• BIST 106.991
  • Altın 151,480
  • Dolar 3,6710
  • Euro 4,3144
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 4 °C

Koç grubundan dev tasarruf

Koç grubundan dev tasarruf
Koç Topluluğu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporları’nın yedincisini yayınladı.

İSTANBUL (ANKA) - Koç Topluluğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalamasının ardından kamuoyu ile paylaşmaya başladığı Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporları’nın yedincisini yayınladı. Rapor sonuçlarına göre Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde beş şirketi ile yer alan Koç Topluluğu’nun son 5 yılda çevresel etkilerde azalma sağlayan harcama ve yatırımlarının toplamı 910 milyon TL oldu. Koç Topluluğu Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporlarına göre bu yatırımlar sonucu Topluluk şirketlerinde son 5 yılda tasarruf edilen toplam enerji miktarı yaklaşık 1,7 milyon hanenin 1 yıllık elektrik kullanımına denk olan 17 milyon GJ (Gigajoule) düzeyine ulaştı. Yine aynı dönemde Topluluk şirketleri yaklaşık 74 bin hanenin su tüketimine eş değer olan 57 milyon metreküp su tasarrufu elde etti.

Raporda Koç Topluluğu’nun kombine cirosunun yüzde 94’ünü temsil eden 14 şirketin sürdürülebilirlik alanında 2013 yılına ait uygulama ve performanslarına yer verildi. Topluluk şirketlerinden Arçelik, Aygaz, Ford Otosan, Koç Bilgi Grubu Şirketleri, Opet, Otokar, Otokoç Otomotiv, Tat, Tofaş, Tüpraş, Türk Traktör ve Yapı Kredi raporlamaya dahil oldu. Raporun, dünyanın en saygın raporlama girişimleri arasında yer alan (Global Reporting Initiative - GRI) G3 Raporlama Çerçevesi B uygulama düzeyi gerekliliklerine uygun olarak hazırlandığı bildirildi.

-“TÜM FAALİYET VE SÜREÇLERİMİZE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK STRATEJİMİZİ YANSITIYORUZ”-

Koç Topluluğu’nun 7’nci Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’nu değerlendiren Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, iş dünyasından sosyal, çevresel ve etik alanda beklentilerin giderek arttığı bir dönüşüm sürecinin yaşandığını kaydederek, “Kurucumuz Merhum Vehbi Koç’un ‘Bugünün insanına ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek öncüsü olduğumuz ve vazgeçemediğimiz ilkemizdir’ bakış açısını esas alıyoruz. Tüm faaliyet ve süreçlerimize sürdürülebilirlik stratejimizi yansıtıyoruz. Bu kapsamda geliştirmiş olduğumuz yönetim anlayışımızı ve uygulamalarımızı Koç Topluluğu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporlarımız aracılığıyla tüm paydaşlarımızın bilgisine sunuyoruz”dedi.

-“ 74 BİN HANENİN YILLIK SU TÜKETİMİNE EŞDEĞER”-

Koç Topluluğu Şirketleri’nin sosyal, ekonomik ve çevresel alanlardaki uygulama ve performanslarına ilişkin öne çıkan veriler ise şöyle:

-Koç Topluluğu’nun 2013 yılında çevresel etkilerde azalma sağlayan harcama ve yatırımlarının toplamı 226 milyon TL olurken, 2009-2013 döneminde ayırdığı kaynak da 910 milyon TL’ye ulaştı.

-2013 yılında 200 bin tondan fazla sera gazı azaltımı sağlayan Koç Topluluğu Şirketleri’nin, 5 yılda elde ettiği sera gazı emisyon azaltım miktarı 2 milyon ton CO₂ düzeyine yaklaştı. Bu rakam 1,3 milyon hanenin 1 yıllık elektrik tüketimiyle ortaya çıkan sera gazı salınımına eşdeğer.

-2013 yılında Koç Topluluğu Şirketleri’nde tasarruf edilen toplam enerji miktarı ise 3 milyon GJ’den fazla oldu. 5 yılda 17 milyon GJ düzeyine ulaşan enerji tasarruf miktarı, yaklaşık 1,7 milyon hanenin 1 yıllık elektrik kullanımına eşit.

-Geçen yıl 12,6 milyon metreküp su geri kazanımı sağlayarak toplam su ihtiyacının yüzde 30,2 oranında geri dönüştürülmüş suyla karşılanmasını sağlayan Koç Topluluğu Şirketleri’nin, 5 yılda elde ettikleri su tasarrufu da 57 milyon metreküpe ulaştı. Bu rakam ise 74 bin hanenin yıllık su tüketimine eşdeğer.

-“5 YILDA 300 BİNDEN FAZLA FİDAN DİKİLDİ”-

-Koç Topluluğu Şirketleri’nin geçtiğimiz yıl dikimini gerçekleştirdikleri fidan sayısı ise 55 bin 944 adet oldu. 5 yılda ulaşılan yeni fidan dikimi 300 bini aşarken, bu miktar 78 bin hanenin yıllık elektrik tüketiminden kaynaklanan sera gazı emisyonunu telafi etti.

-2013 yılında raporlamaya dahil şirketlerdeki çalışanlara toplam 209 bin 687 kişi x saat iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

-Koç Holding 2013 yılında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azaltılması amacı ile oluşturulmuş en kapsamlı girişim olan İş'te Eşitlik Platformu'nun hazırladığı "İş'te Eşitlik Bildirgesi"ni imzaladı.

-2013 yılında Topluluk şirketlerince gerçekleştirilen kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına 44 bin 819 kişi gönüllü olarak katıldı.

-Ülkem İçin projesi çatısında yürütülen ve engellilik konusunda toplumsal bilincin ve duyarlılığın oluşturulmasını hedefleyen “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi kapsamında düzenlenen eğitimlere yaklaşık 118 bin kişi katıldı. Ayrıca aynı dönemde Koç Topluluğu Şirketleri ile bayi ve mağazalarının “Engelli Dostu” hale getirilmesi konusunda da bin 44 farklı çalışma gerçekleştirildi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.