• BIST 103.912
  • Altın 161,198
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Kişisel veriler kanunu geliyor

Kişisel veriler kanunu geliyor
Hükümet 2015 genel seçimleri öncesinde yıllardır beklettiği kanunu çıkaracak.

ANKARA (ANKA) -Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Kanun Tasarısı Meclis’e sunuldu. Tasarı ile; değişik kanunlarda yer alan kişisel veriler bundan sonra tek başına kanun olacak. 27 maddede düzenlenen Tasarı ile; kişisel veriler belli bir disiplin altına alınıyor. Kişilerle ilgili verileri izinsiz ve kanunsuz alan ve kullananlar hakkında cezai işlemler uygulanacak.

TBMM Başkanlığı’na sunulan 27 maddelik “Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Kanun” Tasarısı 2015 genel seçimlerden önce yasalaştırılması planlanıyor.

Tasarıda, “kişisel verilerin” tanımı, “Kişisel veri, gerçek kişilerle ilgili her türlü veridir. Kimlik bilgileri, kişilere ait telefon numarası, motorlu taşıt plakası, özgeçmiş, resim, görüntü ve ses kayıtları, e-posta adresi, etkileşimde bulunulan kişiler, grup üyelikleri, aile bilgileri gibi bireyin kimliğini belirleyen her türlü veri bu kapsamdadır” şeklinde anlatıldı. Tasarıyla, kişisel verilerin korunmasında gözetilecek ilkeleri belirleyerek genel bir çerçeve oluşturulurken, öngördüğü bağımsız bir Kurulla uygulamanın denetimi ve gözetimini sağlanması amaçlanıyor.

-KİŞİSEL HAK İHLALLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR-

Tasarı ile sosyal ve ekonomik hayatın düzen içinde sürdürülmesi, kamu hizmetlerinin etkin biçimde sunumu, mal ve hizmetlerin ekonomi hayatının gereklerine uygun biçimde geliştirilmesi, dağıtımı ve pazarlanması için kişisel verilerin toplanması amaçlanıyor. Bu bilgilerin sadece ilgili ve yetkili kişi veya kurumlarca muhafazası ile amaca uygun kullanımı öngörülüyor. Tasarı, kişisel verilerin sınırsız biçimde ve gelişigüzel toplanması, yetkisiz kişilerin erişimine açılması, ifşası veya amaç dışı ya da kötüye kullanımı sonucu kişisel hakların ihlal edilmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Sınır aşan suçlarda suçluların takibi ve yakalanması için yapılacak işbirliğinde ilgili ülkede kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal altyapının da düzenlendiği Tasarı ile; kişisel verilerin toplanmasında temel olarak ilgili kişinin rızası aranacak. İlgili kişi tarafından kamuya açıklanması veya bir sözleşmenin ifası için zorunluluk bulunması gibi haller rıza şartının istisnalarını da düzenliyor. Kişisel verilerin doğru ve güncel olması, meşru bir amaca dayalı olarak ve o amaçla sınırlı olarak işlenmesi, veri işlemede gözetilecek temel ilkeler kapsamında düzenleniyor.

-KİŞİSEL VERİLER VERİ KURUMU KURULUYOR-

Tasarıyla üyeleri, Bakanlar Kurulu tarafından atanacak ve bağımsız olarak görev yapacak Kişisel Verileri Koruma Kurulu kurulması öngörülüyor. Bu Kurul ilgililerin şikayetlerini karara bağlayacak, bu alanı düzenleyen ikincil mevzuatı hazırlayacak, kanunun ortaya koyduğu ilkelere uymayanlar hakkında idari yaptırım uygulayacak.

-İSTİHBARİ İŞLEMLER-

Tasarı, istihbarİ nitelikteki veri işlemelerini kapsam dışında tutuyor. Tasarı, bu tür faaliyetlerin ne kolaylaştırılması, ne de kısıtlanması anlamına gelecek bir düzenlemeyi içermiyor. İstihbari nitelikteki bilgi toplama faaliyetleri, istihbarat kurumlarının teşkilat kanunlarında yer alan görev, sorumluluk ve yetki esaslarına dayalı olarak yürütülmeye devam edecek. İstihbari faaliyetler sonucu elde edilen bilgiler, gizli olup bu bilgilerin amaç dışı kullanımına yasak getiriliyor. Bilgilerin ifşası durumunda ise ilgili kanunlarca ağır cezalar uygulanacak.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.