• BIST 107.212
  • Altın 151,644
  • Dolar 3,6838
  • Euro 4,3281
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 18 °C

IMF İcra Kurulu: İşsizlik artacak

IMF İcra Kurulu: İşsizlik artacak
IMF İcra Kurulu’nun Türkiye hakkında IV’üncü Madde çerçevesinde gerçekleştirdiği konsültasyonl sonucu hazırladığı rapor yayınlandı.

ANKARA(ANKA) - Rapordan: Türkiye bu yıl ve 2015 yılında yüzde 3 büyüyecek... Enflasyonun bu yıl yüzde 9, gelecek yıl ise yüzde 7.1 olacak... İşsizlik bu yıl 9.5 olacak, gelecek yıl yüzde 10.4’e yükselecek... Türkiye için ana risk, gelişmiş ekonomilerde para politikalarının normalleşmesiyle birlikte sermaye akışlarının tersine dönmesi ya da ülke risk primindeki değişiklikler. Diğer riskler Avrupa’daki yavaş büyüme, jeopolitik sorunlar ve politika çerçevesinin gücü merkezinde yer alıyor... Dengesizlikler büyüme potansiyelini aksatıyor ve riskleri artırıyor... Bunların üzerine tasarrufları, rekabet ve potansiyel çıktıyı giderek artırmayı hedefleyen, dikkatle sıralanmış makroekonomik politikalar ve yapısal reformlarla gidilmeli... Finansal sistem güçlü ve iyi bir şekilde sermayelendirilmiş ancak devamlı teyakkuz halinde bulunulması gerekir...

IMF İcra Kurulu, Türkiye’nin bu yıl ve 2015 yılında yüzde 3 büyüme sağlayacağı tahmininde bulundu. Enflasyonun bu yıl yüzde 9, gelecek yıl ise yüzde 7.1 olacağını belirten IMF, işsizlik için ise bu yıl 9.5, gelecek yıl yüzde 10.4 tahmini yaptı. IMF İcra Kurulu, “Türkiye için ana risk, gelişmiş ekonomilerde para politikalarının normalleşmesiyle birlikte sermaye akışlarının tersine dönmesi ya da ülke risk primindeki değişiklikler. Diğer riskler Avrupa’daki yavaş büyüme, jeopolitik sorunlar ve politika çerçevesinin gücü merkezinde yer alıyor” dedi. IMF İcra Kurulu dengesizliklerin büyüme potansiyelini aksatıyor ve riskleri artırdığını belirterek, “Bunların üzerine tasarrufları, rekabet ve potansiyel çıktıyı giderek artırmayı hedefleyen, dikkatle sıralanmış makroekonomik politikalar ve yapısal reformlarla gidilmeli” dedi. IMF, finansal sistemin güçlü ve iyi bir şekilde sermayelendirilmiş olduğunu not etti ancak devamlı teyakkuz halinde bulunulması çağrısında bulundu.

IV. MADDE KONSÜLTASYON RAPORU

IMF İcra Kurulu’nun Türkiye hakkında IV’üncü Madde çerçevesinde gerçekleştirdiği konsültasyonl sonucu hazırladığı rapor yayınlandı. Raporda Türk ekonomisinin 2010’dan bu yana yıllık ortalama yüzde 6 büyüdüğü ancak bunun ekonomiyi dış finansman koşullarındaki değişikliğe karşı duyarlı hale getiren büyük dış açıklar pahasına gerçekleştiği belirtildi. Uyumlu makroekonomik politikalar yanında enflasyonun yüksek ve yetkililerin öngördükleri hedefin oldukça yukarısında seyrettiğini belirten IMF, reel politika faizlerinin negatif kaldığını döviz kurlarının ise verilere göre olması gerekenden güçlü olduğunu kaydetti. Raporda “Bu dengesizlikler büyüme potansiyelini aksatıyor ve riskleri artırıyor. Bunların üzerine tasarrufları, rekabet ve potansiyel çıktıyı giderek artırmayı hedefleyen, dikkatle sıralanmış makroekonomik politikalar ve yapısal reformlarla gidilmeli” denildi.

Finansal sistemin düşük ve karşılıkları güçlü takipteki kredilerle iyi sermayelendirilmiş olduğuna dikkat çeken IMF bununla birlikte bankaların giderek artan şekilde dövizde dış toptan fonlamaya güven duyduğunu, ardından dolaylı döviz riskinin arttığını kaydetti. IMF “Türkiye için ana risk, gelişmiş ekonomilerde para politikalarının normalleşmesiyle birlikte sermaye akışlarının tersine dönmesi ya da ülke risk primindeki değişiklikler. Diğer riskler Avrupa’daki yavaş büyüme, jeopolitik sorunlar ve politika çerçevesinin gücü merkezinde yer alıyor” dedi.

