• BIST 102.270
  • Altın 149,533
  • Dolar 3,5485
  • Euro 4,2033
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 13 °C

İşte Çin’in 2017 hedefi

İşte Çin’in 2017 hedefi
Çin'in 2017 hedefinin istikrar, reformlar ve insani gelişme olduğu belirtildi.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) - 2016 yılının sonlarında yapılan üst düzey toplantılar vasıtasıyla Çin devleti, ülkenin önümüzdeki yıl için politik ve ekonomik yönü konusunda şu ana başlıkları belirledi: Ekonomiyi istikrarlı bir şekilde tutmak, reformları sürdürmek ve halkın refah düzeyini artırmak.

China Daily gazetesinde yer alan değerlendirmeye göre, geçtiğimiz haftalık Merkezi Ekonomik İş Konferansı'nda 2017 ekonomik çalışması için ortaya çıkan ana tema "istikrar" idi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamaya göre, Çin proaktif mali ve ihtiyatlı para politikalarını sürdürecek. Özellikle, para politikası “ihtiyatlı ve tarafsız” ve maliye politikasının ise “daha proaktif ve etkili” olacağı belirtiliyor.

Artan şirket borçları ve küresel belirsizlikler göz önüne alındığında, politika yapıcıları parasal gevşemeye karşı daha temkinli davrandılar, ancak daha sık maliye politikasına başvurdular. Maliye Akademisi Başkan Yardımcısı Bai Jingming göre mali destek, ekonominin yeniden yapılandırılmasını ilerletmek, ekonomiyi istikrara kavuşturmak ve insanların geçim koşullarını iyileştirmek için gerekli bir politika aracı.

Kamu harcamaları yoluyla altyapı iyileştirme çalışmaları desteklenirken, işten çıkarılan işçilerin tekrar istihdam edilmesi, endüstriyel teknolojik gelişmeler, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi alanlara daha fazla kaynak aktarılmaya devam edilecek. Analistler, iş yükünü hafifletmek için vergi indirimlerinin sürmesini bekliyorlar. Borsa ve gayrimenkul sektöründeki volatiliteye rağmen, endüstriyel kârlardan demiryollarında taşınan yük hacmine kadar bir dizi göstergeye bakıldığında Çin ekonomisi 2016 yılını sağlam bir temelde tamamlayacağı gözleniyor.

Daha fazla reform

Ekonominin acilen yapısal dengesizliği gidermesi ve sürdürülebilir büyüme ivmesi kazanması gerektiği için reformlar gündemin ana maddeleri. Maliye ve Ekonomik İlişkiler Merkezi Lider Grubu Ofisi Başkan Yardımcısı Yang Weimin, "Gelecek yılın büyük ekonomik görevi, arz yanlı yapısal reformların derinleşmesi olarak özetlenebilir" dedi. Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda, tarımın arz yönünün gözden geçirilmesi, reel ekonominin yeniden canlandırılması ve emlak sektörünün istikrara kavuşması da dâhil olmak üzere reformların daha çok alana yayılması konusunda anlaşma sağlandı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in Çarşamba günü Maliye ve Ekonomik İlişkiler Merkezi Ana Grubunun toplantısında gayrimenkul sektöründeki varlık balonlarının azaltılacağını vurguladı. Xi, Çin, emlak piyasasının düzenlenmesi için, finansal, mali, vergi, arazi gibi konularda önlemler alınarak tüm insanlara konut sağlayan uzun vadeli bir konut mekanizması inşa edileceğini belirtti.

İnsan merkezli gelişme

Xi, Çarşamba günü yapılan toplantıda Çin'in insan merkezli kalkınma felsefesine sadık kalması ve ekonomik büyümeyi destekleme konusundaki ortak isteğin belirtmesi gerektiğini söyledi. "Büyüme hızını korumak ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmenin temel amacının, insanların ortak endişelerine uygun çözümler aramak olduğunu" söyledi.

Devletin desteği ve kararlı uygulamaları ile Çin, mevcut beş yıllık planın son yılı olan 2020 yılına gelindiğinde ülkenin hem kentsel hem de kırsal sakinlerinin yıllık gelirlerini 2010 seviyesinin iki katına çıkarmayı ve yoksulluğu tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Salı günü biten iki günlük Merkezi Kırsal Çalışma Konferansında, tarımsal üretkenliği ve rekabetçiliği artırarak çiftçilerin gelirlerinin yükseltilmesi gerektiği açıklandı. Toplantı, ilk üç çeyrekte kişi başına düşen kırsal gelirin neredeyse 13 yılın en düşük seviyesine inmesi nedeniyle, 2017 yılında 10 milyon kırsal insanı yoksulluktan kurtarmak için daha fazla gayret gösterilmesini istedi.

Bu nedenle Hükümet, yoksulluğun azaltılması için çeşitli cephelerde çalışacak. Yoksul bölgelerdeki sanayinin teşvik edilmesi, yoksullar için istihdam sağlanması, sağlık ve eğitimin iyileştirilmesi ve yoksul bölgelerdeki altyapının geliştirilmesi öncelikli görevler olarak belirlendi. Politika yapıcılar ayrıca yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesi, konut kiralama piyasasının düzenlenmesi, çöp sınıflandırmasının geliştirilmesi, yaşlı bakım evlerinin iyileştirilmesi ve gıda güvenliği denetiminin güçlendirilmesi konularında da görüş birliğine vardılar. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.