• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C

'Kaçak Saray'ı meşrulaştırma çabası'

'Kaçak Saray'ı meşrulaştırma çabası'
CHP'li Gök, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ilk ziyaretçisinin Papa olmasına tepki gösterdi.

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ilk ziyaretçisinin Papa olacağı olmasına ilişkin, “Yapılmak istenen bu ‘kaçak saray’ı meşrulaştırma çabasıdır. Yabancı devlet adamların orada kabul edilmesi, dini liderlerin orada kabul edilmesi onlara karşı yapılmış çok ciddi diplomatik bir nezaketsizliktir” dedi.

Gök, “Lösemili Çocuklar Haftası" kapsamında lösemili çocuklar ve ailelerini TBMM’de CHP Grup Yönetim Kurulu Salonu’nda kabul etti.

Gök, kabulün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ilk ziyaretçisinin Papa olacağına ilişkin soruya Gök, şu yanıtı verdi:

“Böylesine yoğun eleştirilerin olduğu, tartışmaların olduğu bir dönemde yabancı ülke devlet başkanlarını, dini liderlerini davet ederek binayı meşru gösterme çabaları içerisine konuyu belki de bilmeyen yabancı konukların ortak edilmesi son derece sakıncalıdır. Yapılmak istenen bu kaçak sarayı meşrulaştırma çabasıdır. Buna şimdi yabancı devlet adamları, dini liderler de o saraya ‘kaçak saray’a davet edilmek suretiyle onlara da haksızlık ediliyor. Türkiye’de böyle yoğun şekilde yaşanan bir tartışma ortamın içerisine onlar da çekilmek isteniyor ama aslında planlanan ‘kaçak saray’ın meşruluğunu, aklanmasını sağlamaya dönük çabalardır, nafile çabalardır. Üzüntü verici bir tablodur. Çok ciddi bir nezaketsizliktir. Yabancı devlet adamların orada kabul edilmesi, dini liderlerin orada kabul edilmesi onlara karşı yapılmış çok ciddi diplomatik bir nezaketsizliktir.

Şimdi yabancı devlet adamlarının burada bu sorunun bir parçası haline getirilmesi onlara karşı yapılmış en büyük haksızlıktır, nezaketsizliktir.” 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Hükümet çözüm süreci dedikleri sürecin önünde bir sele kapılmış sürüklenmektedir, kendisi de ne yaptığını bilmemektedir. Devlet otoritesi Doğu ve Güneydoğu’da kalmamıştır” dedi.

Gök, “Lösemili Çocuklar Haftası" kapsamında lösemili çocuklar ve ailelerini TBMM’de CHP Grup Yönetim Kurulu Salonu’nda kabul etti. Gök, Türkiye'nin en saygın ve en insani yaşamsal kuruluşlarından, sivil toplumun iradesiyle kurulan LÖSEV'in ziyaretinden mutluluk duyduğunu belirterek, her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Gök, kabulün ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı “kaçak saray” olarak niteleyen Gök, “Cumhurbaşkanı kamuoyu vicdanını tatmin etmeyen bu binanın kamuoyu vicdanında aklamaya dönük çalışmalar yapmaya başlamıştır. Artık o da tartışmanın bir parçasıdır” dedi.

-“MÜHÜRLENMESİ GEREKEN BİR YAPIDA OTURUYORLAR”-

Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin kararına işaret eden Gök, “Ortada uyulması gereken bir mahkeme kararı vardır. Cumhurbaşkanı mahkeme kararı hilafına kaçak olan mühürlenmesi gereken bir binada oturmaya başlamıştır. Hukuksuz bir yapıda oturuyorlar, mühürlenmesi gereken bir yapıda oturuyorlar” dedi.

-“YAPTIKLARI CUMHURİYETLE DE BİR RÖVANŞTIR”-

Gök şöyle devam etti:

“Atatürk’le özdeşleşmiş bir Çankaya Köşkü’nden ayrılmak suretiyle Atatürk ve Cumhuriyetle hesaplaşma niyetlerinin çok açık bir şekilde ortaya dökülmesinden ibarettir. Atatürk’ün izlerini silmek istiyorlar, Cumhuriyetin izlerini silmek istiyorlar. Yaptıkları sadece görgüsüz bir bina değildir, yaptıkları Cumhuriyetle de bir rövanştır.

Cumhurbaşkanı bu binayı aklama gayreti içerisine girmiştir, nafiledir.”

- “MAHCUP İFADELER”-

Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığı Sarayına ilişkin yapılan açıklamaya işaret eden Gök, “Dün yapılan bir açıklamayla çok mahcup ifadelerle sorunun kenarından dolanarak güya bu yapılan bu binanın millete ait olduğu ifade edilmeye çalışılmıştır, Bunların tamamı yalandır. Millet orada yoktur, millet geçim derdindedir. Konuyu çarpıtmasınlar” diye konuştu.

-“BUNLAR FANTEZİ TALEPLERDİR”-

Bir basın mensubunun, “Ekonomi paketinde servislerin kaldırılması, şehirlere paralı olarak girilecek olması gibi düzenlemeler var, ne diyorsunuz?” sorusuna Gök, “Bunlar fantezi taleplerdir” diyerek şöyle devam etti:

“Kent merkezlerine girilmeyecek konusundaki iddia, Ankara için konuşayım. Ankara iki ana aks üzerine yerleşmiş bir şehirdir. Kızılay’da bunun tam ortasındadır. En ortada duran Kızılay’a girişi yasaklayacakmışsınız, araç girişini paralı hale getirecekmişsiniz, başka alternatif yollarınız var mı ki bunu yapacaksınız. Tamamen fantezi, hayal ürünü, gündemi değiştirmeye, kaçak sarayın halk üzerindeki yarattığı tahribatı gidermek için gündemi değiştirmeğe dönük çabalardır, nafile çabalardır.”

-“BİR SELE SÜRÜKLENMİŞ GİDEN BİR İKTİDAR VARDIR”-

“PKK, Silopi’de özerklik ilan etti, ne diyorsunuz?” sorusuna da Gök, “AKP’nin, Recep Tayyip Erdoğan’ın bildiği, 4-5 kişinin bildiği ama kimsenin bilmediği ne vaatler verildiği, ne oranda neler konuşulduğuna ilişkin kimsenin bilgi sahibi olmadığı bir tablo ile karşı karşıyayız. Doğu ve Güneydoğu’da devlet otoritesi çoktan terkedilmiştir. Devlet yoktur orada. Bir sele sürüklenmiş giden bir iktidar vardır. Hükümet çözüm süreci dedikleri sürecin önünde bir sele kapılmış sürüklenmektedir, kendisi de ne yaptığını bilmemektedir. Devlet otoritesi Doğu ve Güneydoğu’da kalmamıştır” yanıtını verdi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.