Heyet için hazırlanan programa, Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Adalar Kent Konseyi Başkanı İskender Özturanlı ve Emekli Büyükelçi Yalım Eralp da eşlik etti. 

GÜL: FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZDİR

Heyeti Makamında ağırlayan Belediye Başkanı Erdem Gül, AB Büyükelçisi Nikalaus Meyer- Landrut’a yeni görevinde başarılar diledi ve Adalar’ı ziyaretinden büyük gurur duyduklarını ifade etti.

Yapılan sohbette Başkan Gül, “Adalar’da farklı halklar, kimlikler bir arada barış içinde yaşıyor. Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Ama ülke olarak, Ada olarak bu toprakların acı geçmişi de var; bunları unutmamak ve yüzleşmek gerekir. Düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından da çok adaletsizlikler yaşandı, yaşanıyor… Avrupa Birliği bu anlamda da bizim için önemlidir” diye konuştu.

Adalar hakkında geliştirilebilecek işbirliği projelerinin de görüşüldüğü ziyarette,  Erdem Gül, Adaların coğrafik ve kültürel yapısının Avrupa Birliği dokusuna uygun  bir yer olduğunu belirterek, bu ziyaretin Adalar ve Adalılar için önemli olduğunu vurguladı.

AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’ye gelmeden Adalar'ı araştırdığını ve Adaların otantik ve çok kültürlü yapısı hakkında bilgisi olduğunu belirtti ve "cennet" olarak tanımladığı Adalar'da bulunmaktan keyif aldığını söyledi.

Yunanistan Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis ise, Yunanistan’daki Osmanlı Mimarisi hakkında hazırlanmış Ottoman Architecture In Greece isimli kitabı Başkan Erdem Gül’e hediye ederken Adalar’daki orijinal yapıların korunması için gösterilen hassasiyet ve çaba için ayrıca teşekkür etti.

Erdem Gül tarafından da Adalar Müzesi yayınları olan kitaplar  hediye edilirken; heyette bulunan kadınlara da  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Belediye serasında üretilen çiçek fideleri verildi.

Adalar Kaymakamı Dr.Mustafa Ayhan’ın makamına İETT araçlarıyla giden heyete Adalar’daki yeni ulaşım sistemi ve faytonların kaldırılma süreci hakkında da bilgi verildi.

Kaymakamlık binası olarak kullanılan tarihi Hacopulos köşkünün restorasyonunu inceleyen heyet, ardından Avrupa'nın "Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı" ndan biri olarak seçilen Büyükada Rum Ortodoks Yetimhanesi'ne gitti ve Yetimhane hakkında bilgi aldı.

Adalardaki tarihi yapılar ve Adaların sembolü olan mimozaların da gündeme getirildiği program Heybeliada Ruhban Okulu ziyareti ile devam etti. Baş Rahip Despot Kasiyanos tarafından karşılanan heyete okulun tarihçesi ve günümüzdeki durumu hakkında bilgi verildi.