• BIST 106.270
  • Altın 162,158
  • Dolar 3,9078
  • Euro 4,6273
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 4 °C

İstanbul'da Tahkim Merkezi kuruldu

İstanbul'da Tahkim Merkezi kuruldu
Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanunla İstanbul Tahkim Merkezi kuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ardından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanunla İstanbul Tahkim Merkezi kuruldu.

Kanun yabancılık unsuru taşıyanlar da dâhil olmak üzere uyuşmazlıkların tahkim veya alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle çözülmesini sağlamak üzere İstanbul Tahkim Merkezinin kurulması ile Merkezin teşkilat ve faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Özel hukuk hükümlerine tabi İstanbul Tahkim Merkezi tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin kuralları belirlemek ve hizmetlerin yürütülmesini sağlayacak. Tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle ilgili tanıtım ve yayın yapacak, bu konudaki bilimsel çalışmaları teşvik edip, destekleyecek, gerçekleştirecek, yurt içi ve yurt dışındaki ilgili kişi ve kurumlarla iş birliği yapacak.

İstanbul Tahkim Merkezi’nin teşkilatı Merkez, Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetçi, Danışma Kurulu, Millî ve Milletlerarası Tahkim divanları ile Genel Sekreterlikten oluşacak. Genel Kurul, mesleğinde en az on yıl tecrübeye sahip olanlar arasından; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin ticaret ve sanayi odalarından iki, ticaret odalarından bir, deniz ticaret odalarından bir, sanayi odalarından bir ve ticaret borsalarından bir olmak üzere seçeceği toplam altı, Baro başkanlarının baroya kayıtlı avukatlar arasından seçeceği dört, Yükseköğretim Kurulunun tahkim konusunda tecrübeli öğretim üyeleri arasından seçeceği üç, Türkiye İhracatçılar Meclisinin seçeceği iki, Adalet Bakanlığının idari görevde çalışan birinci sınıf hâkimler arasından seçeceği bir, Türkiye Bankalar Birliğinin seçeceği bir, Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin seçeceği bir, Sermaye Piyasası Kurulunun seçeceği bir, Borsa İstanbul Anonim Şirketinin seçeceği bir, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonunun seçeceği bir, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun seçeceği bir, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin seçeceği bir, En fazla üyeye sahip işçi ve işveren sendikaları konfederasyonlarından birer temsilci olmak üzere toplam yirmi beş üyeden oluşacak.

Bu temsilciler, kurumların yönetim organları tarafından seçilecek. Üyelerin seçildikleri kurumdaki görevleri devam edecek. Baro başkanları kontenjanından seçilecek temsilcilerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Barolar Birliği tarafından adayların bildirildiği tarihten itibaren on gün içinde Birlik tarafından belirlenen yer ve zamanda baro başkanları tarafından seçim yapılacak. Her bir baro başkanının bir oy kullanabileceği bu seçimde, en fazla oy alan dört aday üye seçilmiş sayılacak. Genel Kurul üyeleri dört yıl için seçilecek. Süresi dolan üye yeniden seçilebilecek. Üyeliğin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, bu üyenin kalan süresini tamamlamak üzere aynı kontenjandan seçim yapılacak.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.