• BIST 105.026
  • Altın 162,753
  • Dolar 3,9187
  • Euro 4,6430
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

İŞKUR'dan işportacı skandalı

İŞKUR'dan işportacı skandalı
Devlete bağlı İşkur, şirket ve holdinglerin yanı sıra işportacıya da eleman yerleştirdi!

SEZEN ÜNÜVAR / MİLLET - Devlete bağlı İşkur, şirket ve holdinglerin yanı sıra işportacıya da eleman yerleştirdi! 18 vatandaş kadrolu işportacı olarak kayda geçti.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bir skandala imza attı. İŞKUR’un resmi internet sitesinde yayınladığı Özel İstihdam Büroları İşe Yerleştirme İstatistikleri’nde ülke genelinde “işe yerleştirilen” işportacı sayısı açıklandı.

Ülke geneli 2004-2013 yılları arasındaki işe yerleştirme faaliyetleri raporuna göre; 191 bin 265 erkek ve 100 bin 447 kadından oluşan toplam 291 bin 712 kişi iş sahibi yapıldı. Raporda en fazla işe yerleştirilen meslek grubunun nitelik gerektirmeyen işler olduğu açıklandı. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden tekstil ve inşaat gibi alanlarda istihdamın çok az olduğu görüldü. Yine aynı raporda, 13’ü erkek 5’i kadın olmak üzere ülke genelinde 18 kişinin de sokak satıcısı yapıldığı belirtildi.

İŞKUR’un internet sitesinde meslek kodu bile verilen işportacılığın tanımı için de, “Müşteri ilgisini çekmek için yüksek sesle bağırmak müşteriye sattığı malları tartmak, ölçmek, kesmek, paketlemesini veya ambalajlamasını yapmak” ifadeleri kullanıldı.

UZMANLAR ŞAŞKIN

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Odaman, “Özel İstihdam Büroları kayıtsız çalışmanın da mı istihdamını yapıyor? Sokak satıcılığında kiminle pazarlık yapılıyor, kimin elemanı oluyor bu insanlar?” diye sorup tepki gösterdi.

İŞPORTACI'NIN MESLEK KODU VE TANIMI BİLE VAR

İŞKUR yetkilileri sitenin Türk Meslekler Sözlüğü’nde meslek kodu 9520.03 olarak geçen işportacının görev ve iş basamaklarını ise şöyle sıraladı:

“Sokak Satıcısı/İşportacı (Gıda Dışı) işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak: Satış için uygun gördüğü malları üreticiden, toptancı veya imalatçılardan satın almak, aldığı malları naylon torbalara, tablolara, elle itilen veya atla çekilen arabalara, motorlu taşıta ve tezgah üzerine müşteri beğenisine uygun şekilde yerleştirmek, Malını cadde ve sokaklarda gezerek veya uygun gördüğü yerlerde sergileyerek teşhir etmek, Müşteri ilgisini çekmek için yüksek sesle bağırmak müşteriye sattığı malları tartmak, ölçmek, kesmek, paketlemesini veya ambalajlamasını yapmak içintaşıt araçlarını kullanabilir. Malları evlerde pazarlayıp satabilir ve benzeri görev ve işlemleri yerine getirir.”

OLACAK İŞ DEĞİL

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Odaman, Özel İstihdam Büroları’nın görevinin bir kuruma sigortalı çalışan yerleştirmek için aracılık yapmak olduğunu vurguladı. İŞKUR’un yayınladığı istatistik veri listesindeki “sokak satıcılığı” tanımını anlamakta güçlük çektiğini belirten Prof. Dr. Odaman şunları söyledi: “İş Kanunu’nun A 7. Maddesi gereği Özel İstihdam Büroları’nın bir kişiyi kendi bordrolarına alıp da başka yere verme imkanı şu anda hukuken yok. İŞKUR’un internet sitesinde yayınladığı işe yerleştirme rakamları da aracılık rakamlarıdır.

BİR HATA OLMALI

Listeye baktığımda sokak satıcısını yani işportacıyı açıkçası anlamakta güçlük çekiyorum. Bunu görünce çok şaşırdım. Ya bir hata var ya da bir açıklama ihtiyacı var. Çünkü sigortalı çalışmıyor bu insanlar, sokakta dolaşıyor Özel istihdam büroları kayıtsız çalışmanın da mı istihdamını yapıyorlar? Sokak satıcılığında kiminle pazarlık yapılıyor, kimin elemanı oluyor bu insanlar? Baloncu kimin işçisi oluyor, ben anlayamadım açıkçası.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.