Bakanlık Galata Kulesi'ne de el koydu: İşletmesi İBB'den alınıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamasına göre, Galata Kulesi, İBB’den alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilecek.

Bakanlık Galata Kulesi'ne de el koydu: İşletmesi İBB'den alınıyor

İşletme süresi biten Galata Kulesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilecek.

Milli gazetede yer alan habere göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport'tan Atatürk Kültür Merkezi'ne uzanan bir kültür yolu planladıklarını, ismini de “Beyoğlu Kültür Yolu” koyduklarını söyledi.

Buna göre Galataport'tan başlayıp Galata Kulesi'ne gelinecek. Kule işletmesi sözleşme süresi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınacak. İstanbul'un ilk meydanı olan Galata Kulesi etrafındaki alan genişletilecek. Bunun için meydandaki büyük bina kamulaştırılacak.

“SANAT MERKEZİNE DÖNÜŞECEK”

Kulenin karşısındaki yokuş, doğal akışında basamaklarla halka açık bir tiyatroya dönüşecek. Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi gösterilerini sergileyecek. Devamında Beyoğlu Evlendirme Dairesi kültür sanat merkezine dönüştürülecek. Altı tiyatro, üstü ise sinema olacak. Bakan Ersoy, “Amacımız Beyoğlu'nun eski günlerine kavuşması, canlanması. Beyoğlu bir kültür patlaması yaşayacak” dedi.

“SIRADA İKİNCİ PORT VAR”


Bakan Ersoy, Galataport'a ilk geminin 5 Nisan'da geleceğini, eylül ayı itibarıyla liman dışındaki operasyonların da başlayacağını söyledi. 2021 itibarıyla Galataport'un bütün rezervasyonlarını dolduracağını aktaran Ersoy, 2022'den sonra İstanbul'a ikinci bir portun gerekeceğini belirterek, Yenikapı'daki port için ihalenin yapıldığını anımsattı.

Etiketler
Bakanlık Galata Kulesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehmet Nuri Ersoy