BÜYÜME VE İSTİHDAM PERFORMANSI

IMF İcra Kurulu’nun Türkiye’nin son yıllardaki pozitif büyümesini ve istihdam performansını memnuniyetle karşıladığı ve yetkilileri, 2014 başlarındaki piyasa çalkantısını iyi bir şekilde atlattıkları için övdükleri belirtilen raporda Direktörlerin aynı zamanda yüksek enflasyon, büyük dış açık ve dış finansmana bağlılığın maruz bırakacağı kırılganlıklara ve ekonomi üzerinde uygulayabileceği baskılara dikkat çektikleri belirtildi.

Bu temel üzerine İcra Kurulu Direktörleri makroekonomik politikaların; ekonominin yeniden dengelenmesine, enflasyonun düşürülmesine ve iç tasarrufların artırılmasıyla Türkiye’nin ekonomik potansiyelini tam anlamıyla realize etmeyi hedefleyen tutkulu yapısal reformlarla birlikte tamponların güçlendirilmesine hitap edecek şekilde tertibatlandırılması gereğini vurguladı.

Direktörler mali politikanın, öncelikli alanlarda daha büyük harcama için ortam yaratırken, dış kırılganlıkların üzerine gidilmesi ve para politikası üzerindeki yükün azaltılmasında daha büyük rol oynaması gerektiği konusunda mutabık kaldı. Bu yüzden 2015 bütçesinde gözden geçirilmiş bulunan mali sıkılaşmayı ve 2015-17 arasını kapsayan orta vadeli programla birlikte öngörülen faiz dışı fazladaki önemli artışı desteklediler. Direktörler konsolidasyon çabalarının öncelikle harcama verimliliğinin iyileştirilmesine ve sermaye yatırımlarını koruyarak cari harcama artışının sınırlandırılmasına odaklanmasında mutabık kaldılar.

IMF Direktörleri, pozitif bir reel politika faizi uygulamasıyla enflasyonun düşürülmesine odaklanılması çağrısında bulundu. Bazı Direktörler para politikası çerçevesinin çoklu hedefe sahip olabileceği görüşünü dile getirirken buna Türkiye’nin karşılaştığı çeşitli zorlukları gerekçe gösterdi. Direktörler piyasa koşulları elverdiğince artan dış döviz rezervlerinin dayanıklılığı artıracağını vurguladılar.

DEVAMLI TEYAKKUZ ÇAĞRISI

Direktörler finansal sistemin güçlü ve iyi bir şekilde sermayelendirilmiş olduğunu not etti ancak devamlı teyakkuz halinde bulunulması çağrısında bulundu. Direktörler tüketici kredilerindeki artışı sınırlamaya yönelik son makroihtiyati önlemlerin başarısını memnuniyetle karşıladı ve bankacılık sektörünü fonlamanın daha öze yönelik gerçekleşmesi yönünde cesaretlendirdi.

TERÖRİZMİN FİNANSMANI VE KARA PARA İLE MÜCADELEYE ÖVGÜ

Direktörler toptan döviz fonlamasında artışı sınırlandırmaya yönelik ek adımlar atılmasını ve finans dışı şirketler sektörünün döviz oranlarındaki riskini üstlenmelerine yol açan teşviklerin azaltılmasını tavsiye etti. Direktörler ayrıca Türkiye’nin kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadeleyi arttırmada kaydettiği önemli ilerlemeyi övdü.

Direktörler ulusal çapta tasarrufların, özellikle de özel tasarrufların artırılmasıyla dış finansmana bağlılığın azaltılmasının önemini vurguladılar. Direktörler ayrıca yetkilileri 10’uncu Kalkınma Planı içeriğinde de bulunan tutkulu reform gündemiyle hareket etme, özel sektör tasarruflarının artırılmasına öncelik verme, rekabet ve iş ortamında iyileştirmelere gitme ve üretimi artıracak emek piyasası ve eğitim reformlarını sürdürme konusunda cesaretlendirdiler.

DİĞER RAKAMLAR

Rapora göre faiz dışı fazla bu yıl GSYH’nın yüzde 0.3’ü, gelecek yıl ise yüzde 0.9’u düzeyinde olacak. Net faiz ödemeleri için bu yıl yüzde 2.3 tahmini, gelecek yıl için ise yüzde 2.5 tahmini yapıldı. Cari işlemler açığı bu yıl yüzde 5.8, gelecek yıl yüzde 6 olacak. GSYH bu yıl 1,769.3 milyar lira, gelecek yıl ise 1,944.5 milyar lira olacak.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.