• BIST 107.196
  • Altın 151,513
  • Dolar 3,6807
  • Euro 4,3300
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C

'İhanet içindeki örgütleri tasfiye edeceğiz'

'İhanet içindeki örgütleri tasfiye edeceğiz'
Erdoğan Çarşamba'dan sonra Ünye'de konuştu.

ORDU / ÜNYE (ANKA) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her türlü kirli oyunun oynanabileceğini ve dikkatli olunmasını istedi. İhanet şebekelerine dikkat çeken Erdoğan, "Sizlerle beraber olanların içinde ihanet şebekeleri de çıkabilir bunu da bilin şaşabilirsiniz nasıl oldu bu ya diyebilirsiniz. Tarihte de bunun çok acı örnekleri var. Hiç aldırmayın yolumuza emin adımlarla yürüyeceğiz. Bugüne kadar bir araya gelmeleri tahayyül dahi edilemeyenler bugün birbirleriyle ittifak halindedirler. Siyasette kirli bir ittifak var. Örgütler arasında kirli bir ittifak var. Türkiye içindeki kirli ittifak uluslararası efendilerinden aldığı emirle, talimatla hareket edilerek yapılıyor. Bunu ilk kez yapmıyorlar" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ordu'nun Ünye İlçesi'nde toplu açılış törenine katıldı. Ünye'ye yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, göreve geldikleri günden beri hizmet yapma gayreti içinde olduklarını anlattı. Yolsuzluğa 11 yıl boyunca müsamaha göstermediklerini ifade eden Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren, Marmaray gibi yatırımları anlatırken sık sık "Yolsuzluğun olduğu yerde bu yatırımlar olabilir mi?" sorusunu yöneltti. Cumhuriyetçi olmanın ülkeye sahip olmak, milletçi olmanın da hizmetkâr olmak olduğunu belirten Erdoğan, KÖYDES Projesiyle ulaşılamayan köylere ulaşıldığını kaydetti. Türkiye'yi kendi helikopterini, savaş gemisini, uydu araçlarını yapar hale getirdiklerini anlatan Erdoğan, "Biz yolsuzluğun hortumunu kopardık. Kişilerin bireysel olarak yaptığı yanlışlar varsa bu ülke hukuk devletidir, yalnız bu slogan hukuk devleti olmasın, gerçekçi hukuk devleti olsun. Hukukun içerisinde yargı kurumunda yer alanlar bu yetkiyi kullanmak durumundadır. Ama hukukun dışına çıkarak eğer birileri afra tafra yapıyorsa birileri gelip de yürütmeye baskı kurmak istiyorsa kusura bakmasınlar yürütme olarak da bizler onların karşısında dikiliriz" dedi.

-YASAMA, YÜRÜTME, YARGI HEPSİ BAĞIMSIZDIR AMA...-

Herkesin Anayasa ve yasalara göre görevini yapacağının altını çizen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:
"Eğer görevinin gereğini yapmazsa kusura bakmasın. Bizi oraya millet gönderdi. Yargı mensuplarını millet oraya göndermedi, milletin gönderdikleri gönderdi. Dolayısıyla yasama, yürütme, yargı hepsi bağımsızdır ama yasalarda tanımlandığı şekliyle de hareket etmek zorundadır. Ben yargı olarak elime yetki aldım, istediğim gibi baskın yapayım, isteğim gibi yeri istediğim yerleri operasyonlarla basayım. Kusura bakma, yetkiyi alırsın yetkin çerçevende bunu yaparsın."

-HADDİNİ BİLDİRİRİZ-

Soruşturmanın yürütme ayağına da sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, "Polis için verdiğim mücadeleyi herkes bilir. 20 kişiyle bir ofisi basacaksınız, bir evi basacaksınız, ondan sonrada orada külhanbeyleri gibi bacak bacak üstüne atıp, elinde bir tespih ile orada volta atacaksın, koltukta görüntü vereceksin buna biz sabır etmeyiz. Yasalar neyi gerektiriyorsa haddini bildiririz" diye konuştu.

