• BIST 102.270
  • Altın 149,552
  • Dolar 3,5485
  • Euro 4,2033
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 17 °C

İmara açılan zeytinlikler TBMM gündeminde

İmara açılan zeytinlikler TBMM gündeminde
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Gökova Özel Çevre Koruma Alanında, Akkaya Belediyesi sınırları içinde yer alan zeytinlik alanın imara açılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Onur, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca hazırlanan imar planı değşikliği ile Akyaka Belde'sinde bulunan 19.300 m2 büyüklüğünde, içinde yüzlerce en az 40 yaşlarında zeytinlik bulunan hazine arazisinin özelleştirme programına alınmasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a sordu.

Soru önergesinin metni şu şekilde:

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi, Muğla İli, Ula ve Marmaris ilçeleri ve bunlara bağlı 3 belde ve 4 köyden oluşan ve Akyaka, Gökova, Akçapınar, Gökçe, Çamlı, Karacaköy ve Çetibeli yerleşim alanlarını içine alana 12.06.1988 tarih ve 88/13019 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit ve ilan edilmiş bir özel çevre koruma bölgesidir.

Bu kapsamda Akyaka Beldesi'nin 1/1000 ölçekli uygulama ve 1/5000 ölçekli nazım imar planları o dönemdeki ismi ile Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından 1994 yılında onaylanmış, 2003 yılında revizyon görmüştür.

Bu plan kapsamında 3841 parsel sayılı Hazine Arazisi Konut Alanı ve Park Alanı olarak ayrılmış ve yaklaşık 8700 m2 konut imar durumu tanımlanmıştır. Ancak bu taşınmaz Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır. Başbakanlık Özelleştirme İdare Başkanlığı'nın 18.01.2013 tarih ve 2013/10 sayılı kararı ile onaylanan ve 3194 sayılı İmar Kanunu'nun Ek 3.maddesi hükmü gereğince hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliği ile 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği 25.01.2013 tarih 28539 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu imar planı değişikliği ile Akyaka Beldesi'nde bulunan 19.300 m2 büyüklüğünde içinde yüzlerce en az 40 yaşlarında zeytinlik bulunan 3841 parsel sayılı hazine arazisi özelleştirme programına alınmıştır.

Bu durum uzun vadede Akyaka Beldesi'nde yapılaşma alanlarının çoğalmasına, yerel mimari dokusunun bozulmasına, plansız büyümenin getireceği altyapı sorunları ile koruma altındaki sulak alanların doğal yapısının bozulmasına, flora ve faunasının zarar görmesine sebep olacaktır.

Bu doğrultuda;

1- 2872 sayılı Çevre Kanunun 9. Maddesinde, "Ülke ve dünya ölçeğinde ekolojik önemi olan, çevre kirlenmeleri ve bozulmalarına duyarlı toprak ve su alanlarını, biyolojik çeşitliliğin, doğal kaynakların ve bunlarla ilgili kültürel kaynakların gelecek kuşaklara ulaşmasını emniyet altına almak üzere gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi amacıyla, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan etmeye, bu alanlarda uygulanacak koruma ve kullanma esasları ile plân ve projelerin hangi bakanlıkça hazırlanıp yürütüleceğini belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Bu bölgelere ilişkin plân ve projelerde; 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun 9 uncu maddesi, 4/4/1990 tarihli ve 3621 sayılı Kıyı Kanununun plân onama yetkisini düzenleyen hükümleri, 21/7/1983 tarihli ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 8 inci maddesinin tabiat varlıkları, doğal sitalanları ve bunların korunma alanlarının tespit ve tescili dışında kalan yetkileri düzenleyen hükümleri ile aynı Kanunun 17 nci maddesinin (a) bendi hükümleri uygulanmaz. "

denilmektedir.

Yasal düzenlemeye göre Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiş alanlarda İmar Kanunu'nun 9. Maddesi'nin geçerli olmamaktadır. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın madde hükmüne aykırı bir biçimde yetkisini aşarak, imar planı değişikliği yapabilmesi mümkün müdür?

2- 26/1/1939 Kabul Tarihli, halk arasında Zeytin Koruma Yasası olarak bilinen 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunun 20. Maddesi açık bir şekilde, "Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde altyapı ve sosyal tesisler dahil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10′unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığının fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez, İzinsiz kesenler veya sökenlerden ağaç başına iki milyon liradan beş milyon liraya kadar hafif para cezası alınır. Kesilen ve sökülen ağaçlar müsadere edilir. Bu Kanunun yayımından önce zeytinlik alanlarına ilişkin kesinleşmiş imar planları geçerlidir. " hükmünü düzenlemektedir.

3841 parsel sayılı zeytinlik alan özelleştirme programına alınırken söz konusu madde hükümleri dikkate alınmış mıdır?

3- Akyaka Beldesi, Ülkemizin 2002 yılı itibariyle taraf olduğu Barcelona Sözleşmesi olarak bilinen "Akdeniz'in Kirliliğe Karşı Korunma Sözleşmesi" protokolleri kapsamında, "Akdeniz'in Kara Kökenli Kirletici Kaynaklara ve Faaliyetlere Karşı Korunması Protokolü" ve "Akdeniz'de Özel Koruma Alanları ve Biyolojik Çeşitliliğe İlişkin Protokol" hükümleri gereğince Uluslararası hukuka göre de korunması taahhüt edilmiş alanlar kapsamındadır.

Uygulanması düşünülen imar planı ile tüm bu protokol hükümlerinin ihlal edilmesi, Bakanlığınızın 2013-2017 dönemi stratejik planı ile örtüşmekte midir?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.