GERÇEK GÜNDEM - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 500'ü engellileri taşımaya yönelik tahsis edilmek üzere 5 bin yeni taksi teklifini Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 14. kez sundu.

Yapılan oylamada teklif 14. kez oy çokluğu ile teklif reddedildi. 

İBB'NİN TAKSİ TEKLİFİNE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İLE ENGEL

Bir yılı aşkın bir süredir yeni taksi projesini hayata geçirmek isteyen İBB, proje kapsamında kent genelinde hizmet veren 17 bin taksi sayısının artırılması, ilk etapta 5 bin yeni taksi plakasının İBB tarafından kiraya verilmesi ile kentteki ulaşım sorununun bir aşamada çözülmesini hedefliyor.

İBB'nin teklifi daha önce 13 defa oy çokluğuyla reddedilmişti. UKOME'nin yapısı 19 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle değiştirilmişti.

YENİ YÖNETMELİK İLE YEREL YÖNETİMLERİN UKOME'DEKİ ETKİSİ AZALTILDI

Söz konusu yönetmelikte, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME üyesi yapıldı.  Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesinin değiştirilmesi ile  UKOME’de büyükşehir belediyeleri de azınlığa düşmüş oldu. 

Daha önce UKOME’de kamu bürokrasisinden Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Liman Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün atadığı üyeler görev yapıyordu.

Değişiklik ile Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ile TCDD ve AFAD'dan da birer bürokratın görev yapması öngörülmüştü. 

TAKSİ, 4 ARACI TRAFİKTEN ÇEKİYOR

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, taksi sayısının artışının gerekliliğinin daha önceki dönemlerde de konuşulmuş olduğunu hatırlatarak, "İstanbul’un taksiye ihtiyacı olduğu raporlanmış. İstanbul’un taksiye ihtiyacı var bu çok net. Bunu hepimiz yaşıyoruz dışarıya çıkınca görüyoruz. Taksiyi trafiğe soktuğunuzda 4 aracı trafikten çekiyor. Taksiciler teknolojik uygulamaları kullanmıyor bile kapatıyor. Bu tarz konuşmaları hep yaptık. Dolayısıyla meseleyi başka noktalara götürmekten artık çok sıkıldık. Buradaki kurul üyelerinden bu sorunu çözeceğimize dair karar vereceğimize inandığımız için gündeme getiriyoruz" dedi.

TAKSİ DOLMUŞLARIN DURUMU ALT KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

İstanbul geneli çalışan taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi teklifi de gündeme geldi. Yapılan değerlendirmelerin ardından teklif alt komisyona havale edildi.