• BIST 105.026
  • Altın 162,799
  • Dolar 3,9202
  • Euro 4,6444
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C

'İnovasyon fantezi değildir'

'İnovasyon fantezi değildir'
ICLTIBM-2014 Uluslararası Konferansında, liderlik, teknoloji, inovasyon ve işletme yönetimi alanlarındaki gelişmeler değerlendirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Uluslararası Stratejik Yönetim ve Yöneticiler Derneği ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin katkılarıyla ICLTIBM-2014 (4. International Conference on Leadership, Technology, Innovation and Business Management 2014) konferansı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlendi.

Liderlik, teknoloji, inovasyon ve işletme yönetimi alanlarındaki; teorik, deneysel ve uygulamalı olmak üzere tüm yeni gelişme ve araştırmalar değerlendirildiği ICLTIBM-2014 konferansında uluslararası araştırmacılar, iş adamları, yöneticiler, akademisyenler ve bilim adamları bir araya geldi. Konferans sırasında kendi çalışma ve araştırmalarını sunarak işletme yönetimi alanına katkıda bulunan katılımcılar, işletme alanında çalışan ve işbirliğine gönüllü diğer katılımcılarla ilişkiler geliştirme ve uluslararası ağlara katılma fırsatları elde ettiler. Konferansta aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Birleşik Krallık, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Fas, Hindistan, İran, İsveç, İtalya, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Malezya, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovak Cumhuriyeti, Suudi Arabistan,  Ürdün ve Türkiye’nin bulunduğu 24 ülkeden konuşmacılar bildirilerini sundular.

Rektör Yüksek: “Sadece Türkiye Değil Dünyamıza karşı da sorumluluklarımız var”
Konferansın açılış konuşmalarında; söz alan YTÜ Rektörü Prof Dr. İsmail Yüksek, 2023 te hedeflerinden olan dünyanın ilk 10 ekonomisinde yer almak yolunun İnovasyondan geçtiğini belirtti. Üniversitelerin sadece teknik personel değil, İnovatif düşünen nitelikli liderler yetiştirmesi gerektiğini söyleyen Yüksek “Teknolojiyi iyi bilen, alanında uzman kişiler, ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak. Ülke olarak amacımız Türkiye’nin yanı sıra, dünya yönetimine de katkıda bulunarak, daha yaşanılır bir dünya oluşturmaktır. Sadece kendimiz için değil çevremizde ve insanlara faydalı işler yapmaktır. Biz üniversiteler bu konuda da stratejimizi belirlemiş ve bu yolda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz’ dedi.

Prof. Zehir: İnovasyon Fantezi değildir
Açılış konuşmasında söz alan bir diğer isim, ICLTIBM-2014 Başkanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cemal Zehir, inovasyonun gerekliliğine dikkat çekerken, inovasyon yoluyla nasıl rekabet avantajı elde edilebileceğinin sırlarını anlattı. İnovasyonun bir fantezi olmadığına, bir zorunluluk olduğuna vurgu yapan Prof. Zehir Thomas Edison’un “satılamayan hiçbir şeyi icat etmek istemem. Satış kullanılabilirliğin kanıtıdır, kullanılabilirlik ise başarı getirir” sözlerini hatırlattı.
Açılış konuşmalarında Uluslararası Stratejik Yönetim ve Yöneticiler Derneği Başkanı ve Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oya Erdil ve Huawei Telekomünikasyon şirketinin IT Çözüm Müdürü Alimu Ablimit de söz aldılar.

Sektör devleri inovatif çalışmalarını anlattılar
Konferansta, 40 milyar doların üzerinde yıllık cirosu ile dünya genelinde 150 bin çalışanıyla Fortune Global 500’de 285. sırada yer alan ve 170 ülkede faaliyet gösteren Huawei Telekomünikasyon şirketinin IT Çözüm Müdürü Alimu Ablimit teknoloji ürünlerinde inovatif tasarımların önemini ve nasıl gerçekleştirildiğini anlattı.

Araştırma geliştirme faaliyetleri ve girişimcilik hakkında bilgi ve tecrübelerini aktaran Mir Holding ve Uluslararası Teknoloji Birliği Başkanı Ibrahim Mirmahmutoğulları özellikle mühendislik disiplinlerini de devreye sokarak bir domates tohumundan 16.000 adet nasıl domates elde ettiklerini bilimsel ve görsel sunusu ile katılımcılar ile paylaşarak çok büyük ilgi çekti.

Dentsu Aegis Network Dijital Teknolojiler Müdürü Zafer Çelik’in dijital gelişmelerin pazarlama faaliyetleri üzerindeki etkisine, dijital yeniliklerin pazarlama faaliyetlerini nasıl şekillendirdiğine ve Türk firmaların bu konularda yabancı işletmelerle rekabet edebilmeleri için yapması gerekenlere değindiği konuşması takip etti.

Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur ise konuşmasında sigorta piyasasındaki eğilimler, yeni gelişen ticari faaliyetler ve teknolojik eğilimler hakkında bilgi verdi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.