• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 5 °C

Kılıçdaroğlu'ndan birlik çağrısı

Kılıçdaroğlu'ndan birlik çağrısıHaberin galerisi için tıklayın!Haberin videosu için tıklayın!
Bülent Ecevit'in kabri başında düzenlenen anma törenine DSP ve CHP örgütleri katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit'in kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı. DSP ve CHP örgütlerinin de yer aldığı anma töreninde CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve milletvekilleri de yer aldı.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP Başkanlık Kurulu Üyeleri, Parti Meclisi Üyeleri, Ankara İl Örgütü ve diğer illerden gelen partililer ile birlikte DSP'nin kurucusu eski Başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'i, ölümünün sekizinci yılında mezarı başında andı.

DSP Genel Başkan Masum Türker ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ecevit'in mezarına çiçek koyduktan sonra saygı duruşunda bulundular, ardından dualar okundu.

Türker, yaptığı konuşmada Ecevit'i ölümünün 8. yılında anarken özlem duyduklarını söyleyerek şöyle devam etti: "Aziz Genel Başkanımız, kuramcımız; Türkiye'de yalnız fikir verdiğin Demokratik Sol düşüncedeki insanların ve Genel Başkanlık yaptığın partilerin mensupları değil, bütün Türkiye senin Atatürk'ün yolunda kurduğun ve Türkiye'yi sosyal devlet anlayışına getirdiğin koşulları arzuladığı bir günde yaşıyoruz. Türkiye'de ayrıştıran, kutuplaştıran ve kendinden olmayanı ötekileştiren otoriter bir devlet anlayışından ve Türkiye'yi savaşın eşiğine getiren bu hükümetten kurtulmanın yolu Türkiye'de ciddi bir anlayışla bütün kesimlerin bir araya gelerek bu kötü gidişe dur demesi gerekiyor. Türkiye şuanda savaş noktasında ayrışmıyor, inanç ve etnik köken bağlamında yatay bir bölünmeye doğru sürükleniyor. Bizler, gücümüzün son damlasına kadar mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye'de ayrılıkların değil, ötekileştirmenin yanlış olduğunu ortaya koyacağız."

Türker, "Bizler senin bize gösterdiğin yolda; düşünce özgürlüğü olmamasına rağmen, parlamentoya girip kendimizi ifade etme özgürlüğüne baraj dolayısıyla sahip olmamıza rağmen fikir üreterek, eylem oluşturarak ve bizimle aynı duruşta olanların daha da güçlenmesini dileyerek yolumuza daha büyük bir inançla devam edeceğiz. Bizim en büyük amacımız senin düşüncelerinin iktidara gelmesidir. Şuanda Türkiye'de dürüst insanların ve emekçilerin ne yazık ki koruyucusu yok. Emekçilerin ölümlerine ve sosyal haklarının kısıtlanmasına dur diyecek, Ecevit yasalarına hayat verecek yeni bir yönetim anlayışına ihtiyaç var. Huzurunda söz veriyoruz, DSP'liler olarak senin yolunda yürümek için her zaman büyük bir inançla ve özveri ile çalışacağız. Allah bize senin yolunda, şuanda Türkiye Cumhuriyetini sömüren zalimlerden kurtarmayı nasip etsin. Ruhun şad olsun" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN BİRLİK ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in anarken, birlik çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, "Görevimiz onun açtığı yoldan ilerlemek. Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak. Bunu kuşkusuz bölünerek, ayrışarak değil, bir araya gelerek yapmak zorundayız" dedi.


Kılıçdaroğlu, "Genel Başkanımız Bülent Ecevit siyasal tarihimizin çok önemli bir simgesidir. Onunla siyaset ahlakı, Onunla siyaset mütevazi olmayı, Onunla siyaset dürüstlüğü öğrenmiştir. Onunla siyaset karşılıklı bir araya gelmeyi, konuşmayı ve tartışmayı bize öğretmiştir. O bir devlet adamıydı. Kendi ülkesinin ve halkının çıkarlarını sonuna kadar savunan birisiydi. Halkın gönlünde o halkın Karaoğlan'ıydı. Halkın bağrına bastığı bir siyasetçiydi. Kendisinden birisi olarak görürdü onu. Mütevazi yaşadı, düzgün yaşadı. Bütün amacı halkına hizmet etmekti. Son nefesine kadar da halkına hizmet etti. Bizim görevimiz siyasal tarihimizin yetiştirdiği bu ender insana layık olmak. Onun ilkeleri bugün içinde geçerli, dünde geçerliydi, gelecek içinde geçerli. Çünkü o diyordu ki, bu topraklarda dünyada ne ezen olsun, ne ezilen olsun. İnsanca, hakça bir düzen olsun diyordu. Bugünde aynı kurallar geçerli. Sadece Türkiye'de mi? Hayır. Bütün dünyada geçerli" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Onun en büyük özelliklerinden biriside halkın içinden çıkan, halkına kulak veren ve halkın beklediği ama kendisi içinde, halk içinde çok önemli olan kuralları yaşama geçirmesidir. Bunu yaptı. Emeğe değer verdi, alın terine değer verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı dönemde 12 Eylül askeri darbesiyle işçilerin ellerinden alınan pek çok hakkı Bülent Ecevit verdi. Sendikal yaşamı, alın terini, emeği, emeğin önemini o bu topluma öğretti. Bizim görevimiz onun açtığı yoldan ilerlemek. Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak. Bunu kuşkusuz bölünerek, ayrışarak değil, bir araya gelerek yapmak zorundayız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Rahmetli Ecevit hem Cumhuriyet Halk Partisinin, hem Demokratik Sol Partinin Genel Başkanlığını yaptı. Bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar birlikte hareket etmemizi zorunlu kılıyor. Beraber olmamızı zorunlu kılıyor. Bu ülkenin bütün aydınları, bütün emekçileri, bütün işçileri çağdaş uygarlık yolunda katkı vermek isteyen her kesimin desteğine ihtiyacımız var. O az öncede ifade ettiğim gibi halkın Karaoğlan'ıydı. Bizimde devlet adamımız, bizim önderimiz, bizim liderimiz. Sosyal demokraside, sosyal demokrasiye Türkiye'de kan veren liderimiz. O nedenle onu mezarının başında saygıyla anıyoruz. Allah rahmet eylesin diyoruz, nur içinde yatsın diyoruz" dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.