• BIST 107.896
  • Altın 151,227
  • Dolar 3,6568
  • Euro 4,3252
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C

'Kaçak Saray'a var eğitime yok'

'Kaçak Saray'a var eğitime yok'
CHP'li Akkaya: "Öğretmen maaşlarının insan onuruna yakışır seviyelerin altında bırakılması dikkat çekicidir."

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığını ifade ederken, Cumhurbaşkanlığı sarayında resepsiyona gidecek olan öğretmenlere seslendi. Akkaya, Fakir Baykurt’un “Öğretmen yalvarmaz, boyun eğmez, dövülmez, sürülmez... Öğretmen ders verir. Öğretmen kendisine emanet edilen halkın çocuklarını eğitir” ifadelerini anımsattı.

Akkaya, Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, her sene 24 Kasım’da ülkeyi yönetenlerin benzeri görülmemiş bir algı mühendisliği ile öğretmenlik mesleğinin kutsallığını anlattıklarını, verilen resepsiyonlarda öğretmenlerin ayaklarına kadar çağrıldığını iddia etti. Bu resepsiyonlarda eğitim emekçilerinin yaşam ve çalışma şartlarından, çoğunun geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda kalmasından, performans değerlendirmesi adı altında birbirine rakip haline getirilmesinden hiç bahsedilmediğini belirten Akkaya, “Öğretmenlik mesleğinin toplumda hak ettiği itibarı yakalayabilmesi için öğretmenlerin nitelikleri artırılacak, buna paralel olarak özlük hakları ve çalışma şartları iyileştirilecektir’ ifadesi AKP 2002 seçim bildirgesinde yer almıştır. 12 yıllık AKP iktidarında bırakın eğitim emekçilerinin itibarının verilmesini, yıllarca atamaları yapılmayarak intihara sürüklenmiş, ek işler yapmak ve hayatlarını borçlarla idame etmek zorunda bırakılmış, kariyer basamakları ve performans değerlendirme uygulamaları ile birbirlerine rakip haline getirilmiştir” dedi.

-EN DÜŞÜK MAAŞ ALAN ÖĞRETMENLER-

Öğretmenlerin tarihin hiçbir döneminde bu kadar büyük itibar kaybına uğramadığını savunan Akkaya, “24 Kasım’da yüceltilen öğretmenler, yılın geri kalan üç yüz atmış dört gününde az çalışan, uzun tatiller yapan memurlar olarak gösterilmiştir. Daha 4+4+4 sistemi ile eğitim emekçilerinin önce öğrencilerinden, daha sonra yıllarca ikamet ettikleri evlerinden, semtlerinden, ilçelerinden zorla koparılmasının yankıları sürerken, performansa dayalı çalışmaya bağlı olarak öğretmene rotasyon uygulaması adı altında okullarda kitlesel bir tasfiye süreci başlatılmıştır” dedi.

AK Parti’nin 12 yıllık iktidarında öğretmenlerin aldığı maaşların da sürekli artış içinde gibi gösterildiğini kaydeden Akkaya, şöyle devam etti:

“Kabaca bir karşılaştırma ile 2002’de göreve yeni başlayan bir öğretmen; aynı durumdaki polislerden sadece yüzde 4 daha az maaş alıyorken, 2014’te göreve yeni başlayan bir öğretmen 8’inci derecenin birinci kademesindeki polis memurundan yüzde 32 oranında daha az maaş almaktadır. 2002’de göreve başlayan bir öğretmen, kamuda çalışan avukattan yüzde 34 daha az maaş alırken bugün bu fark yüzde 88’e kadar çıkmıştır. 2002’de göreve yeni başlayan öğretmenin maaşı uzman doktor maaşından yüzde 43 daha az iken bugün yüzde 90’a çıkmıştır. Diğer kamu görevlerinin maaşları sürekli artarken öğretmen maaşlarının insan onuruna yakışır seviyelerin altında bırakılması dikkat çekicidir. Yandaş medya ve sendikalar 164 TL aile ve 38 TL çocuk yardımını da maaşın içinde sayarak maaşların yüksek olduğunu göstermeye çalışmakta, eğitim emekçilerinin satın alma gücünü giderek düşürmektedir. Türkiye’de çalışan öğretmenler, OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en düşük maaş alan öğretmenler arasındadır.”

-KAÇAK SARAYA VAR, EĞİTİME YOK-

Öğretmen açığı sorununa bir türlü çözüm getirilemediği gibi 300 bin öğretmenin atamasının da yapılmadığını belirten Akkaya, “Bugüne kadar binlerce öğretmen intihara sürüklenmiştir. Öldükten sonra atamaları yapılmıştır. Kaçak Saray’a bütçeden ve TOKİ’den gani gani ödenekler ayrılırken eğitime bütçeden yeteri kadar pay ayrılmadığından öğretmenler çeşitli adlar altında öğrencilerden para toplamak zorunda kalmış, eğitim emekçiliğinin yanı sıra tahsildarlık görevi de eklenmiştir. Sık sık değişen eğitim politikaları sebebiyle MEB’in elinde oyuncak haline getirilmiş, maddi kayıplara uğratıldığı gibi manevi olarak da hırpalanmıştır” dedi.

Artık çözüm zamanı olduğunu ifade eden Akkaya, “Öncelikle kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşme hakkı önündeki engeller ortadan kaldırılmalıdır. Performans, değerlendirme ve rotasyon uygulamalarından tamamen vazgeçilmelidir. İnsanca yaşayacak ücretler, son 12 yıl içinde satın alma gücündeki azalmayı telafi edici artışlar sağlanmalıdır. 2014 yılı enflasyon farkları tek seferde ödenmelidir.”

-RESEPSİYONA GİDECEKLERE FAKİR BAYKURT’LA SESLENDİ-

Akkaya, “Bu sene Kaçak Saray’da resepsiyona gidecek olan öğretmenlere” de seslenirken, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Fakir Baykurt’un, “Öğretmen yalvarmaz, boyun eğmez, el açmaz, Almanya’ya, Hollanda’ya işçi, çöpçü gitmez, dövülmez, yakılmaz, kıyılmaz, sürülmez. Öğretmen ders verir. Öğretmen kendisine emanet edilen halkın çocuklarını eğitir” şeklideki sözlerini hatırlattı. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.