Herkesin görevini yasalara göre yapmak zorunda olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'ye 11 yılda 132 milyar dolar uluslar arası sermaye girişi olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Son günlerde hükümetimize karşı başlatılan karalama kampanyası, yolsuzluk kılıfıyla sunulan son derece çirkin bir tuzaktır. Milletim bunu bilsin, milletim bunu görsün. Bu kirli oyun büyük Türkiye'ye karşı oynanan bir oyundur. Bu tezgâh yeni Türkiye'ye karşı tertiplenen bir tezgâhtır. Bu kirli oyun bize olmaktan ziyade AK Parti'ye olmaktan ziyade, bizzat milletime karşı, milli iradeye, milli egemenliğe karşı oynanan bir oyundur" diye konuştu.

-BU BAŞLIĞI ATARKEN EDEPLİ OL EDEPLİ-

Siyasetin itibarsız kılma girişimleri yürütüldüğün belirten Erdoğan, bir gazetede yer alan "İspanya'da iktidar partisine yolsuzluk operasyonu" başlıklı haberine tepki gösterdi. Erdoğan, şunları söyledi:
"Bir defa bu başlığı atarken edepli ol edepli. Bu, bu şekilde verilmez bir iktidar partisini eğer polis gelip de denetleyecekse orada bir usul vardır. Bu başlığı atan gazetenin kendi zihniyeti bu olduğu için, son zamanlarda bu işlere böyle alıştıkları için, baskından baskına böyle dolaştıkları için, zannediyorlar ki AK Parti de böyle bir durumla karşı karşıya kalır. Bizim A'dan Z'ye abdestimizden şüphemiz yok, namazımızdan da şüphemiz yok. Onu siz şu anda muhalefet partisi anayasa mahkemesi kararıyla tescilli olan dosyalarında arayın. Yolsuzluk diyor ana muhalefet sen önce devletin hazinenin sana verdiği parayı çarçur ettin. Orada yolsuzluklar yaptın. Anayasa mahkemesi seni cezaya mahkûm etti."

-FAİZ LOBİSİ-

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını küresel düzeyde yazılan, yerel düzeyde oynana bir oyun olarak nitelendiren Erdoğan, devlet içinde oluşmuş çeteler bulunduğunu, bunların operasyonda maşa olarak kullanıldığını ve oynanan oyunu bozduklarını belirtti. 2002 yılında Türkiye bütçesinin yüzde 45'nin faiz ödemelerine gittiğini, bunun toplam bedelinin de 52 katrilyon TL olduğunu kaydeden Erdoğan, kendilerinin bu oranı yüzde 13'e kadar gerilettiklerini açıkladı. Türkiye'nin bu durumdan 642 milyar TL kazandığını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Türkiye bu muazzam parayı kazanırken dikkat edin birileri kaybetti. Faiz lobisi, faizden geçinenler, yüksek faizden rant sağlayanlar, istikrarsız, zayıf, iddiası olmayan, kaos içindeki Türkiye'den çıkar elde eden çevreler kaybetti. Onun için iftira kampanyası devam ediyor. Küresel düzeyde yazılan yerel düzeyde oynanan bu oyun, 642 milyar lirasını kaybeden bu Türkiye düşmanı çevrelerin rant operasyonudur" ifadesini kullandı.

