• BIST 115.147
  • Altın 163,214
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -7 °C

İsmet İnönü'nün bilinmeyen yönleri bu kitapta

İsmet İnönü'nün bilinmeyen yönleri bu kitapta
Mustafa Bilgehan, İsmet İnönü’yle omuz omuza çalışan ya da ona çok yakın olan isimlerle yapılan söyleşileri gün ışığına çıkardı.

GERÇEK GÜNDEM ÖZEL – Doğan Kitap’tan çıkan “Tanıkların Anılarıyla İsmet İnönü-Sözler ve Dersler” kitabında, İsmet İnönü’yü, hiç bilinmeyen yönleriyle Muammer Aksoy, Ömer Asım Aksoy, Vehbi Koç, Sabiha Gökçen gibi bazıları bugün aramızda olmayan isimler anlatıyor.

“Tanıkların Anılarıyla İsmet İnönü- Sözler ve Dersler” kitabı, yakın tarihimize damgasını vuran İkinci Adam İsmet İnönü’nün hiç bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor. Doğan Kitap’tan yayınlanan, Mustafa Bilgehan’ın derlediği 260 sayfalık kitapta söyleşi yapılan isimler şöyle:

“Muammer Aksoy, Ömer Asım Aksoy, Ekrem Alican, Mükerrem Berk, Orhan Birgit, Ferruh Bozbeyli, Ayhan Okçuğlu Çavdar, Kemal Demir, Haldun Derin, Ali İhsan Göğüş, Sabiha Gökçen, Turgut Göle, Sadi Irmak, Hasan Esat Işık, Suna Kan, Vehbi Koç, Ferit Melen, Necip Mirkelamoğlu, Ziya Müzzinoğlu, Osman Olcay, İbrahim Saffet Omay, Hüdai Oral, Teoman Özalp, Yekta Gügör Özden, Orhan Öztrak, Necmettin Sahir Sılan, Necdet Uğur, Ali Rıza Uzuner.”

İnönü Vakfı tarafından 30 yıla yayılan bir süreçte yapılmış söyleşilerin ilk kez yayınlanıyor olması, kitabın en ilginç özelliğini oluşturuyor. Gerçek Gündem, kitapta yer alan bazı ilginç bölümlerden özet alıntılar derledi:

İNÖNÜ DE AĞLAR

Sadi Irmak: İnönü o günlerde yurt gezisine çıkmıştı. Köylerde çiftçi görünce soruyordu: “Kaç dönüm tarlan var?” Yine böyle bir gezi dönüşünde milletvekilleriyle karşılaşmaya gittiğimizde, İnönü bana moralsiz ve hasta gibi geldi.

“Neyiniz var?” dedim.

“Sormayın bana bir şey, moralimiz bozuk. Gelirken Polatlı’nın köyüne uğradım, bir köylüye, ‘Kaç tarlan var?’ diye sordum. ‘Ne diyorsun sen Paşam? Geçenlerde çocuğum öldü, gömecek toprak bulamadım’ diye yanıtladı” dedi.
Koskoca İnönü’nün hıçkıra hıçkıra ağladığını gözümle gördüm. İçimden hayranlık duydum. (…) Küçük çocuğa gömülecek yer bulunamaması onu perişan etmişti.” (Sayfa 119)

11 SAATLİK ENERJİ

Muammer Aksoy: (Anayasa çalışmaları ile ilgili toplantıda) Biz öğlen tatillerinde yemeğe ya da sair zamanlarda başka yerlere gitmişizdir ama İnönü yerinden kıpırdamamış, on bir saat boyunca başkanlık koltuğunda oturmuştur. (…) İnönü herkesi dinledi, on bir saat başkanlık yaptıktan sonra, yani saat gece yarısı üçte her konuşmacının da adını anarak “Üç görüş var, şunlar şunu, bunlar bunu söylüyor. Benim de görüşüm şudur” dedi. (…) Ben zaten Paşa’dan o zaman korkmuşumdur. (Sayfa 28)

BEETHOWEN BİZİMDİR

Mükerrem Berk: Bir gün, bir söyleşi sırasında Beethoven kimdir, kimin nesidir, kimin malıdır diye konu açıldı. İsmet Paşa şöyle dedi: “Dünyanın malıdır.” “Efendim Alman’dır” şeklindeki yanıta “Hayır, ben onu Alman olarak kabul etmiyorum, Allah onu dünyaya, insanlığa hizmet etmek üzere özel olarak yaratmıştır, aynı zamanda bizim malımızdır” dedi. (Sayfa 41)

BAK BAKALIM NE İSTİYOR

Hüdai Oral: Kendisine yapılan suikasttan, arabasına kurşun sıkılmasından sonra şoförüne söylediği şey de şuydu: “Bak bakalım ne istiyor bu adam?” Sonra da Meclis’e girince “Geç kaldım” dedi ve özür diledi. (Sayfa 190)

Yukarıda çok kısa alıntılara yer verdiğimiz kitabı okuyunca, her şeye karşı uzmanları bile şaşırtacak düzeyde sonsuz bir merak duyan, muzip, sevecen, dost canlısı, ailesine aşırı düşkün, ülkesi söz konusu olduğunda sandıktan çıkmak için devlet adamlığından ödün vermeyen bir İsmet İnönü portresi çıkıyor karşınıza. Bu bilgi hazinesi, bir insanı ve bir dönemi tanımak isteyen tüm okurlara öneriyoruz. (Doğan Kitap, Nisan 2014, derleyen: Mustafa Bilgehan, 260 sayfa.)

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.