• BIST 105.964
  • Altın 162,960
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

'İstanbul ekonomide itici güç'

'İstanbul ekonomide itici güç'
Fitch Ratings Uluslararası Kamu Maliyesi Direktörü Nilay Akyıldız, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye ekonomisi için itici bir güç" dedi.

İSTANBUL (ANKA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Uluslararası Kamu Maliyesi Direktörü Nilay Akyıldız, İstanbul'un Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye ekonomisi için itici bir güç. İthalat ve ihracat açısından da böyle. Türkiye'nin toplam ithalat ve ihracatının yüzde 50'si İstanbul üzerinden gerçekleşiyor" dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Uluslararası Kamu Maliyesi Direktörü Nilay Akyıldız, kredi notu değerlendirilmesi yapılırken bir kuruluşun mali yükümlülüklerini zamanında yerine getirebilme kabiliyetini değerlendirdiklerini ve verilen kredi notunun kuruluşun aldığı kredinin ana para ve faizinin zamanında ve tam olarak ödenmeme olasılığının ölçüldüğünü bildirdi.

Bu yıl yayınlanan raporlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) güçlü bir mali performansa sahip olduğunu teyit ettiklerini belirten Akyıldız, "İBB'nin artan borçlanma düzeyi var ancak bu da yalnızca büyükşehir belediyelerinin getirdiği yükümlülüklerden, daha doğrusu sermaye giderlerine yaptıkları yatırımlardan kaynaklanan bir borçlanma. Ama biz bu borçlanmanın yönetilebilir düzeyde olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bununla ilgili bir sıkıntı görmüyoruz" açıklamasında bulundu.

-“İBB, TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN İTİCİ BİR GÜÇ”-

İstanbul'un Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığına dikkat çeken Akyıldız, "İBB, Türkiye ekonomisi için itici bir güç. İthalat ve ihracat açısından da böyle. Türkiye'nin toplam ithalat ve ihracatının yüzde 50'si İstanbul üzerinden gerçekleşiyor. İstanbul'un 2011 yılında Türkiye'deki toplam Gayri Safi Katma Değer içindeki payı yüzde 27.2 olarak belirlendi. Bu oranın en yüksek olduğu şehir İstanbul" dedi.

İstanbul'un çok çeşitliliği olan bir ekonomiye sahip olmasının da Türkiye ekonomisindeki rolünde önemli bir etken olduğunu dile getiren Akyıldız, şöyle devam etti:

"Bir çok alanda çeşitli sektörler bulunuyor. Hizmet sektörü, endüstri sektörü bunun yanında ticaret sektörü var. Mesela endüstri sektöründe bir çok üretici şirket İstanbul'da bulunmamasına rağmen bunların genel müdürlükleri İstanbul'da olduğu için tüm bu şirketlerin vergilerinden İstanbul yararlanıyor. Bu çok büyük bir etken. Örneğin otomotiv sanayinde bir kaç firma Bursa'da faaliyet gösteriyor ancak genel müdürlükleri İstanbul'da. Vergi mükellefi olarak İstanbul'a bağlı oldukları için vergileri İstanbul alıyor. Bu da İstanbul'un ekonomik görünümüne etki ediyor ve İstanbul'un vergi havuzunu genişletiyor."

-“14 YILLIK SÜREÇTE İSTANBUL'UN NOTU YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYEYE GELDİ”-

Akyıldız, büyükşehir belediyelerinin gelir tablolarına bakıldığında vergi gelirlerinin büyük bir kısmının merkezi hükümet tarafından dağıtılan vergilerden oluştuğunu ifade etti.

İBB'nin de Türkiye genelinin üzerinde güçlü bir yerel ekonomiye sahip olduğu için merkezi hükümet tarafından toplanan vergi gelirleri içindeki payının yüksek olduğunu dile getiren Nilay Akyıldız, bunun da daha sonra İstanbul'a vergi geliri olarak geri döndüğünü kaydetti.

Fitch olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni 13 Ekim 2000'den beri notlandırdıklarını aktaran Akyıldız, 14 yıllık süreçte İstanbul'un notunun yatırım yapılabilir seviyeye geldiğini ve bunun da İstanbul'un mali performansındaki iyileşmeden kaynaklandığını söyledi.

Akyıldız, İstanbul'da gerçekleştirilen 3. havalimanı, 3. köprü ve Kanal İstanbul gibi projelerin ise merkezi hükumet tarafından finanse edildiği için İBB'nin kredi notunu ve görünümü değerlendirirken göz önünde bulundurulmadığını vurguladı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.