• BIST 106.149
  • Altın 161,474
  • Dolar 3,8876
  • Euro 4,5859
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C

Kanserde radyocerrahi yaşam uzatıyor

Kanserde radyocerrahi yaşam uzatıyor
Radyasyon Onkolojisi Kongresi'nde konuşan Prof. Dr. Sağlam, "Vücut radyocerrahisi yöntemiyle hastaların sağlıklı doku ve organlarına zarar vermeden tümörleri yok etmek mümkün olabiliyor” dedi.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen Radyasyon Onkolojisi Kongresi’nin bu yıl onbirincisi Antalya’da düzenlendi. Kongrede 2020 yılında kanserli hasta sayısının 130 bine çıkacağı öngörüldü. Bilim insanları, Türkiye'deki kanser hastalarına uygulanan radyocerrahi yöntemiyle hastaların yaşam süresinin uzatıldığına dikkat çektiler.

Proton tedavisi Türkiye'de de uygulanmalı

Al Jazeera'da yer alan habere göre Kongre'de konuşan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Özkök çocuk kanserlerinde etkili olan proton tedavisinin Türkiye'de de uygulanmaya başlaması gerektiğini söyledi:

“Proton tedavisi Türkiye’de yok. Amerika’da var. Türkiye’de şu an uygulanmıyor. Bunun için yurtdışına giden hastalar oluyor. Bunlarla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları var. Biz bunları Dernek olarak olumlu buluyoruz. Proton tedavisinin şöyle bir durumu var. Bugün kurmaya karar verseniz en az 2 sene sonra kurabiliyorsunuz. Şu anda kurulacak en küçük yerin en az 2000 metrekare alana kurulması gerekiyor. Onun yanında 7/24 saat mühendisin başında olması lazım. O yüzden çok pahalı tedaviler. Bunlar daha ucuza indirgenmeye çalışılıyor. Bizim yaptığımız tedavilerin yaklaşık yüzde 90-99 oranını başarıyoruz. Türkiye’de başaramadığımız çok az protonla ilgili. Bilhassa çocuklarda ikinci bir kanser durumu olduğu için daha çok onlarda uyguluyoruz. Bu tedavinin Türkiye’ye gelmesini istiyoruz. Alt yapının sağlanmasında bizlerin de görüşünün alınmasını istiyoruz.”

Cerrahiye eş değer sonuçlar alınabiliyor

Kongrede bilim insanları radyocerrahi yöntemler hakkında da bilgi verdi. Bir seferde yüksek doz radyasyon kullanarak hastaların tedavi edilmesi olan radyo cerrahi, ağrısız, kansız bir şekilde uygulanıyor. Tüm tedavi süreci, cihaza ve rahatsızlığa bağlı olarak 15 dakika ile 1 saat arasında sürüyor. Büyük tümörlerde ve birden fazla sayıdaki tümörlerde radyocerrahi tekrarlanabiliyor. Radyocerrahi ile tümörleri yok edilebildiğini belirten Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam ise şunları söyledi:
“Radyasyon onkolojisi tek başına yapılacak bir branş değildir. Teknolojiye, alt yapıya ve ekipmanlara çok fazla bağlıdır. Yapmak istediğimiz hastaya zarar vermeden tedavi etmektir. Radyasyon öyle bir şey ki bütün alt yapısını doğru hazırlamak, doğru tedaviyi yapmak ve bütün riskleri önceden hesaplamak gerekiyor. Son dönemlerde, son birkaç yıldır teknolojinin gelişmesiyle beraber radyasyon tedavisinde biz daha önce 2 boyutlu tedavi yaparken, 3 boyuta geçtik. Şimdi 4 boyutlu tedavi uyguluyoruz. Vücut radyocerrahisi yöntemiyle artık hastaların sağlıklı doku ve organlarına zarar vermeden tümörleri yok etmek mümkün olabilmektedir. Özellikle akciğer kanseri, prostat kanseri, baş-boyun kanserleri ve beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan radyocerrahi, yüksek teknoloji ile üretilmiş radyoterapi cihazları ile uygulanabilmektedir."

Araştırmalar radyocerrahinin etkinliğini gösteriyor

Türkiye'de çok sayıda merkezde vücut radyoterapisinin uygulanabilir hale geldiğine işaret eden Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ameliyat edilmeyen ya da ameliyatı kabul etmeyen akciğer kanserli 50 hastanın yüzde 75'inde radyocerrahi ile tümörü durdurmanın mümkün olduğunun vurgulandığını söyledi. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü tarafından prostat kanseri tanısı olan 31 hastada yapılan başka bir çalışmada ise hastaların tümünde radyocerrahinin etkili olduğu ve ameliyatın yerini alabileceğinin bildirildiğini dile getiren Prof. Dr. Sağlam, "Araştırmada radyocerrahinin ameliyat edilemeyen kanser hastalarının tedavisinde iyi bir alternatif olduğuna dikkati çekilerek, tedavi başarısı yüksek ve yan etkileri az olan bu tedavi yönteminin geleceğinin parlak olduğu belirtilmiştir" dedi.

Prof. Dr. Koca: İnsanların hangi kanserden öldüğünün kaydı tutulmuyor
Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) Başkanı Prof. Dr. Sedat Koca, kanserle ilgili verilerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Koca, "Türkiye'de kanser hastalığının arttığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmıyor. Bunun sebebini ise sağlıksız kanser hastalığı verileridir. Türkiye'deki kanser sıklığı verileri doğru değil. Bizim bilgi sistemimiz kötü bir sistemde çalışmaktadır. Veriler bölgesel olarak toplandığı için doğru sonuçlar vermiyor. SGK ölen vatandaşların hangi hastalıktan veya hangi kanser türünden öldüğüne dair istatistikleri tutmuyor. Verilerin toplanmasında Tunus ve Tanzanya gibi ülkelerle aynı seviyedeyiz" dedi.

Uzman ve cihaz sayısı artmalı

2020 yılında hasta sayısının 120-130 binlere ulaşacağının tahmin edildiğini ifade eden 11. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi Sekreteri Prof. Dr. Zeynep

Özsaran ise şöyle konuştu:

"Ülkemizde yaklaşık 500 radyasyon onkoloji uzmanı mevcut. Fakat şöyle ki yaklaşık 10-15 sene içerisinde bu uzmanların 100-150 tanesi emekliye ayrılacak gibi hesaplanıyor. Yükseköğretim Kurumu da, radyasyon onkolojisine kadro vermekte sınırlı davranıyor. Mutlaka, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği’yle ve Üniversitelerle Sağlık Bakanlığı’nın birlikte çalışması gerektiğini öngörüyoruz. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun başkanı kongremize katıldı. Bizlere konuşmalarını yaptı. Onlar da yine 2010 yılına bakıldığı zaman daha fazla sayıda hastanın artacağını şuan 90-100 bin arasında hasta tedavi alıyor ama 2020 yılında bu hasta sayısının 120-130 bin artacağını ön görüyor. Hem uzman hem de cihaz sayısı buna bağlı olarak artmalı."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.