-BU BANKA FAİZ LOBİSİNİN AYAĞINA BASIYOR-

Halk Bankası'nın 11 yıl önce millete yük konumunda olduğunu ve bankayı 6 kat büyüttüklerini ifade eden Erdoğan, Halk Bankası'ndan ne istendiğini, bankanın hedefe konularak kimlerin ekmeğine yağ sürüldüğünü sordu. Erdoğan, "Halk Bankası'nı yıpratarak kime ne kazandırıyorsunuz? Şu anda Halk Bankası'nın bu olaylarda kaybettiği para kimin kaybıdır? Bu ülkenin kaybıdır. Bu banka Türkiye'nin en başarılı bankalarından biri oldu bizim dönemimizde. Bizden önce Ziraat ve Halk Bankası görev zararı yazıyordu. Vakıf Bankası batmıştı. Biz bu bankaları batak olarak, görev zararlarının içinde boğulmuş olarak aldık, dünyanın en önemli bankaları haline getirdik. Halk Bankası'nın piyasa değerini 25 milyar dolara çıkardık. Bu bankayı, bu kamu bankasını, milli bankayı hedefe koydular. Neden? Bu banka faiz lobisinin ayağına basıyor. Bu banka Türkiye düşmanlarını ürkütüyor" diye konuştu.

-İHANET İÇİNDEKİ ÖRGÜTLERİ, ÇETELERİ, TEK TEK ORTAYA ÇIKARACAK VE TASFİYE EDECEĞİZ-

Oynanan oyunu bildiklerini ve millete anlatmaya devam edeceklerini ifade eden Erdoğan, hükümeti hedef alan kampanyada terör olaylarının azalması olduğunu da belirtti. Oynana oyunun çözüm sürecini sabote etme girişimi olarak nitelendiren Erdoğan, "Bu oyun Türkiye'nin aktif, ön alıcı, söz söyleyen, gündem belirleyen bağımsız dış politikasına karşı Türkiye'ye yeni bir istikamet belirleme çabasıdır. Bu ahlaksız oyna müsaade etmeyeceğiz. Nereden gelirse gelsin. Bunları bulup çıkarmaya başladık" değerlendirmesinde bulundu. Yargının verdiği talimata uyulması gerektiğine yönelik söylemlere dikkat çeken Erdoğan, "Yargı hukuk içerisinde bunu verirse buna uyulur. Yargıda hukukun dışına çıkıyorsa, bizimde yürütme olarak elimizde imkân varsa bizde bunları kullanırız. Bu komplo içinde olanları tek tek deşifre edeceğiz. Ülkemize ihanet içindeki örgütleri, çeteleri, tek tek ortaya çıkaracak ve tasfiye edeceğiz. Nereden olursa olsun, kim olursa olsun Allah bes baki heves, Allah bize yeter, millet bize yeter. Bu oyunu birlikte bozacağız, bu kirli tezgâhı birlikte alt üst edeceğiz. Bir siz varsınız bir biz varız birde Allah var" dedi.

-TÜRKİYE İÇİNDEKİ KİRLİ İTTİFAK ULUSLARARASI EFENDİLERİNDEN ALDIĞI EMİRLE, TALİMATLA YAPILIYOR-

Her türlü kirli oyunun oynanabileceğini ve dikkatli olunmasını isteyen Erdoğan, "Sizlerle beraber olanların içinde ihanet şebekeleri de çıkabilir bunu da bilin şaşabilirsiniz nasıl oldu bu ya diyebilirsiniz. Tarihte de bunun çok acı örnekleri var. Hiç aldırmayın yolumuza emin adımlarla yürüyeceğiz. Bugüne kadar bir araya gelmeleri tahayyül dahi edilemeyenler bugün birbirleriyle ittifak halindedirler. Siyasette kirli bir ittifak var. Örgütler arasında kirli bir ittifak var Türkiye içindeki kirli ittifak uluslararası efendilerinden aldığı emirle, talimatla hareket edilerek yapılıyor. Bunu ilk kez yapmıyorlar. 27 Mayıs'ta bunu yaptılar, 12 Eylül'de bunu yaptılar. 28 Şubatta bu oyunu yaptılar 2007'de cumhurbaşkanı seçeceğimiz zaman yine kirli bir tuzak kurdular onu da siz bozdunuz. Öyle bir cevap verin ki yeni Türkiye'nin düşmanları, kirli ittifakçılar, gençlerin kanından, faiz lobisi korksun" diye konuştu.

