• BIST 116.389
  • Altın 162,888
  • Dolar 3,7967
  • Euro 4,6520
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

'Kadının adı Bütçede de yok!'

'Kadının adı Bütçede de yok!'
CHP'li Utku Çakırözer TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde konuştu.

AKP'nin tek başına iktidara gelmesinden bu yana geçen süreçte kadına şiddet vakalarında yaşanan artışı değerlendiren Çakırözer, “AKP'nin iktidarında geçen 14 yılda kadınların toplumsal ve sosyal konumunda bir arpa boyu ilerleme olmadı" dedi.

AKP döneminde 'kadın'ın adına bile tahammül edilemediğini belirten Çakırözer, "Önce kadının adını bakanlığın isminden çıkardılar. Sadece bir genel müdürlük ismi, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü. Onun da bütçesi bakanlığın en düşük bütçesi. Özel Kelam Müdürlüğü'nden bile düşük. Bakanlık binasının bir yıllık kirası bile kadına ayrılan bütçeden fazla. Kadın erkek eşitliği böyle sağlanamaz" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, AKP döneminde kadın haklarının ve cinsiyet eşitliğinin geri gittiğini belirterek, "Kadına yönelik şiddetin, tacizin önlenmesinde14 yılda bir arpa boyu yol gidemedik" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Çakırözer, 2016 Yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği raporuna atıf yaparak başladığı konuşmasında “Ortaya çıkan rakamlar gerçekten üzüntü verici. Ekonomik katılım ve fırsat eşitliğinde 144 ülke içinde 129’uncu sıradayız. Fas, Kuveyt, Katar, Liberya hepsi bizden üstte. Eğitime erişimde 109. sıradayız. Malezya, Ermenistan, Birleşik Arap Emirlikleri bizden önce. Siyasi katılımda da 113. Sıradayız. Tunus, Cezayir, Angola, Sri Lanka bizden önde. Bu kadınları sadece ailenin bir bireyi olarak gören, evde kalmasını isteyen bir siyasi yaklaşımın sonucu” diye konuştu.

Bütçede Kadının Adı Yok

AKP’nin politik yaklaşımını ortaya koyan 2017 bütçesinin, daha önceki yıllarda olduğu gibi eşitsizlikleri attıran bir bütçeleme olduğunu dile getiren Çakırözer, Bakınlığa bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün bütçeden en düşük payı aldığını hatırlattı.
Çakırözer, “Bu iktidar kadının bırakın haklarına saygı göstermeyi, adına bile tahammül edemiyor. Bakanlığın adı Kadın Bakanlığı idi ismini değiştirip Aile Bakanlığı dediler. Bu bakanlık içinde Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü var. Misyonu, ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanması, toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi için politikalar üretmek. Bütçesine bakıyorsunuz en düşük payı alan Genel Müdürlük.Özel Kalem Müdürlüğü'nüzden daha az bütçesi var. Bakanlığınızın binasnıın yıllık kirası kadar para ayrılmıyor kadınlar için. Böyle eşitlik olmaz, böyle kadın hakları ilerlemez” dedi.

İmzaladığınız anlaşmaya uymuyorsunuz

AKP'nin tek başına iktidara gelmesinden bu yana geçen süreçte kadına şiddet vakalarında yaşanan artışı değerlendiren Çakırözer, "14 Yıllık AKP iktidarı sonunda yılda üçyüz kadın öldürülüyor. Sadece Ekim ayında otuz beş kadın öldürüldü. Kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddette belirgin bir artış söz konusu. AKP döneminde ve Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi var. Ama yaşanan artışın önüne geçemiyoruz, kanunların uygulanmasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.