş İzmit Rafinerisi’ni dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri haline getirecek olan Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nde son dönemece girildi. Ülkemiz ekonomisine sağlayacağı önemli katma değerin yanı sıra projenin devreye alınması ile cari açık da yıllık yaklaşık 1 Milyar Dolar azalacaktır. Test çalışmalarına başlanan Fuel Oil Dönüşüm Tesisinin açılışını önümüzdeki aylarda gururla gerçekleştireceğiz. 3,5 milyon tonu beyaz ürün olmak üzere yılda 4,2 milyon ton ürün üretecek olan proje sayesinde, Tüpraş rafinerileri tam kapasite çalışabilecek ve Türkiye'nin büyük oranda ithalatla karşıladığı dizel ihtiyacının 2,9 milyon tonu Fuel Oil Dönüşüm Tesisinden olmak üzere, 11 milyon tonu yerli üretimle karşılanabilecektir.”

-“KOÇ TOPLULUĞU İÇİN ÜÇÜNCÜ ÇEYREK ÖNEMLİ GELİŞMELERİN YAŞANDIĞI BİR DÖNEM OLDU”-

Türkiye’nin otomotiv üretiminin ve ihracatının yarısına yakınının Koç Topluluğu Şirketleri tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatan Turgay Durak, Ford Otosan ve Tofaş’ın otomotiv sektöründe Ar – Ge yatırımları ile öne çıktığını da vurguladı. Turgay Durak, Ford Otosan’ın yeni Ar-Ge merkezinin inşaasının planlandığı şekilde devam ettiğini belirtti. Tofaş’ın ise, üzerinde çalışmakta olduğu Yeni Doblo ve Yeni Sedan’dan sonra geçtiğimiz günlerde açıklanan iki yeni binek otomobil kararı ile otomotiv sektörünün tarihindeki en büyük yatırımlardan birine imza attığını vurguladı.Turgay Durak, sözlerini şöyle sürdürdü: “2014 yılının ilk 9 ayı Koç Topluluğu açısından önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem oldu. Enerji sektöründe ise iş ortağımız konumundaki AES’in, AES Entek şirketimizde sahip olduğu hisselerin Koç Holding ve Aygaz tarafından satın alınması yönünde karar verildi. Böylelikle Koç Holding’in AES Entek’teki payının yüzde 99.24 seviyesine ulaşacak.70’inci yılını kutlayan Yapı Kredi büyüme stratejisi doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor ve yılın ilk 9 ayında 35 yeni şube açarak ağını 978’e ulaştırdı. Yapı Kredi 70’inci yılını 1.000 şubeli bir banka olarak kapatmayı hedefliyor.”

- “BORSA İSTANBUL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ’Nİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”-

Şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını değerlendiren Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nin hesaplanmaya başlamasının çok önemli bir gelişme olduğuna da dikkat çeken Turgay Durak, “Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değerinin yüzde 16’sını oluşturan Koç Topluluğu, Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de 15 şirketin arasına 5 şirketiyle girerek fark yarattı. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi çalışmalarının başlatıldığı tarih itibariyle BİST 30’da işlem gören tüm şirketlerimizin endeks kriterlerini karşılamış olmasını, sürdürülebilirlik stratejimize yapmış olduğumuz kararlı yatırımların mükafatı olarak görüyorum” diye konuştu.

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.