-"30 MART BUNLARA SANDIKTA EN GÜZEL CEVAP GÜNÜ"-

"Yolsuzlukların olduğu bir ülkede bunlar yapılabilir mi? Bunlar basit siyaset yapıyor, 'iftira atayım tutmazsa iz bırakır' diyorlar" diye konuşan Erdoğan şunları kaydetti:

"Türkiye çapında 11 yılda tam 17 bin kilometre yol yaptık. Bizden önceki 79 senede altı bin kilometre yol yapılmıştı. Soruyorum. Ey CHP'nin genel müdürü, ey bizden önce iktidarda olup da devraldığımız olan yavru muhalefetin başkanı. 79 senede bunlar ne kadar bu ülkede duble yol yaptı. Biz 11 yılda ne kadar yol yaptık. 17 bin kilometre. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bunlara şunu söyleyin, 'Aynaya bakın, aynaya'. Bu ülkede CHP, MHP olarak ne yaptınız onları anlatın diye sorun. Bunlara bunu sormak lazım. Yaptıkları bir şey yok. 30 Mart bunlara sandıkta en güzel cevap günüdür.

-"BİZ BÜYÜK DÜŞÜNÜYORUZ BÜYÜK ADIM ATIYORUZ, BUNLARIN BÖYLE BİR DÜŞÜNCESİ YOK"-

Marmaray ecdadımızın 153 yıllık hayaliydi. Bunu yapmak bize nasip oldu. Bunu engellemek istedikler. Şimdide bakıyorum Marmaray'a biniyorlar. Bunlar bizim yaptığımız köprüye de karşı çıktılar. Şimdi geçenlerde denizden gösteri yapıyoruz 3. Köprünün oraya gitmişler. CHP, avaresi, bu sol takım... Öyle takılıyor bunlar. Ama herhalde bir boğaz ziyareti olmuş oldu. Çünkü karadan ulaşamadılar. Yakın zamanda inşallah bunları oraya karadan da ulaştıracağız. 2015'te orası da bitecek. 3.Köprü farklı olacak. Dört gidiş 4 geliş olacak. Ortadan da raylı sistem geçecek. Dünya da bunlar marka yatırımlar olacak. Biz Büyük düşünüyoruz onun içinde büyük adım atıyoruz. Bunların böyle bir düşüncesi yok."

-"SEN DAHA MUHALEFET OLARAK PARLAMENTONUN KOLTUKLARINDA YERİNİ ALAMIYORSUN"-

Erdoğan, 2014 yılı Bütçesinin Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:
"İşte dün bütçe bitti. İş oylamaya geldi baktık ki tüm muhalefetlerden bütçeye 117 ret çıktı. İktidar yerinde sapasağlam 318 oyla bütçesine sahip çıktı. Orada bir iki muhalefetin adamı geliyor. İleri geri hakaretler, yolsuzluklar... Lafı bırak lafı. Sen daha muhalefet olarak parlamentonun koltuklarında yerini alamıyorsun. Millet bunlara ne dedi. 'Git muhalefet olarak orada çalış' dedi. Ya bunlar milletin verdiği görevi yerine getirmiyor. Kim bilir o anda bunlar nerede. Turistik seyahatte. Bunlar daha milletvekilliği görevini bile doğru düzgün yerine getirmiyor. Bütçe gibi önemli bir konuda oraya gelip de oyunu bile kullanmıyor. 'Başbakan nerede' diyor. Ben sadece genel başkan değilim. Hem genel başkanım hem başbakanım. Benim adıma orada vekilim var. Bunlar anayasa mahkemesinin yasaların, iç tüzüğün kendilerine verdiği yetkinin nerede nasıl kullanılacağından da bihaberdir."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.