• BIST 105.268
  • Altın 162,850
  • Dolar 3,9604
  • Euro 4,6498
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara -4 °C

Koç: Erdoğan'ı 'Ti'ye alıyorlar

Koç: Erdoğan'ı 'Ti'ye alıyorlarHaberin videosu için tıklayın!
CHP Sözcüsü Haluk Koç gündemi değerlendirdi.

ANKARA (ANKA) - CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Dersim konusuyla ilgili, "Varsa arşivler açılsın, her şeye bakılsın, CHP'nin görüşü budur. Bu tartışmayı dile getirenler önce şunu sormalı, 1950 ve 2007 seçimleri dışında, Tunceli'de yapılan bütün seçimleri CHP kazanmıştır. Hemen hemen her Tunceli'nin evinde Hz. Ali ile Mustafa Kemal Atatürk'ün resimleri yan yana durur" diye konuştu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. MYK devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

-BEDELLİ ASKERLİK: "TSK'NIN GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ"-

Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bedelli askerlik açıklamasıyla ilgili, Türkiye'nin içeride ve dışarıda içinden geçtiği süreç göz önünde alındığında, TSK'nın bu konudaki görüşünün önemli olduğunu söyledi. Bu çerçevede CHP'nin programında olan ve Meclise verilen yasa tekliflerini anımsatan Koç, ortada bir şekil, şablon olmadığını için bir fikri yürütmesinin henüz mümkün olmadığını da ifade etti.

-"ANA GÖVDEDEN AYRILAN KÜÇÜK YAPILAR SİYASET İDDİASINA DÖNÜŞMÜYOR"-

CHP'den istifa eden Bağımsız Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın kurduğu Anadolu Partisi'nin CHP'den kopuşlara neden olup olmayacağının sorulması üzerine de Koç, öncelikle Tarhan'a hayırlı olsun dileklerini iletti. Koç, "Yakın siyasi tarihe bakarsanız ana gövdeden ya da ana yataktan ayrılan küçük yapıların Türkiye gerçeğinde bir siyaset iddiasına dönüşmediğini görüyoruz. Başarılar diliyorum. Keşke ayrılmasaydı. Bu çatı içerisinde mücadelesine devam etmesi mutlaka ki çok faydalı olurdu, hem kendisi için, hem partimiz için. Bir iddia sergilemiştir, o konuda yorum yapmak ayrı bir siyasi parti kimliği karşımda olduğu için bana düşmez. O partiyi yurttaşlarım değerlendirir" diye konuştu.

-"TUNCELİLER KADİRŞİNASTIR"-

Koç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun "Dersim özrüne" ilişkin ise bütün unsurların içinde yer aldığı tek siyasi parti döneminde, ikinci dünya savaşının hemen öncesinde Türkiye'nin kendi iç bütünlüğünü sağlamaya çalışırken yaşanan bazı olayların olduğunu ve bunların da hiç şüphesiz acı olaylar olduğunu ifade etti. Bunların hükümet tarafından tarihten bir husumet çıkarılarak siyasete sürülmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

"Varsa arşivler açılsın, her şeye bakılsın, CHP'nin görüşü budur. Büyük Atatürk'ün bölgeye ziyaretinde yaptığı konuşma da ortadadır. Bu tartışmayı dile getirenler önce şunu sormalı, 1950 ve 2007 seçimleri dışında, Tunceli'de yapılan bütün seçimleri CHP kazanmıştır. Hemen hemen her Tunceli'nin evinde Hz. Ali ile Mustafa Kemal Atatürk'ün resimleri yan yana durur. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet, Tunceli'de yaşayan vatandaşlarımıza da, tüm yurttaşlarımız gibi aklın, bilimin önceliğinde çağdaş bir yönetimi, herkesin inancını özgürce yaşamasını, herkesi eşit hukuku paylaşan, eşit birer cumhuriyet yurttaşı olma ülküsünü, hedefini göstermişlerdir. Tunceliler kadirşinastır, Tunceliler merttir. O yüzden acıları anarız, acıları paylaşırız ama bu gerçekleri de göz ardı etmeyiz.

Arkadaşımız düşüncesini ifade etmiştir. CHP de bu düşüncesini de her zaman söylemektedir, verdiğimiz kanun teklifleri var. İki de bir de kendini zor durumundan kurtarmak için Dersim ağıtlarına sığınan gölge Başbakan, önce kendisini kuşatan açmazlarla boğuşsun. CHP'nin bu konudaki tutumu da, duruşu da nettir.

Dünya başka gerçeklerle yüz yüze. Biz yine Atatürk'ün dediği gibi donmuş bir Atatürkçülükle değil, çağın gerçekleriyle yüzleşme cesareti gösteren, aklın, bilimin önceliğinde, çağdaşlaşmanın yolunu arayan bir programla 2015'te hedefimize doğru çalışıyoruz."

-"HERKES İNANCININ GEREĞİNİ YAPMAKTA ÖZGÜRDÜR"-

Koç, CHP'li vekillerin umreye gidecek olması konusunda da, "Herkes inancının gereğini yapmakta özgürdür, istediği gibi inancını yaşar, gereklerini de yerine getirir. Bunun için CHP'lisi, AKP'lisi, MHP'lisi şu partilisi, bu partilisi yoktur. İnançlarla, etnik kimliklerle insan ölçülmez. Bu ülkede eşit cumhuriyet yurttaşı olmak, eşit hukuku paylaşmak, eşit birey olmak hedefi üzerinden ölçülür" diye konuştu.

Koç, kesin ihraç istemiyle MYK tarafından disipline sevk edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'la ilgili de sürecin devam ettiğini belirterek, "Disiplin kurulu, tüzüğe bağlı görevleri içinde süreç üzerne çalışıyorlar, gereklerini yapalar" dedi.

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika'yı Müslümanların keşfettiğine yönelik sözleriyle ilgili, "Dünya Erdoğan ile alay ediyor, dalga geçiyor. Türkiye'nin itibarı Erdoğan sayesinde yerlerde sürünüyor. Biz ecdatlarımızın karadan gemileri yürüttüğünü biliyoruz ama senin de neleri yürüttüğünü iyi biliyoruz. Yürütme konusunda özgüveninin de iyi olduğunu, üstat olduğunu herkes biliyor" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. MYK devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Siyaset yaparken, söylenenle yapılanlar taban tabana zıtsa güvenilir olunamayacağını ifade eden Koç, "Bu tutumda ısrar ederseniz de yavaştan 'ti'ye alınmaya başlanırsınız ve süratle itibarsız politikacı sınıfında değerlendirilirsiniz. Paraşütle, emir ve biat silsilesi içinde başbakanlık makamına vekil olarak tayin edilen Sayın Ahmet Davutoğlu, dünya kamuoyunda süratle bu fotoğrafın içine girmeye başlıyor" diye konuştu. Son örneğin Suriye politikalarında ABD ile gelişen diyaloglarda ortaya çıktığını savunan Koç, "Berbat bir dışişleri bakanlığı döneminden sonra başbakan tarifine sokulmaya çalışılan Davutoğlu, hala derin saplantılarının hevesinde, açıkça yalan da konuşarak olduğu yerde duruyor" dedi.

-"DAVUTOĞLU'NA VERİLEN BU GÖREV APTALA AKILLI DEMEK GİBİ BİR ŞEY"-

Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı yapacağını anımsatan Koç, Davutoğlu'na seslenerek, "Kendi ülkemizdeki yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlık olaylarını karartmak ve kapatmak üzere talimatla ve mevcutlu olarak başbakanlık görevine ışınlanan Ahmet Davutoğlu, G20'nin dönem başkanlığı sürecinde Türkiye'nin yolsuzlukla mücadeleye yoğunlaşacağını söylüyor. Yani dünyaya açıkça çağrı yapıyor, 'Gelin bizi makaraya alın, ciddiyetsizliğimizi görün, bakın neler neler söylüyoruz... Oysa kendi ülkemizde, yolsuzlukları soruşturmamak, üzerini kapatmak için ne haltlar çeviriyoruz, ne taklalar atıyoruz" diye konuştu. Koç, tüm dünyanın Davutoğlu'na, Deniz Feneri E.v Davasına, yargılanan savcılara, dönemin başbakanının oğlunun vakfına tek seferde yapılan 100 milyon dolar bağışa, satın alınan gazete-televizyonlara, "sıfırlama" konuşmalarına, 17 Aralık soruşturmasında verilen takipsizlik kararına ilişkin sorular yönelteceğini ifade etti. "Hırsızların makbul insan olarak tarif edildiği ve polisleri, savcıları kovaladığı ülkenin başbakanı olarak dünyaya yolsuzlukları önleme konusunda ne gibi tavsiyeleriniz olacak gibi zor sorulara nasıl tatmin edici cevaplar verebileceğinizi hiç düşündünüz mü?" diye soran Koç, "Velhasıl Davutoğlu'na verilen bu son uluslararası görev, geceye gündüz, siyaha beyaz, fareye fil, günaha sevap aptala akıllı demek gibi bir şey. Ya biz kendi kendimizle dalga geçiyoruz ya da G-20'dekiler iyice sıkıldı, bunaldı, bizimle kafa buluyorlar. başka bir şey söylemek imkansız hale geldi" ifadelerini kullandı.

-"ECDADIMIZ GEMİLERİ YÜRÜTTÜ, SENİN DE NELERİ YÜRÜTTÜĞÜNÜ İYİ BİLİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika'nın keşfiyle ilgili sözlerine de değinen Koç, "Söğütözün'deki kaçak sarayda oturan kişi yine saçmalama hakkını kullandı. Bir anlamda Amerika'yı yeniden keşfetti. Müslümanların Amerika'yı Kolomb'dan üç asır önce keşfetmeleri bence geçmişe dair bir keşif değil Recep Tayyip Erdoğan'ın bugüne dair Amerika'yı yeniden keşfetme girişimidir" dedi.

Erdoğan'ın doğruluğuna, yanlışlığına bakmadan "ortalık karışsın da nasıl karışırsa karışsın" diye her konuya "maydanoz" olduğunu savunan Koç, şunları dedi:

"Dünya Erdoğan ile alay ediyor, dalga geçiyor. Türkiye'nin itibarı Erdoğan sayesinde yerlerde sürünüyor. Sokak üslubuyla ve miting coşkusuyla devlet yönetenler yüzünden Türkiye'nin itibarı üç kuruşluk oldu. Tarih profesörü Tayyip dün de okul açılışlarında 'bunlar ecdadının karadan gemileri yürüterek Haliç'e indirdiğine de inanmayanlardır, işte bu özgüven eksikliğidir' demiş. İyi demişsin Tayyip Bey, biz ecdatlarımızın karadan gemileri yürüttüğünü biliyoruz ama senin de neleri yürüttüğünü iyi biliyoruz. Yürütme konusunda özgüveninin de iyi olduğunu, üstat olduğunu herkes biliyor.

12 yıldır Türkiye'yi yöneten AKP iktidarı ihtiyaca değil ihtişama önem veren bir iktidardır, işte bu nedenle 1 milyar 370 milyon liralık bin bir gece masallarındaki gibi kaçak saraylar yapılmaktadır, uçaklar alınmaktadır."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.